Apple søger patent på brint-batteri

Apple søger patent på et brintbatteri til bærbare apparater.

Artikel top billede

Apple har søgt patent på en ny batteri-type til bærbare apperater, skriver Apple Insider.
 
Den nye batteri-type er baseret på brændselscelle-princippet, hvor der udvikles strøm via den løbende kemiske forbindelse mellem ilt og brint.
 
Det er Apples ide, at batterierne med denne teknologi skal kunne gøres meget lettere og langt mere effektive end de batterier, der for tiden er på markedet.
 
Ifølge Apple Insider har Apple indleveret to patentansøgninger til den amerikanske paten-styrelse, hvori selskabet beskriver, hvordan det skal kunne lade sig gøre at bygge de pågældende brændselsceller til bærbare apparater. 
 
Kan gøres meget lettere
Teknologien og principperne bag brændselsceller er langt fra nye.

Overordnet har et af problemerne med brændselscellerne været, at de er ret tunge, hvilket har gjort dem uegnede til brug i mobile apparater.
 
Det problem mener Apple kan løses ved at bygge cellerne på en måde, så de kan dele elektroder, hvilket skulle gøre det samlede batteri-system betydeligt lettere.
 
Apple har angiveligt tidligere også arbejdet med forsøg med sol-energi til bærbare apparater.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S