Nu kan du bygge apps til eBay

EBays ny platform, X.commerce, samler værktøjer og funktionalitet til handlende og applikationsudviklere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: EBay har lanceret en platform til applikationsudvikling kaldet X.commerce, der samler værktøjer og funktionalitet fra firmaets websites og produkter heriblandt webmarkedet eBay og PayPal samt fra partnere.

Det er eBays hensigt med X.commerce at give handlende og applikationsudviklere adgang til den komplette stak af teknologier til e-handel inklusiv indkøbskurve, betalingsservices og lagerstyring, offentliggjorde firmaet onsdag.

Ideen er at lade handlende og udviklere finde på en bred vifte af applikationer til e-handel, der imødekommer de mere og mere forskelligartede krav og scenarier, som kunderne står overfor heriblandt interaktioner via sociale netværk og mobil e-handel.

X.commerce kaldes af eBay for et "åbent økosystem til handel" og indeholder et element ved navn Fabric, der i en reference til open source-begrebet beskrives som "verdens første open commerce-styresystem," der vil gøre det muligt for udviklerne at distribuere deres produkter til eBays handlende.

Som del af lanceringen af X.commerce løftede eBay samtidig sløret for PayPal Access, der er et identitetssystem, som handlende kan implementere, så deres kunder kan bruges brugernavne og kodeord fra PayPal til at logge ind på e-handelssite.

Brugen af PayPal til håndteringen af kundelogin og -autentifikation vil ifølge eBay gøre processen sikrere og enklere for de deltagende websites.

PayPal Access minder om lignende værktøjer fra virksomheder som Google og Facebook men er skræddersyet til e-handelssites.

EBay oplyser samtidig at have integreret Facebooks Open Graph i sin e-handelssoftware Magento og GSI, så udviklerne nu kan bygge apps, der henter funktionalitet fra Facebook.

Analytiker Brian Walker fra Forrester Research mener, at X.commerce åbner nye muligheder for eBay ved at lade partnerne udvide produkterne Magento, PayPal, eBay og GSI og ved at lade udviklerne udnytte disse platforme til at bygge andre kundeapplikationer og udvide med handelsfunktioner, der rækker udover e-handel.

"Jeg forventer at bureauer, udviklingsafdelinger, integratorer, partnere og handlende vil få travlt med at udnytte X.commerce i deres forretning, selvom det endnu ikke står klart, hvor attraktiv løsningen vil være for de større virksomheder, som eBay uden tvivl også ønsker at tiltrække," kommenterer Walker per e-mail.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS