Apple søger patent på brint-batteri

Apple søger patent på et brintbatteri til bærbare apparater.

Artikel top billede

Apple har søgt patent på en ny batteri-type til bærbare apperater, skriver Apple Insider.
 
Den nye batteri-type er baseret på brændselscelle-princippet, hvor der udvikles strøm via den løbende kemiske forbindelse mellem ilt og brint.
 
Det er Apples ide, at batterierne med denne teknologi skal kunne gøres meget lettere og langt mere effektive end de batterier, der for tiden er på markedet.
 
Ifølge Apple Insider har Apple indleveret to patentansøgninger til den amerikanske paten-styrelse, hvori selskabet beskriver, hvordan det skal kunne lade sig gøre at bygge de pågældende brændselsceller til bærbare apparater. 
 
Kan gøres meget lettere
Teknologien og principperne bag brændselsceller er langt fra nye.

Overordnet har et af problemerne med brændselscellerne været, at de er ret tunge, hvilket har gjort dem uegnede til brug i mobile apparater.
 
Det problem mener Apple kan løses ved at bygge cellerne på en måde, så de kan dele elektroder, hvilket skulle gøre det samlede batteri-system betydeligt lettere.
 
Apple har angiveligt tidligere også arbejdet med forsøg med sol-energi til bærbare apparater.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job