DMdata rider højt på outsourcing-bølge

DMdata rundede sidste år et overskud på 100 millioner kroner og kaprede flere store kunder. Selv om selskabet forventer mindre prangende fremgang i år, er outsourcing-bølgen først lige begyndt, mener chefen.

DMdata fik sidste år et overskud på 101 millioner kroner efter en omsætning, der skød i vejret til 1,4 milliarder kroner. Og selv om 2003 bliver et sværere år, befinder DMdata sig i den rigtige del af IT-universet.

Outsourcing-bølgen får DMdatas indtjening til at gå voldsomt frem i en tid, hvor der er langt mellem solstrålehistorierne i IT-branchen.

Selskabets overskud steg med næsten 50 procent sidste år, og salget røg i vejret med en lille kvart milliard kroner.

Målsætning: Høj vækst
Men det Danske Bank- og Mærsk Data-kontrollerede selskab har da også en målsætning om høj vækst. For når det gælder levering af IT-drift, er størrelsen afgørende.

- Volumen er næsten altafgørende for os, så vi kan opnå stordrift. Så selv i svære tider som nu skal vi gerne vokse med 20-25 procent årligt, siger administrerende direktør, Flemming L. Jensen.

Sidste år kom store kunder som Københavns Kommune, Gatetrade og Alm. Brand i hus, og flere af aftalerne vil først for alvor slå igennem i år.

DMdata A/S Årsregnskab
Millioner kroner20022001
Omsætning1.378,91.130,4
Resultat af primær drift (EBIT)158,194,4
Resultat før skat 147,793,4
Resultat100,793,4
Egenkapital250,7171,3
Antal ansatte594517

Flemming Jensen vil ikke sætte tal på, hvad omsætningen skal runde i år. Men det bliver noget vanskeligere at kapre nye kunder end sidste år, mener han.

- Det bliver et sværere år for os alle sammen. Den generelt dårlige økonomi får godt nok flere til at se på omkostningsbesparelser ved outsourcing. Men vi kan godt mærke, at det går lidt trægt med beslutningerne, siger han.

Til gengæld er han overbevist om, at outsourcing er kommet for at blive - til glæde for de nu 645 ansatte i DMdata.

- Bølgen er først lige begyndt, siger Flemming Jensen.

Danske Bank og Mærsk Data har hver 45 procent

Mærsk Data og Danske Bank har nu hver 45 procent af aktierne i DMdata. Den store svenske IT-koncern WM-data er nemlig blevet ejer af de sidste 10 procent og har sammen med DMdata oprettet et nyt selskab i Sverige.

Flemming Jensen tror ikke, at IT-nedbruddet hos netop medejeren og storkunden Danske Bank på nogen måde vil ramme DMdata.

- Vi mener ikke, at vi har mistet nogen form for goodwill, lyder det.

Han understreger, at fejlen i IBM's databasesoftware ikke kommer til at berøre samarbejdet mellem DMdata og Danske Bank.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS