IT- og Telestyrelsen trækker stikket ud og lukker

Efter knap 10 år lukker IT- og Telestyrelsen med dannelsen af den nye regering. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Avis: Multimedieskatten bliver helt afskaffet

It hives helt ud af Videnskabsministeriet

Med statsminister Helle Thorning-Schmidts (S) nye regering kommer der til at ske store omvæltninger med it-landskabet i Danmark, som vi kender.
 
Den umiddelbart største forandring er, at Videnskabsministeriets styrelse, IT- og Telestyrelsen, nedlægges og i stedet bliver smurt ud på flere forskellige ressort-områder.
 
Det står i den kongelige resolution, som er blevet overbragt Dronning Margrethe II fra Statsministeriet i dag.
 
Sådan bliver områderne fordelt
Her står der sort på hvidt, at Erhvervs- og Vækstministeriet med Ole Sohn (SF) i spidsen får ressortansvaret for tele- og internetregulering samt administration af landets frekvensområder.
 
Forsvarsministeriet med Nick Hækkerup (S) får ansvaret for den kritiske it-infrastruktur, der blandt andet inkluderer beredskabsplaner for den danske teleinfrastruktur i tilfælde af terrorangreb og krigstilstande.
 
Finansministeriet med Bjarne Corydon (S) som minister skal nu have ansvaret for it-politik, hvilket reelt vil sige, at Bjarne Corydon skal jonglere med bregreber som NemID, borger.dk og alt det praktiske i forbindelse med it-implementeringer hertillands.
 
Økonomi- og Indenrigsministeriet med Radikale Venstres leder, Margrete Vestager som minister, skal derimod stå for ansvaret for "it-modernisering og digitaliseringsmæssige forhold", hvilket kan tolkes i retning af, at de radikales leder skal stå i spidsen for udmøntningen af digitaliseringsstrategier mellem staten og kommunerne og regionerne.
 
Farvel til en styrelse
Med ressortfordelingerne på IKT-området blev der altså ikke plads til IT- og Telestyrelsen, som blev oprettet den 1. april 2002 efter en sammenlægning mellem Statens Information og Telestyrelsen.
 
Styrelsen har i dag omkring 300 ansatte.
 
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra IT- og Telestyrelsen angående lukningen af styrelsen.

Læs også:
Avis: Multimedieskatten bliver helt afskaffet

It hives helt ud af Videnskabsministeriet

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT