Her er AMD's otte-kernede CPU-monster

En helt ny arkitektur ligger bag nye AMD-processorer, der skal skal sætte turbo på blandt andet spil-computere.

Artikel top billede

Tegning: Lene Sekjær.

Computerworld News Service: Detaljer om Advanced Micro Devices' første eight-core desktop-processor, baseret på virksomhedens egen Bulldozer-teknologi, er dukket op på visse forhandleres hjemmesider inden den officielle lancering.

Processorerne FX-8150 og FX-8120 er en del af den relancerede FX chip-familie, der bliver solgt som high-performance chip for eksempel til gaming-maskiner og andre high-end-systemer.

FX-chippen er baseret på AMD's nye Bulldozer-arkitektur, som ifølge AMD er 50 procent hurtigere end forgængeren.

I sidste måned fortalte AMD, at en eight-core Bulldozer-baseret mikroprocessor havde slået verdensrekorden med en clock-hastighed på 8.429GHz. Systemet blev kølet ved hjælp af flydende helium.

AMD planlægger at lancere FX-chippen i dette kvartal, men der er ikke fastsat en nærmere dato, fortæller talsmand for AMD, Phil Hughes, som ikke ville kommentere ydereligere på den nye chip.

FX-8150, med otte kerner, kører med 3.1GHz og vil komme til at koste omkring 1.650 kroner på hjemmesiderne NextDayPC
og Bottom Line Telecom. Ingen af de to forretninger tager imod forudbestillinger.

FX-8120, som også indeholder otte kerner, kører med 3.1GHz og vil koste omkring 1.350 kroner hos Bottom Line Telecom og NextDayPC.

Hardware-producenten ECS har også listet chippen på sin hjemmeside for et A990FXM-A grafikkort, der beskrives som "det første AMD 8-core-ready motherboard i verden". Siden fortæller desuden, at chippen indeholder 16MB cache.

Chippen vil umiddelbart skulle konkurrere med Intels high-end Core i7X Extreme Edition processor, baseret på arkitekturen Westmere, som er noget dyrere med en pris på godt 5.700 kroner.

Men Intel udsender snart en Extreme Edition-chip baseret på den nyere Sandy Bridge-mikroarkitektur, fortalte en repræsentant for Intel i forbindelse med virksomhedens trade show i september.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S