Her er AMD's otte-kernede CPU-monster

En helt ny arkitektur ligger bag nye AMD-processorer, der skal skal sætte turbo på blandt andet spil-computere.

Artikel top billede

Tegning: Lene Sekjær.

Computerworld News Service: Detaljer om Advanced Micro Devices' første eight-core desktop-processor, baseret på virksomhedens egen Bulldozer-teknologi, er dukket op på visse forhandleres hjemmesider inden den officielle lancering.

Processorerne FX-8150 og FX-8120 er en del af den relancerede FX chip-familie, der bliver solgt som high-performance chip for eksempel til gaming-maskiner og andre high-end-systemer.

FX-chippen er baseret på AMD's nye Bulldozer-arkitektur, som ifølge AMD er 50 procent hurtigere end forgængeren.

I sidste måned fortalte AMD, at en eight-core Bulldozer-baseret mikroprocessor havde slået verdensrekorden med en clock-hastighed på 8.429GHz. Systemet blev kølet ved hjælp af flydende helium.

AMD planlægger at lancere FX-chippen i dette kvartal, men der er ikke fastsat en nærmere dato, fortæller talsmand for AMD, Phil Hughes, som ikke ville kommentere ydereligere på den nye chip.

FX-8150, med otte kerner, kører med 3.1GHz og vil komme til at koste omkring 1.650 kroner på hjemmesiderne NextDayPC
og Bottom Line Telecom. Ingen af de to forretninger tager imod forudbestillinger.

FX-8120, som også indeholder otte kerner, kører med 3.1GHz og vil koste omkring 1.350 kroner hos Bottom Line Telecom og NextDayPC.

Hardware-producenten ECS har også listet chippen på sin hjemmeside for et A990FXM-A grafikkort, der beskrives som "det første AMD 8-core-ready motherboard i verden". Siden fortæller desuden, at chippen indeholder 16MB cache.

Chippen vil umiddelbart skulle konkurrere med Intels high-end Core i7X Extreme Edition processor, baseret på arkitekturen Westmere, som er noget dyrere med en pris på godt 5.700 kroner.

Men Intel udsender snart en Extreme Edition-chip baseret på den nyere Sandy Bridge-mikroarkitektur, fortalte en repræsentant for Intel i forbindelse med virksomhedens trade show i september.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Købstædernes Forsikring

DevOps Specialist til IT hos Købstædernes Forsikring

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics