Net-meningsmålinger på vej mod overskud

Zapera, der udfører analyser og meningsmålinger på internettet, mindskede sidste år sit underskud og har udsigt til de første sorte tal i 2003.

Online-analysefirmaet Zapera regner med at levere sorte tal i regnskabet for første gang i år. Men hvis det bliver nødvendigt, er Internet Ventures Scandinavia klar til at poste flere penge i selskabet.

Zapera fik sidste år et underskud på små fem millioner kroner. Men året før fik det unge selskab et minus på 20 millioner kroner, og der er håb om sorte tal i år trods et analysemarked, der i regnskabet bliver beskrevet som "depressivt".

- Vi arbejder hen imod et resultat, der giver sorte tal på bundlinien, siger bestyrelsesformand Steen Louis Reinholdt, der er IVS' repræsentant i selskabet.

Han oplyser, at Zapera - der ikke angiver omsætningen - i årets første måneder har ligget over budget.

Alliancer bedre end enegang

Zapera er foruden Danmark aktiv med datterselskab i Sverige, og selskabet er på vej ind i Storbritannien, Frankrig og Holland. Men det sker gennem samarbejdspartnere.

Alliancer er nemlig vejen frem, mener Steen Louis Reinholdt. Selskabets enegang i Finland har heller ikke været nogen succes.

Selv om det nu går den rigtige vej, er IVS klar til at skyde flere penge end den hidtidige investering på godt fem millioner kroner i selskabet. Både til brug ved ekspansion, og hvis der alligevel bliver brug for en ny håndsrækning til selve driften.

- Vi har afsat penge til begge scenarier, siger Louis Reinholdt.

Men Zapera regner ikke med, at det bliver nødvendigt, selv om egenkapitalen ved indgangen til dette år var negativ med 2,5 millioner kroner.

Er blevet stuerene

I Danmark er Zapera senest blevet valgt til at stå for DR's nye panel, hvor seerne giver deres besyv med om programmerne. Ordren giver først og fremmest synlighed og prestige og er derfor kærkommen.

Analysebureauerne på nettet er nemlig ofte blevet opfattet som mindre "seriøse" end de klassiske selskaber som ACNielsen AIM, TNS Gallup og GfK. Men Steen Louis Reinholdt mener, at det er ved at være slut.

- I hvert fald inden for de segmenter, vi beskæftiger os med, siger han.

Og online-analyser har en begrænset målgruppe. Zapera og DR regner for eksempel ikke med vildt mange tilbagemeldinger fra 70-årige tv-seere i det nye brugerpanel.

De øvrige investorer i Zapera er svenske ACR Capital med fondene Slottsbacken, Kommunernes Pensionsforsikring og analysechefen Mads Stenbjerres selskab, Walsh.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S