EU: Microsoft må da godt købe Skype

Det vil ikke skade nogen, at Microsoft køber Skype og integrerer tjenesten i massevis af produkter, mener EU, der siger ja til købet.

Artikel top billede

De europæiske konkurrencemyndigheder siger efter nøjere granskning af de mulige konsekvenser ja til, at Microsoft må købe den dansk-udviklede IP-telefonitjeneste Skype.

"Kommissionen vurderer, at der ikke er grund til konkurrencemæssige bekymringer i det voksende marked med talrige spillere, inklusive Google," lyder det fra EU.

Microsoft betaler 44 milliarder kroner for Skype, der oprindeligt blev udviklet af danskeren Janus Friis og svenskeren Niklas Zennströmm, som begge blev mangemilliardærer, da de i 2005 solgte Skype til amerikanske eBay.

eBay solgte Skype videre i 2009.

EU-Kommissionen mener heller ikke, at Microsofts opkøb af Skype, der blev offentliggjort i maj, vil få konsekvenser for konkurrencesituationen i markedet for kommunikations-løsninger til erhvervslivet.

"Skype har en begrænset markedsandel for disse produkter og konkurrerer ikke direkte med Microsofts erhvervsløsning, Lync," lyder det.

Skal integreres

Microsoft har planer om at integrere Skype i en række af sine produkter, der blandt andet tæller Xbox, Kinect, Windows Phone og den nye Windows PC.

"Samtidig vil vi udvide Skype ved at forbinde Skype-brugere med brugere af vores Outlook-produkter samt Lync, Xbox Live, Messenger og Hotmail," siger Microsofts topchef, Steve Ballmer.

De amerikanske konkurrencemyndigheder har tidligere sagt ja til opkøbet. Også de amerikanske konkurrencemyndigheder har vurderet, at der på markedet er rigeligt med konkurrrence en række store spillere som eksempelvis Google.

Læs også: Ballmer: Derfor betaler vi 44 milliarder for Skype

Annonce

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S