Eksperter: Her er faldgruberne ved nyt cyber-forsvar

Danmarks it-sikkerhedsstyrker bliver samlet under Forsvarsministeriet. Men pas nu på manøvren, lyder advarslen.

Artikel top billede

Tre fremtrædende danske it-sikkerhedseksperter roser regeringens nye oprustning af et cyberforsvar, hvor blandt andet GovCert flyttes fra den sprængte IT- og Telestyrelse til Forsvarsministeriet.

Men det skal gribes rigtigt an, lyder advarslen.

"Centret er placeret i Forsvarsministeriet, som umiddelbart er meget militært orienteret. Det er jo et ret stærkt ministerium, og dermed er placeringen god for sagen," fortæller direktør Ulf Munkedal fra FortConsult. 

"Men udfordringerne for offentlige og private virksomheder - det almindelige samfund i modsætning til militæret - i forhold til at modstå cyberangreb er store, så jeg håber, at man giver disse ikke-militære områder rigtig meget fokus, og ikke lader militæret få alle ressourcerne. For så efterlader vi det "almindelige samfund" med et problem," advarer Ulf Munkedal.

Efter at Nato tidligere i år i sin nye strategi opprioriterede indsatsen omkring cyberdefence, savnede sikkerhedseksperten netop et konkret dansk initiativ.

"Cyberangreb på både offentlige og private it-systemer er kommet for at blive, og det er noget, vi som samfund ikke er klar til at beskytte os imod," siger han. 

Derudover er det væsentligt, at det nye it-sikkerhedscenter skal kunne bruge ressourcer på ikke-militære opgaver på trods af placeringen i Forsvarsministeriet.

Pas på bureaukrati

"Det er også helt essentielt, at centret kommer til at fungere i praksis, og at man lader de rigtige ildsjæle med indsigt i it og it-sikkerhed komme til, så det ikke drukner i bureaukrati," siger Ulf Munkedal.

Flytningen vil måske endog styrke det praktiske fokus. I hvert fald findes også dygtige it-sikkerhedsfolk i forsvaret.

"Der findes i forvejen dygtige kompetencer i forsvaret her under måske særligt i FE," fortæller direktør Peter Kruse fra CSIS.

Uden at han kender den præcise struktur, og hvordan tanken er, at GovCERT skal indgå i Forsvarets organisation, kan han kun se fornuften i at samle kompetencerne, lave vidensdeling og derigennem sikre, at der netop kan handles effektivt når dansk infrastruktur kommer under digital beskydning.

"Jeg deler også den opfattelse, at et cyberforsvar er en nødvendig brik, der skal sikre vores høje ambitioner inden for digitalisering," siger Peter Kruse.

Én it-jernnæve

Formand for Rådet for It- og Persondatasikkerhed, Ingrid Colding-Jørgensen, som er it-sikkerhedschef hos GN Netcom og GN Resound er helt på linje.

"Det er en fordel af få samlet folk, så man ikke har to eksperter siddende et sted, og tre et andet sted," siger hun.

Desuden påpeger formanden på vigtigheden af et internationalt samarbejde.

Danmarks nye forsvarsminister hedder Nick Hækkerup (S).

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,