Eksperter: Her er faldgruberne ved nyt cyber-forsvar

Danmarks it-sikkerhedsstyrker bliver samlet under Forsvarsministeriet. Men pas nu på manøvren, lyder advarslen.

Artikel top billede

Tre fremtrædende danske it-sikkerhedseksperter roser regeringens nye oprustning af et cyberforsvar, hvor blandt andet GovCert flyttes fra den sprængte IT- og Telestyrelse til Forsvarsministeriet.

Men det skal gribes rigtigt an, lyder advarslen.

"Centret er placeret i Forsvarsministeriet, som umiddelbart er meget militært orienteret. Det er jo et ret stærkt ministerium, og dermed er placeringen god for sagen," fortæller direktør Ulf Munkedal fra FortConsult. 

"Men udfordringerne for offentlige og private virksomheder - det almindelige samfund i modsætning til militæret - i forhold til at modstå cyberangreb er store, så jeg håber, at man giver disse ikke-militære områder rigtig meget fokus, og ikke lader militæret få alle ressourcerne. For så efterlader vi det "almindelige samfund" med et problem," advarer Ulf Munkedal.

Efter at Nato tidligere i år i sin nye strategi opprioriterede indsatsen omkring cyberdefence, savnede sikkerhedseksperten netop et konkret dansk initiativ.

"Cyberangreb på både offentlige og private it-systemer er kommet for at blive, og det er noget, vi som samfund ikke er klar til at beskytte os imod," siger han. 

Derudover er det væsentligt, at det nye it-sikkerhedscenter skal kunne bruge ressourcer på ikke-militære opgaver på trods af placeringen i Forsvarsministeriet.

Pas på bureaukrati

"Det er også helt essentielt, at centret kommer til at fungere i praksis, og at man lader de rigtige ildsjæle med indsigt i it og it-sikkerhed komme til, så det ikke drukner i bureaukrati," siger Ulf Munkedal.

Flytningen vil måske endog styrke det praktiske fokus. I hvert fald findes også dygtige it-sikkerhedsfolk i forsvaret.

"Der findes i forvejen dygtige kompetencer i forsvaret her under måske særligt i FE," fortæller direktør Peter Kruse fra CSIS.

Uden at han kender den præcise struktur, og hvordan tanken er, at GovCERT skal indgå i Forsvarets organisation, kan han kun se fornuften i at samle kompetencerne, lave vidensdeling og derigennem sikre, at der netop kan handles effektivt når dansk infrastruktur kommer under digital beskydning.

"Jeg deler også den opfattelse, at et cyberforsvar er en nødvendig brik, der skal sikre vores høje ambitioner inden for digitalisering," siger Peter Kruse.

Én it-jernnæve

Formand for Rådet for It- og Persondatasikkerhed, Ingrid Colding-Jørgensen, som er it-sikkerhedschef hos GN Netcom og GN Resound er helt på linje.

"Det er en fordel af få samlet folk, så man ikke har to eksperter siddende et sted, og tre et andet sted," siger hun.

Desuden påpeger formanden på vigtigheden af et internationalt samarbejde.

Danmarks nye forsvarsminister hedder Nick Hækkerup (S).

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Jyske Bank

    Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

    Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S