Avis-overskrifter uden dybe links

En ny nyhedssøgemaskine på internet snupper overskrifterne fra danske avisers hjemmesider, men linker ikke dybt til dem. I stedet bliver brugerne sendt til avisernes web-forsider.

Martin Pedersen fra jyske Bryrup kommer med en ny udfordring til de danske aviser.

Han har lanceret endnu en tjeneste, mov.dk, med overskrifter fra danske avisers hjemmeside.

Modsat nyhedstjenesterne Newsbooster og Visator, som Danske Dagblades Forening (DDF) har slæbt i retten, så linker Martin Pedersen ikke dybt til selve artiklerne på avisernes hjemmesider, skriver Mediawatch.

I stedet bliver brugerne af tjenesten sendt til avisernes web-forsider, når de klikker på et link.

- Jeg har kigget på de juridiske aspekter, og jeg kan ikke se, at vi gør noget ulovligt, da vi ikke linker dybt til medlemmer af DDF, siger Martin Pedersen til Mediawatch.

Han driver til dagligt virksomheden Netomia og udviklede nyhedstjenesten, fordi han selv manglede den service.

Danske Dagblades Forening har ført sager mod både Tiscalis nu lukkede Worldradar, Newsbooster og Visator. I dag, mandag, stadfæstede landsretten en fogedkendelse om, at de dybe links fra Newsbooster er ulovlige, mens Visator valgte at lukke sit danske kontor, da stævningen fra DDF kom. Visator fortsætter dog fra Singapore.

Alligevel tager Martin Pedersen roligt på eventuelle krav fra Danske Dagblades forening.

- Hvis jeg får et brev fra DDF, så tror jeg, at jeg vil sende det videre til en advokat, siger han til Mediawatch.

Foreløbig er der 15 medier at vælge nyheder fra på mov.dk, derimellem de store aviser og Computerworld Online. Flere nyhedskilder kommer dog snart til.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network