Microsoft har netop overtaget din Skype-konto

Microsoft er nu ejer af Skype og de mange millioner bruger-konti. Selskabet har store planer med kommunikationsplatformen.

Artikel top billede

Læs også:

Officielt: Microsoft køber Skype for gigant-beløb

Ballmer: Derfor betaler vi milliarder for Skype

Computerworld News Service: Microsoft offentliggør nu at have købt Skype for 45,85 milliarder kroner. Leverandøren af IP-telefoni vil fremover fungere som ny forretningsdivision i Microsoft.

Skype topchef, Tony Bates, får omgående titel som president for den nye Skype-division med direkte reference til Microsofts koncernchef, Steve Ballmer.

Opkøbet er dog stadig under behandling i nogle få lande og vil her blive fuldført, når disse behandlinger er gennemført, påpeger Microsoft uden dog at oplyse hvilke lande, det drejer sig om. Opkøbet blev godkendt af USA's justitsministerium i juni og af EU's konkurrencemyndigheder i denne måned.

Microsoft offentliggjorde i maj at have indvilget i at opkøbe Skype og sagde på daværende tidspunkt, at servicen ville blive integreret i Microsofts produkter, men at det populære program til IP-telefoni stadig ville være tilgængeligt på alle de øvrige platforme.

Skype-divisionen vil fortsat gøre de aktuelle Skype-produkter tilgængelige for deres millioner af brugere verden over, fastslår Microsoft.

På længere sigt vil Skype også blive integreret med en række af Microsofts produkter for at udbrede Skypes rækkevidde og accelerere tjenestens vækst som en grundlæggende måde for folk at kommunikere online på," tilføjer Microsoft.

Skype blev stiftet i 2003, opkøbt af eBay i september 2005 og derefter i november 2009 overtaget af en investeringsgruppe ført an af Silver Lake.

Andre medlemmer af den sælgende investorgruppe inkluderer eBay International, CPP Investment Board, Joltid i partnerskab med Europlay Capital Advisors og Andreessen Horowitz, oplyser Microsoft.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Officielt: Microsoft køber Skype for gigant-beløb

Ballmer: Derfor betaler vi milliarder for Skype

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S