Her er AMD's otte-kernede CPU-monster

En helt ny arkitektur ligger bag nye AMD-processorer, der skal skal sætte turbo på blandt andet spil-computere.

Artikel top billede

Tegning: Lene Sekjær.

Computerworld News Service: Detaljer om Advanced Micro Devices' første eight-core desktop-processor, baseret på virksomhedens egen Bulldozer-teknologi, er dukket op på visse forhandleres hjemmesider inden den officielle lancering.

Processorerne FX-8150 og FX-8120 er en del af den relancerede FX chip-familie, der bliver solgt som high-performance chip for eksempel til gaming-maskiner og andre high-end-systemer.

FX-chippen er baseret på AMD's nye Bulldozer-arkitektur, som ifølge AMD er 50 procent hurtigere end forgængeren.

I sidste måned fortalte AMD, at en eight-core Bulldozer-baseret mikroprocessor havde slået verdensrekorden med en clock-hastighed på 8.429GHz. Systemet blev kølet ved hjælp af flydende helium.

AMD planlægger at lancere FX-chippen i dette kvartal, men der er ikke fastsat en nærmere dato, fortæller talsmand for AMD, Phil Hughes, som ikke ville kommentere ydereligere på den nye chip.

FX-8150, med otte kerner, kører med 3.1GHz og vil komme til at koste omkring 1.650 kroner på hjemmesiderne NextDayPC
og Bottom Line Telecom. Ingen af de to forretninger tager imod forudbestillinger.

FX-8120, som også indeholder otte kerner, kører med 3.1GHz og vil koste omkring 1.350 kroner hos Bottom Line Telecom og NextDayPC.

Hardware-producenten ECS har også listet chippen på sin hjemmeside for et A990FXM-A grafikkort, der beskrives som "det første AMD 8-core-ready motherboard i verden". Siden fortæller desuden, at chippen indeholder 16MB cache.

Chippen vil umiddelbart skulle konkurrere med Intels high-end Core i7X Extreme Edition processor, baseret på arkitekturen Westmere, som er noget dyrere med en pris på godt 5.700 kroner.

Men Intel udsender snart en Extreme Edition-chip baseret på den nyere Sandy Bridge-mikroarkitektur, fortalte en repræsentant for Intel i forbindelse med virksomhedens trade show i september.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS