Apple søger patent på brint-batteri

Apple søger patent på et brintbatteri til bærbare apparater.

Artikel top billede

Apple har søgt patent på en ny batteri-type til bærbare apperater, skriver Apple Insider.
 
Den nye batteri-type er baseret på brændselscelle-princippet, hvor der udvikles strøm via den løbende kemiske forbindelse mellem ilt og brint.
 
Det er Apples ide, at batterierne med denne teknologi skal kunne gøres meget lettere og langt mere effektive end de batterier, der for tiden er på markedet.
 
Ifølge Apple Insider har Apple indleveret to patentansøgninger til den amerikanske paten-styrelse, hvori selskabet beskriver, hvordan det skal kunne lade sig gøre at bygge de pågældende brændselsceller til bærbare apparater. 
 
Kan gøres meget lettere
Teknologien og principperne bag brændselsceller er langt fra nye.

Overordnet har et af problemerne med brændselscellerne været, at de er ret tunge, hvilket har gjort dem uegnede til brug i mobile apparater.
 
Det problem mener Apple kan løses ved at bygge cellerne på en måde, så de kan dele elektroder, hvilket skulle gøre det samlede batteri-system betydeligt lettere.
 
Apple har angiveligt tidligere også arbejdet med forsøg med sol-energi til bærbare apparater.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse