Facebook køber firmaet bag dine venners spørgsmål

"Hvis du var en fugl, hvor ville du så flyve hen?" Facebook har købt iværksætterne bag den app, brugerne kan benytte til at finde ud af alt mellem himmel og jord.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Facebook har opkøbt opstartsvirksomheden friend.ly, der har udviklet en app til Facebook, hvorigennem brugerne kan stille spørgsmål til deres venner.

Teamet bag friend.ly offentliggjorde mandag opkøbet i et blogindlæg, men afslørede dog ingen af de økonomiske vilkår for handlen. I blogindlægget forklares det, at selvom friend.ly nu er ejet af Facebook, så vil firmaet fortsat drives som en selvstændig service.

"Vi er begejstrede for denne aftale, fordi vi mener, at ånden fra friend.ly harmonerer godt med Facebooks vision, og vi er henrykte for at komme i så innovativt selskab," bemærker firmaet i sit blogindlæg. "Friend.ly-teamet vil nu fokusere på nye projekter på Facebook."

Friend.ly er et firma baseret i Mountain View i Californien med to år på bagen og 10 medarbejdere og arbejder med at hjælpe folk til at møde andre online og til at lære deres venner bedre at kende. Servicen gør det muligt for brugerne at stille og svare på spørgsmål som: "Hvis du var en fugl, hvor ville du så flyve hen?" og "Er langdistanceforhold realistiske?"

Facebook har ikke svaret på spørgsmål om handlen, og om alle medarbejdere fra friend.ly fortsætter deres ansættelse.

"Vi har beundret teamets indsats i nogen tid nu, og vi ser frem til at lade teamet gøre en stor indvirkning på den måde, millioner af mennesker knytter sig til og engagerer sig med hinanden på Facebook," kommenterer en talskvinde for Facebook.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S