Baan sat til salg

Britiske Invensys vil skille sig af med det hollandske ERP-firma Baan for at koncentrere sig om kerneforretningen. Analytikere peger på amerikanske Peoplesoft som mulig køber.

Den tidligere førende hollandske leverandør af virksomhedssystemer Baan er sat på salgslisten hos ejeren, britiske Invensys.

Invensys vil sælge for at koncentrere sig om systemer til industriproduktion, skriver IDG News Service.

Invensys overtog Baan i august 2000, da selskabet var rystet af en regnskabsskandale. Siden er det lykkedes at stabilisere det hollandske firma, som dog skiftevis har haft røde og sorte tal på bundlinien.

Ifølge analysefirmaet AMR Research kan to andre ERP-leverandører, Peoplesoft og SSA Global Technologies, være blandt de mulige købere. En anden mulighed er dog, at Baan går tilbage til at være privatejet.

Invensys vil først i forbindelse med selskabets årsregnskab i slutningen af maj gå i detaljer med salgsplanerne, der foruden Baan omfatter otte andre divisioner.

Indtil videre fortsætter Baan med at gøre klar til lanceringen af sit nye ERP-system med kodenavnet Gemini. Det bliver sluppet løs til september.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S