IT- og Telestyrelsen trækker stikket ud og lukker

Efter knap 10 år lukker IT- og Telestyrelsen med dannelsen af den nye regering. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Avis: Multimedieskatten bliver helt afskaffet

It hives helt ud af Videnskabsministeriet

Med statsminister Helle Thorning-Schmidts (S) nye regering kommer der til at ske store omvæltninger med it-landskabet i Danmark, som vi kender.
 
Den umiddelbart største forandring er, at Videnskabsministeriets styrelse, IT- og Telestyrelsen, nedlægges og i stedet bliver smurt ud på flere forskellige ressort-områder.
 
Det står i den kongelige resolution, som er blevet overbragt Dronning Margrethe II fra Statsministeriet i dag.
 
Sådan bliver områderne fordelt
Her står der sort på hvidt, at Erhvervs- og Vækstministeriet med Ole Sohn (SF) i spidsen får ressortansvaret for tele- og internetregulering samt administration af landets frekvensområder.
 
Forsvarsministeriet med Nick Hækkerup (S) får ansvaret for den kritiske it-infrastruktur, der blandt andet inkluderer beredskabsplaner for den danske teleinfrastruktur i tilfælde af terrorangreb og krigstilstande.
 
Finansministeriet med Bjarne Corydon (S) som minister skal nu have ansvaret for it-politik, hvilket reelt vil sige, at Bjarne Corydon skal jonglere med bregreber som NemID, borger.dk og alt det praktiske i forbindelse med it-implementeringer hertillands.
 
Økonomi- og Indenrigsministeriet med Radikale Venstres leder, Margrete Vestager som minister, skal derimod stå for ansvaret for "it-modernisering og digitaliseringsmæssige forhold", hvilket kan tolkes i retning af, at de radikales leder skal stå i spidsen for udmøntningen af digitaliseringsstrategier mellem staten og kommunerne og regionerne.
 
Farvel til en styrelse
Med ressortfordelingerne på IKT-området blev der altså ikke plads til IT- og Telestyrelsen, som blev oprettet den 1. april 2002 efter en sammenlægning mellem Statens Information og Telestyrelsen.
 
Styrelsen har i dag omkring 300 ansatte.
 
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra IT- og Telestyrelsen angående lukningen af styrelsen.

Læs også:
Avis: Multimedieskatten bliver helt afskaffet

It hives helt ud af Videnskabsministeriet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job