It-projektledelse: Her er de nye tendenser

Særligt tre tendenser påvirker it-projektledelse, vurderer professor på CBS John K. Christiansen, som også har tre gode råd til dig, der er leverandør.

Artikel top billede

Læs også:
Rutineret ræv skal tjekke statens it-projekter

Sådan får Skat bedre odds på sine it-projekter


Verden forandrer sig, og det gør måden, man som leverandør bør tænke it-projektledelse på, også. Professor på CBS John K. Christiansen, som forsker i implementeringsstudier, it og organisationer og it-projektledelse, peger på tre tendenser, der påvirker it-projektledelse.

Den første er, at it-projekter ikke længere opfattes som noget, der kan gennemføres efter en snor med lang tids forudgående planlægning helt ned i detaljen, og med stramt opstillede og fastlåste deadlines indsat undervejs. I stedet er tankengangen skiftet ud med noget så ukonkret som en læreproces.

"Man er altså gået fra en meget lineær tilgang til it-projekter, til en erkendelse af, at man lærer noget undervejs," siger John K. Christiansen.

Professoren peger på, at de store forkromede it-projekter, hvor alt netop planlægges lang tid forud med stramme tidsplaner, budgetter og så videre, ofte går galt, fordi forretningen, omverdenen og måske sågar produkterne ændrer sig, inden projektet er færdigt.

Denne nye udvikling stiller nye krav til leverandørerne, der måske kan blive fristet af den mere fleksible og mere løst styrede projektledelse, til at fakturere mest muligt for at lave mindst muligt.

"De skal håndtere det fornuftigt og være åbne for, at man ikke fakturerer for bare mindre ændringer undervejs. For den agile projekt-tilgang kan hurtigt blive misbrugt af leverandørerne," fortæller John K. Christiansen.

Kontraktstyring

Den anden markante trend peger i nogen grad i en anden retning. Nemlig at it-projekter i flere it-afdelinger faktisk er et spørgsmål om kontraktstyring, da meget er outsourcet.

"Nogle it-chefer fortæller, at it-projekter i dag er blevet kogt ned til kontraktstyring," siger John K. Christiansen.

Ud fra dette strategiske valg af metode til at håndtere it-projekter på, bliver det naturligvis altafgørende, hvordan kontrakten er skruet sammen. Pladsen til agil tankegang vil alt andet lige være mindre, når man ikke selv sidder med det i organisationen, forklarer professoren. Samtidig dukker helt nye problematikker op. Eksempelvis omkring sikkerhed. Har kunden lagt for kritiske systemer ud, og er det overhovedet fornuftigt at slanke sin egen it-afdeling i takt med, at man lægger projekter ud?

"Det er emner, som organisationen selv må tage stilling til," siger John K. Christiansen.

Men tilbage står, at denne tendens stiller krav til leverandørerne om, at de må hjælpe til med at skabe tryghed for kunden, når vedkommende vælger at gå denne vej med sine til tider vitale it-projekter.

Virtuelt samarbejde

Den tredje tendens inden for it-projektledelse er det stigende samarbejde via virtuelle fora og internationaliseringen.

Projektstyringsværktøjer på nettet gør det billigt og let for alle, at samarbejde med folk fra Letland til Kina. Selv helt små danske it-firmaer kan være med.

"Det er blevet billigere og lettere for alle at være med, og værktøjerne gør det muligt at arbejde bedre sammen om dokumentation og så videre," siger John K. Christiansen.

Derfor vil kommunikation og kulturforskelle spille en endnu større rolle for it-projektlederne.

"Både opfattelsen af, hvordan vi gør tingene, og hvordan andre gør tingene, skal overvejes. Eksempelvis har man måske i Indien en anden opfattelse af, hvornår der er indgået en aftale," siger professoren.

Derfor er kommunikationen i forbindelse med it-projekter vigtigere end nogensinde før for leverandøren.

Læs også:
Rutineret ræv skal tjekke statens it-projekter

Sådan får Skat bedre odds på sine it-projekter

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S