Apple frigiver iOS 5 og iCloud-tjenesten

Apples meget omtalte cloud-tjeneste går i dag live sammen med den nye version af iOS-styresystemet. Se, hvordan du får fingrene i softwaren.

Artikel top billede

Læs også:
iCloud: Nu er det knald eller fald for Apple i skyen

Test: Her er dommen over Apples nye Lion-styreystem

Nye fede business-funktioner til din iPhone

Fire måneder efter, at Steve Jobs præsenterede Apples bud på en cloud-tjeneste, iCloud, og iOS 5-styresystemet, er de to software-produkter nu klar til at gå live.

Det sker i dag onsdag, hvor man allerede fra morgenstunden dansk tid kan logge ind på icloud.com.

Apples nye iPhone 4S frigives fredag i en række lande, men kommer først til Danmark sidst på måneden.

Det er imidlertid også software-lanceringerne, der er mest interessante. De bliver nemlig afgørende for, hvordan Apple vil klare sig i den fremtidige konkurrence mod primært Android og Windows Phone 7. 

iOS skal bringe Apple tilbage i front

iOS 5 indeholder flere end 200 nye features og er en større modernisering af styresystemet, der i tidernes morgen var ganske banebrydende, men siden på flere områder er blevet overhalet af konkurrenterne.

Blandt andet forsøger Apple med iOS 5 at imødegå den kritik, der har været i forhold styresystemets manglende notifikations-overblik. Det betyder, at der nu tilføjes et meddelelsescenter, hvor man kan se både SMS'er, e-mails og opdateringer fra sociale netværk samme sted.

Dermed slipper man for hele tiden at skulle åbne og lukke apps for at få overblikket.


iOS 5 kommer blandt andet med et ny meddelsescenter.

En anden vigtig nyhed er, at det nu bliver muligt at aktivere og opdatere iPhone trådløst, så man ikke har brug for at tilslutte den til computeren.

Det er dog umiddelbart iCloud, der er dagens mest markante lancering fra Apples side.

Derfor er iCloud Apples store eksamen

ICloud lanceres samtidig med iOS 5, men er samtidig også tæt integreret med selskabets nye Mac-styresystem, Lion.

Ideen med iCloud er, at Apple-brugernes data - musik, billeder, dokumenter, mails, kalendere og så videre - gemmes i Apples tre store datacentre og derfra kan pushes til forskellige Apple-enheder, så indholdet altid er synkroniseret og sikkerhedskopieret.

På samme måde er det også muligt at få adgang til indholdet fra en webbrowser fra en hvilken som helst computer.


Synkronisering af billedarkivet er en af mulighederne med iCloud.

ICloud er som udganspunkt gratis og inkluderer fem gigabyte storage i skyen. Det er mere, end det lyder til, da hverken musik, videoer eller bøger, der er købt hos Apple, tæller med.

I stedet kan man bruge pladsen til eksempelvis mails og dokumenter, og det er også muligt at opgradere sky-harddisken mod betaling.

Det nye cloud-tiltag er imidlertig ikke det første fra Apples side, der indtil videre ikke har de bedste erfaringer fra skyen.

Apple har således tidligere forsøgt sig med cloud-tjenesterne iTools, .Mac og MobileMe. Specielt sidstnævnte floppede, erkendte Steve Jobs under iCloud-lanceringen tidligere i år.

Du henter iOS 5 og iCloud ved at slutte din iPhone, iPad eller iPod Touch til din pc eller mac og søge efter opdateringer i iTunes.

Herefter downloades både iTunes 10.5 og iOS 5 (når det frigives), og derefter kan man indstille, hvordan man ønsker at benytte iCloud.

Læs også:

iCloud: Nu er det knald eller fald for Apple i skyen

Test: Her er dommen over Apples nye Lion-styreystem

Nye fede business-funktioner til din iPhone

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S