Avis: Multimedieskatten bliver helt afskaffet

Om få år er multimedieskatten fortid. Den ny regering vil tage livet af den udskældte skat.

Artikel top billede

Den forhadte og meget udskældte multimedieskat bliver fjernet helt og aldeles.

Det skriver avisen.dk, der har talt med centrale kilder tæt på regeringstoppen.

Afskaffelsen vil ske i løbet af 2012 eller 2013.

Pengene skal i stedet komme fra afgifter på cigaretter, usunde fødevarer og øl og vin og blandt andet afskaffelse af fradrag på sundhedsforsikringer.

Ifølge avisen.dk har S og SF været tilhængere af en lempelse af skatten, mens R har villet skatten helt til livs.

På finansloven i 2012 eller 2013 vil den altså helt forsvinde, skriver avisen.dk.

I tidligere finanslovsforhandlinger mellem den forhenværende regering og Dansk Folkeparti har skatten også været genstand for diskussion.

Det kan du læse om her

Flere fremtrædende personer fra it-branchen har igennem årene kritiseret skatten.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

    Region Sjælland

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S