IBM's topchef trækker sig fra posten

IBM's topchef trækker sig fra posten som administrerende direktør.

Artikel top billede

Læs også: Erfaren kvinde bliver ny topchef for IBM

IBM's topchef, 60-årige Sam Palmisano, stopper som administrerende direktør for det store selskab.

Det sker 1. januar 2012, hvor han har sidste arbejdsdag i chefkontoret.

Han fortsætter dog som bestyrelsesformand for IBM.

Sam Palmisano har været administrerende direktør for IBM siden 2002 og bestyrelsesformand siden 2003.

Det har været ventet, at han ville trække sig fra posten som administrerende direktør, når han fyldte 60 år.

IBM har allerede udnævnt en ny topchef, der for første gang nogensinde i IBM's mangeårige historie bliver en kvinde. Hende kan du læse mere om her.

Salg af pc-forretningen

Han har blandt andet stået i spidsen for IBM's salg af selskabets pc-forretning til kinesiske Lenovo.

Han har ligeledes været ansvarlig for en betydelig skærpelse af IBM's fokus på service-forretningen - en skærpelse, som også de øvrige stor-spillere i it-industrien som Dell og HP er i gang med.

Sam Palmisano har desuden lagt vægt på, at IBM for alvor er kommet ind på de store vækstmarkeder i Kina, Indien, Brasilien og Rusland.

Læs også: Erfaren kvinde bliver ny topchef for IBM

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg