Navision i domænekrig mod eks-partner

Det Microsoft-ejede Navision har været i infight med en tidligere amerikansk partner, som havde købt Navision-domænenavnet i Mexico. Og softwarefirmaet vandt striden.

Navision har set sig sur på en tidligere partner fra USA, der havde snuppet selskabets mexicanske domæne. Nu skal det overdrages til Microsoft-firmaet.

Frederick Haught fra Texas i USA købte i sin tid domænet navision.com.mx. Han var tidligere ejer af et Navision Solution Center ved navn NFS i Houston, og begyndte i 1997 at sælge de danske softwareprodukter i Mellem- og Sydamerika.

Ifølge Frederick Haught udviklede han en spansk-sproget version af Navisions software tilpasset specielt det mexicanske marked.

Ingen gjorde indsigelser

Han påstår ifølge sagsakterne fra FN-organet Wipo, der har behandlet domænesagen, at "i hundredvis" af Navision-folk har haft kendskab til hans brug af domænet uden at gøre indsigelser.

Blandt andre René Stockner - den daværende salgsdirektør og nuværende EMEA-chef i Microsoft Business Solutions - skal have fået en demonstration af hjemmesiden.

NFS lukkede og slukkede i 2000, men Frederick Haught beholdt det mexicanske domæne, fordi han håbede at kunne genoplive salget af Navision-produkter i landet.

Navision - der siden er blevet købt af Microsoft - siger derimod, at en status som Navision Solution Center ikke giver ret til at registrere domænet. Og da domænet i dag peger hen på en tom side, vil potentielle besøgende tro, at det danske selskab slet ikke bliver solgt i Mexico.

Selv om dommerne ikke nødvendigvis mener, at Frederick Haught i sin tid registrerede domænet i ond ånd, bruger han det nu på en måde, der kan skade Navision, og som bryder selskabets varemærke. Derfor skal det overdrages til firmaet i Vedbæk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo