Avis-overskrifter uden dybe links

En ny nyhedssøgemaskine på internet snupper overskrifterne fra danske avisers hjemmesider, men linker ikke dybt til dem. I stedet bliver brugerne sendt til avisernes web-forsider.

Martin Pedersen fra jyske Bryrup kommer med en ny udfordring til de danske aviser.

Han har lanceret endnu en tjeneste, mov.dk, med overskrifter fra danske avisers hjemmeside.

Modsat nyhedstjenesterne Newsbooster og Visator, som Danske Dagblades Forening (DDF) har slæbt i retten, så linker Martin Pedersen ikke dybt til selve artiklerne på avisernes hjemmesider, skriver Mediawatch.

I stedet bliver brugerne af tjenesten sendt til avisernes web-forsider, når de klikker på et link.

- Jeg har kigget på de juridiske aspekter, og jeg kan ikke se, at vi gør noget ulovligt, da vi ikke linker dybt til medlemmer af DDF, siger Martin Pedersen til Mediawatch.

Han driver til dagligt virksomheden Netomia og udviklede nyhedstjenesten, fordi han selv manglede den service.

Danske Dagblades Forening har ført sager mod både Tiscalis nu lukkede Worldradar, Newsbooster og Visator. I dag, mandag, stadfæstede landsretten en fogedkendelse om, at de dybe links fra Newsbooster er ulovlige, mens Visator valgte at lukke sit danske kontor, da stævningen fra DDF kom. Visator fortsætter dog fra Singapore.

Alligevel tager Martin Pedersen roligt på eventuelle krav fra Danske Dagblades forening.

- Hvis jeg får et brev fra DDF, så tror jeg, at jeg vil sende det videre til en advokat, siger han til Mediawatch.

Foreløbig er der 15 medier at vælge nyheder fra på mov.dk, derimellem de store aviser og Computerworld Online. Flere nyhedskilder kommer dog snart til.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S