Facebook køber firmaet bag dine venners spørgsmål

"Hvis du var en fugl, hvor ville du så flyve hen?" Facebook har købt iværksætterne bag den app, brugerne kan benytte til at finde ud af alt mellem himmel og jord.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Facebook har opkøbt opstartsvirksomheden friend.ly, der har udviklet en app til Facebook, hvorigennem brugerne kan stille spørgsmål til deres venner.

Teamet bag friend.ly offentliggjorde mandag opkøbet i et blogindlæg, men afslørede dog ingen af de økonomiske vilkår for handlen. I blogindlægget forklares det, at selvom friend.ly nu er ejet af Facebook, så vil firmaet fortsat drives som en selvstændig service.

"Vi er begejstrede for denne aftale, fordi vi mener, at ånden fra friend.ly harmonerer godt med Facebooks vision, og vi er henrykte for at komme i så innovativt selskab," bemærker firmaet i sit blogindlæg. "Friend.ly-teamet vil nu fokusere på nye projekter på Facebook."

Friend.ly er et firma baseret i Mountain View i Californien med to år på bagen og 10 medarbejdere og arbejder med at hjælpe folk til at møde andre online og til at lære deres venner bedre at kende. Servicen gør det muligt for brugerne at stille og svare på spørgsmål som: "Hvis du var en fugl, hvor ville du så flyve hen?" og "Er langdistanceforhold realistiske?"

Facebook har ikke svaret på spørgsmål om handlen, og om alle medarbejdere fra friend.ly fortsætter deres ansættelse.

"Vi har beundret teamets indsats i nogen tid nu, og vi ser frem til at lade teamet gøre en stor indvirkning på den måde, millioner af mennesker knytter sig til og engagerer sig med hinanden på Facebook," kommenterer en talskvinde for Facebook.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank