Microsoft har netop overtaget din Skype-konto

Microsoft er nu ejer af Skype og de mange millioner bruger-konti. Selskabet har store planer med kommunikationsplatformen.

Artikel top billede

Læs også:

Officielt: Microsoft køber Skype for gigant-beløb

Ballmer: Derfor betaler vi milliarder for Skype

Computerworld News Service: Microsoft offentliggør nu at have købt Skype for 45,85 milliarder kroner. Leverandøren af IP-telefoni vil fremover fungere som ny forretningsdivision i Microsoft.

Skype topchef, Tony Bates, får omgående titel som president for den nye Skype-division med direkte reference til Microsofts koncernchef, Steve Ballmer.

Opkøbet er dog stadig under behandling i nogle få lande og vil her blive fuldført, når disse behandlinger er gennemført, påpeger Microsoft uden dog at oplyse hvilke lande, det drejer sig om. Opkøbet blev godkendt af USA's justitsministerium i juni og af EU's konkurrencemyndigheder i denne måned.

Microsoft offentliggjorde i maj at have indvilget i at opkøbe Skype og sagde på daværende tidspunkt, at servicen ville blive integreret i Microsofts produkter, men at det populære program til IP-telefoni stadig ville være tilgængeligt på alle de øvrige platforme.

Skype-divisionen vil fortsat gøre de aktuelle Skype-produkter tilgængelige for deres millioner af brugere verden over, fastslår Microsoft.

På længere sigt vil Skype også blive integreret med en række af Microsofts produkter for at udbrede Skypes rækkevidde og accelerere tjenestens vækst som en grundlæggende måde for folk at kommunikere online på," tilføjer Microsoft.

Skype blev stiftet i 2003, opkøbt af eBay i september 2005 og derefter i november 2009 overtaget af en investeringsgruppe ført an af Silver Lake.

Andre medlemmer af den sælgende investorgruppe inkluderer eBay International, CPP Investment Board, Joltid i partnerskab med Europlay Capital Advisors og Andreessen Horowitz, oplyser Microsoft.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Officielt: Microsoft køber Skype for gigant-beløb

Ballmer: Derfor betaler vi milliarder for Skype

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S