Fogedforbud mod dybe links fra Singapore

Danske Dagblades Forening har vundet en sejr i kampen mod systematisk linkning til danske internetaviser. Fogedretten fastslår med et forbud, at man ikke kan omgå den danske lov om ophavsret ved at drive en nyhedssøgetjeneste fra den anden side af kloden.

Det danske selskab Web Intellegence Techonology, der tidligere hed Visator, må ikke videreformidle dybe link og uddrag fra danske netaviser, selv om det foregår fra et Singapore-baseret søsterselskab.

Sådan blev udfaldet i en fogedsag i dag - en sag anlagt af Danske Dagblades Forening mod Visator i januar 2003.

Dagbladenes organisation er vældigt godt tilfreds med kendelsen, som den ser som en sejr i dens kamp mod såkaldte "snyltertjenester".

- Vi er glade for, at vi har fået fastslået, at man heller ikke kan lave den slags numre ved at flytte sin tjeneste til udlandet. Virksomheder, der driver nyhedstjenester baseret på dagbladenes indhold uden aftaler med dagbladene, kan dermed ikke unddrage sig ansvar ved at udbyde tjenesterne fra tredielande, siger konsulent og jurist Holger Rosendal, Danske Dagblades Forening.

Sejr for nettets sundhed

Han understreger, at DDF ikke er imod dybe links som sådan. Tværtimod.

- Men det kan ikke være rigtigt, at man kan bygge en forretning op på andres materiale uden at skulle betale for "råvarerne". Derfor er denne kendelse en sejr for internettets sundhed. Det ville jo være umuligt at opbygge en forretning på nettet, hvis nettet var et helt anarkistisk og retstomt rum, mener Holger Rosendal.

Danske Dagblades Forening har tidligere kørt og vundet en lignende sag mod nyhedssøgetjenesten Newsbooster. Nu er der ikke umiddelbart flere sager på vej i den boldgade.

Fogedsagen var dyr

Visator sagde i februar i år, at selskabet lukkede sit danske kontor og selskabet bag, Web Intelligence Technology ApS. Det står heller ikke længere som "lokal partner" for Singapore-selskabet, der driver nyhedstjenesten.

Ifølge den daværende direktør Anders Nielsen var baggrunden for lukningen netop den fogedsag, som Danske Dagblades Forening anlagde i januar. Den gjorde det urentabelt at drive forretning i Danmark, sagde han dengang til Computerworld Online.

Visator havde ellers forsøgt sig med at sælge nyhedstjenesten fra til et selskab i Singapore for at slippe uden om juridiske krav herhjemme, og Anders Nielsen havde fra starten svært ved at forholde sig til fogedsagen fra Danske Dagblades Forening.

Web Intelligence Technology ApS har stadig en adresse og et telefonnummer i København, men der er ingen, der svarer telefonen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS