Her er AMD's otte-kernede CPU-monster

En helt ny arkitektur ligger bag nye AMD-processorer, der skal skal sætte turbo på blandt andet spil-computere.

Artikel top billede

Tegning: Lene Sekjær.

Computerworld News Service: Detaljer om Advanced Micro Devices' første eight-core desktop-processor, baseret på virksomhedens egen Bulldozer-teknologi, er dukket op på visse forhandleres hjemmesider inden den officielle lancering.

Processorerne FX-8150 og FX-8120 er en del af den relancerede FX chip-familie, der bliver solgt som high-performance chip for eksempel til gaming-maskiner og andre high-end-systemer.

FX-chippen er baseret på AMD's nye Bulldozer-arkitektur, som ifølge AMD er 50 procent hurtigere end forgængeren.

I sidste måned fortalte AMD, at en eight-core Bulldozer-baseret mikroprocessor havde slået verdensrekorden med en clock-hastighed på 8.429GHz. Systemet blev kølet ved hjælp af flydende helium.

AMD planlægger at lancere FX-chippen i dette kvartal, men der er ikke fastsat en nærmere dato, fortæller talsmand for AMD, Phil Hughes, som ikke ville kommentere ydereligere på den nye chip.

FX-8150, med otte kerner, kører med 3.1GHz og vil komme til at koste omkring 1.650 kroner på hjemmesiderne NextDayPC
og Bottom Line Telecom. Ingen af de to forretninger tager imod forudbestillinger.

FX-8120, som også indeholder otte kerner, kører med 3.1GHz og vil koste omkring 1.350 kroner hos Bottom Line Telecom og NextDayPC.

Hardware-producenten ECS har også listet chippen på sin hjemmeside for et A990FXM-A grafikkort, der beskrives som "det første AMD 8-core-ready motherboard i verden". Siden fortæller desuden, at chippen indeholder 16MB cache.

Chippen vil umiddelbart skulle konkurrere med Intels high-end Core i7X Extreme Edition processor, baseret på arkitekturen Westmere, som er noget dyrere med en pris på godt 5.700 kroner.

Men Intel udsender snart en Extreme Edition-chip baseret på den nyere Sandy Bridge-mikroarkitektur, fortalte en repræsentant for Intel i forbindelse med virksomhedens trade show i september.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Økonomistyrelsen

    Udviklere til statens nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos