It hives helt ud af Videnskabsministeriet

Videnskabsminister Morten Østergaard kommer næppe til at have meget med it- og tele-området at gøre i fremtiden. For både it og tele fjernes helt fra Videnskabsministeriets ressort-områder.

Artikel top billede

Læs også:
IT- og Telestyrelsen bliver splittet i ny regering

Leder: Tung minister er gylden mulighed for dansk it

Ikke bare teleområdet bliver fjernet fra Videnskabsministeriets ressort-område. 
 
Også informationsteknologien og digitaliseringen bliver fjernet fra Videnskabsministeriet, erfarer Computerworld fra flere kilder tæt på Christiansborg. 
 
Sådan bliver it splittet op
Teleområdet ryger til Vækst- og Erhvervsministeriet, hvor Ole Sohn (SF) skal regere.
 
Den allerstørste it-luns tilfalder Finansministeriet, hvor nyvalgte Bjarne Corydon (S) kommer til at sidde som finansminister, efter topkandidaten Henrik Sass Larsen for nylig røg ud i ministerkulden som følge af en manglende sikkerhedsgodkendelse til posten som finansminister, som han ellers var så godt som sikker på.
 
Derudover ryger der også dele af digitaliseringen til Økonomi- og Indenrigsministeriet, hvor Radikale Venstres leder, Margrethe Vestager, sidder som minister.
 
Endelig ryger en lille del af det offentlige it-område i Danmark til Forsvarsministeriet, hvor Nick Hækkerup (S) i dag kan sætte sig til rette som ny minister. Denne lille del af it-området drejer sig efter sigende om forsvars-it som for eksempel GOV-Cert.
 
Nye stærke mænd
Dermed er det yderst tvivlsomt, om landet nye videnskabsminister, Morten Østergaard (R), overhovedet kommer til at have noget som helst med it at gøre.
 
På Videnskabsministeriets hjemmeside bliver Morten Østergaard præsenteret som minister for forskning, innovation og videregående uddannelser, men han kommer tilsyneladende ikke til at få del i it-udviklingen i Danmark, som han ellers har kæmpet for i oppositionen til den tidligere VKO-regering.
 
Derimod ser det ud til, at de nye stærke mænd i den dansk it- og telelovgivning bliver finansminister Bjare Corydon og SF's Ole Sohn, der i dag officielt bliver udnævnt til henholdsvis finansminister og  vækst- og erhvervsminister.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S