Nu kan du bygge apps til eBay

EBays ny platform, X.commerce, samler værktøjer og funktionalitet til handlende og applikationsudviklere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: EBay har lanceret en platform til applikationsudvikling kaldet X.commerce, der samler værktøjer og funktionalitet fra firmaets websites og produkter heriblandt webmarkedet eBay og PayPal samt fra partnere.

Det er eBays hensigt med X.commerce at give handlende og applikationsudviklere adgang til den komplette stak af teknologier til e-handel inklusiv indkøbskurve, betalingsservices og lagerstyring, offentliggjorde firmaet onsdag.

Ideen er at lade handlende og udviklere finde på en bred vifte af applikationer til e-handel, der imødekommer de mere og mere forskelligartede krav og scenarier, som kunderne står overfor heriblandt interaktioner via sociale netværk og mobil e-handel.

X.commerce kaldes af eBay for et "åbent økosystem til handel" og indeholder et element ved navn Fabric, der i en reference til open source-begrebet beskrives som "verdens første open commerce-styresystem," der vil gøre det muligt for udviklerne at distribuere deres produkter til eBays handlende.

Som del af lanceringen af X.commerce løftede eBay samtidig sløret for PayPal Access, der er et identitetssystem, som handlende kan implementere, så deres kunder kan bruges brugernavne og kodeord fra PayPal til at logge ind på e-handelssite.

Brugen af PayPal til håndteringen af kundelogin og -autentifikation vil ifølge eBay gøre processen sikrere og enklere for de deltagende websites.

PayPal Access minder om lignende værktøjer fra virksomheder som Google og Facebook men er skræddersyet til e-handelssites.

EBay oplyser samtidig at have integreret Facebooks Open Graph i sin e-handelssoftware Magento og GSI, så udviklerne nu kan bygge apps, der henter funktionalitet fra Facebook.

Analytiker Brian Walker fra Forrester Research mener, at X.commerce åbner nye muligheder for eBay ved at lade partnerne udvide produkterne Magento, PayPal, eBay og GSI og ved at lade udviklerne udnytte disse platforme til at bygge andre kundeapplikationer og udvide med handelsfunktioner, der rækker udover e-handel.

"Jeg forventer at bureauer, udviklingsafdelinger, integratorer, partnere og handlende vil få travlt med at udnytte X.commerce i deres forretning, selvom det endnu ikke står klart, hvor attraktiv løsningen vil være for de større virksomheder, som eBay uden tvivl også ønsker at tiltrække," kommenterer Walker per e-mail.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    PlanBørnefonden

    Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS