Nu kan du bygge apps til eBay

EBays ny platform, X.commerce, samler værktøjer og funktionalitet til handlende og applikationsudviklere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: EBay har lanceret en platform til applikationsudvikling kaldet X.commerce, der samler værktøjer og funktionalitet fra firmaets websites og produkter heriblandt webmarkedet eBay og PayPal samt fra partnere.

Det er eBays hensigt med X.commerce at give handlende og applikationsudviklere adgang til den komplette stak af teknologier til e-handel inklusiv indkøbskurve, betalingsservices og lagerstyring, offentliggjorde firmaet onsdag.

Ideen er at lade handlende og udviklere finde på en bred vifte af applikationer til e-handel, der imødekommer de mere og mere forskelligartede krav og scenarier, som kunderne står overfor heriblandt interaktioner via sociale netværk og mobil e-handel.

X.commerce kaldes af eBay for et "åbent økosystem til handel" og indeholder et element ved navn Fabric, der i en reference til open source-begrebet beskrives som "verdens første open commerce-styresystem," der vil gøre det muligt for udviklerne at distribuere deres produkter til eBays handlende.

Som del af lanceringen af X.commerce løftede eBay samtidig sløret for PayPal Access, der er et identitetssystem, som handlende kan implementere, så deres kunder kan bruges brugernavne og kodeord fra PayPal til at logge ind på e-handelssite.

Brugen af PayPal til håndteringen af kundelogin og -autentifikation vil ifølge eBay gøre processen sikrere og enklere for de deltagende websites.

PayPal Access minder om lignende værktøjer fra virksomheder som Google og Facebook men er skræddersyet til e-handelssites.

EBay oplyser samtidig at have integreret Facebooks Open Graph i sin e-handelssoftware Magento og GSI, så udviklerne nu kan bygge apps, der henter funktionalitet fra Facebook.

Analytiker Brian Walker fra Forrester Research mener, at X.commerce åbner nye muligheder for eBay ved at lade partnerne udvide produkterne Magento, PayPal, eBay og GSI og ved at lade udviklerne udnytte disse platforme til at bygge andre kundeapplikationer og udvide med handelsfunktioner, der rækker udover e-handel.

"Jeg forventer at bureauer, udviklingsafdelinger, integratorer, partnere og handlende vil få travlt med at udnytte X.commerce i deres forretning, selvom det endnu ikke står klart, hvor attraktiv løsningen vil være for de større virksomheder, som eBay uden tvivl også ønsker at tiltrække," kommenterer Walker per e-mail.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S