LA's it-ordfører: Sådan er jeg klædt på til it-jobbet

Liberal Alliances nye it-ordfører har arbejdet med it på et strategisk niveau. Hun mener, it skal styres på en helt bestemt måde.

Artikel top billede

Læs også:

Galleri: Her er alle de nye it-politikere på Christiansborg

Liberal Alliances nye 53-årige it-ordfører, Mette Bock, er uddannet cand.scient.pol. og mag.art. i filosofi.

Hun har haft chefstillinger hos Syddanske Medier, DR og været prorektor på Aarhus Universitet. Ordføreren vurderer selv, at hun kender it-branchen "rimelig godt".

"Jeg har primært arbejdet med it på strategisk niveau," fortæller hun i en rundspørge, som Computerworld har lavet blandt partiernes it-ordførere.

Mette Bocks strategisk it-arbejde foregik blandt andet for mange år siden i PLS Consult, hvor hun beskæftigede sig med arbejdet omkring digitalisering i mediebranchen, oplyser hun.

Og senest som medlem af styringsgruppen for Forskningsnet på universiteterne.

Mere central it-styring

Hun peger på, at den offentlige sektor samt de små og mellemstore virksomheder "endnu har afgørende teknologi-investeringer foran sig". Særligt omkring digital forvaltning kan der findes effektiviseringer. 

"Vi kommer næppe uden om en vis grad af centralisering," fortæller Mette Bock.

"Der er investeret for tilfældigt og for ustrategisk på for mange områder," påpeger hun.

Samtidig skal it integreres i al tænkning og dermed i alle ministerielle resortområder, mener hun.

Noget politikerne ikke har været for gode til.

"Jeg synes generelt politikerne har været for sløve til at se potentialet i it-anvendelsen," siger Mette Bock.

Og det er synd og skam, mener hun med henvisning til den historiske udvikling, vi faktisk står i.

"It er et teknologispring af en størrelse, som vi kun har set ganske få gange i historien," slutter Mette Bock.

Læs også:

Galleri: Her er alle de nye it-politikere på Christiansborg

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Djurslands Bank

IT-udvikler

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Økonomistyrelsen

Processtærk it-profil til Statens BI

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect