Advokat: Regelbrud sikrer Motorola milliard-sejr

Motorola var blevet "fejet af banen" af hollandske Nethleas, hvis udbuddet af det landsdækkende radionet til beredskaberne havde fulgt reglerne, mener advokat.

Artikel top billede

Læs også:
 

Rekordretssag: Sagsøger staten for en halv milliard

Gigantisk it-udbud gik galt - slået tilbage til start

Beredskabsnet afviser titusindvis af opkald

Var Nethleas B.V., det hollandske firma, der har hevet
staten i retten for overtrædelse af EU's udbudsbetingelser i forbindelse med udbuddet af det landsdækkende radionet til beredskaberne, kommet ud i reel konkurrence med Motorola, havde hollænderne fejet deres amerikanske konkurrent af banen.

Det var stort set den sidste bemærkning, sagsøgerens advokat, Camilla Bonde fra advokatfirmaet Plesner, ytrede under den første dag i den store retssag.

Udtalelsen fik lov til at hænge i luften, for efter en lang dag i det grønbrunmalede retslokale i Københavns Byrets anneks mente dommer Lene Sadolin-Holst, at forstoppelsespunktet var nået. Retsmødet blev hævet til sagens anden dag, onsdag morgen. 

Motorola fik licensen

Det viser sig, at Nethleas B.V. og søsterfirmaet Rohill var i gang med planer om at tilbyde en række kommunale beredskaber en TETRA-model for deres radiokommunikation á la den, som Gentofte Brandvæsen havde valgt via Rohill.

En 15-20 beredskaber havde vist interesse for denne løsning, og Nethleas var i fuld gang med at ansøge om frekvenser i det mindre frekvensområde.

Altså det frekvensområde som Dansk Beredskabs-kommunikation/Motorola ikke fik rådighed over, efter at TETRA-frekvenserne og brugsrettighederne havde været i udbud i 2000-2001.

Dengang var der ikke nok interesserede til at gennemføre et udbud, og derfor blev to Tetra-licenser på det nærmeste foræret væk. Det Motorola-ejede Tetranet fik tildelt beredskabsfrekvenserne, mens licensen til de civile frekvenser ad omveje havnede hos danske Tetrastar med Hans Damm i spidsen.

Vil helst indkassere

Nethleas ville have tilbudt 'direct mode', eller DMO, så TETRA-radioerne kunne tale sammen ligesom walkie-talkies.

I modsætning hertil er 'trunked mode' den brugsmåde, hvorunder terminalerne styres af selve netværket, for eksempel som man oplever det på sin GSM-telefon.

Netværksoperatører bryder sig ikke om DMO, for hvis kommunikationen (samtaler og data) ikke går via netværket, har de naturligvis ikke mulighed for at taksere samtalerne.

Til gengæld er beredskaberne begejstrede for mulighederne for DMO direkte imellem terminalerne, når de arbejder på et skadested eller katastrofested. Eller når indsatslederen har sendt en brandmand ind i et brændende hus.

Især denne facilitet var de kommunale brandvæsener i sagens natur meget interesserede i og begejstret for, fremførte Camilla Bonde.

Men denne facilitet kan det Motorola-ejede Dansk Beredskabskommunikation ikke tilbyde, hvilket ville stille Nethleas meget gunstigt i en konkurrencesituation, påpegede hun.

Resultatet var givet på forhånd

Men da staten via Økonomistyrelsen beslutter, at udbyde et landsdækkende radiokommunikationssystem i forsommeren 2006 og Nethleas læser udbudsbetingelserne på EU's udbudsportal, ser man et udbud, hvor der kun er én vinder, Motorola.

Det betyder tabte forretningsmuligheder for Nethleas, så selskabet indgiver en klage til Klagenævnet for Udbud.

I en kendelse af 8. december 2006 afviser klagenævnet klagen. I begyndelsen af 2007 bringer Nethelas så sagen for byretten. Og det er så den sag, som nu tre et halvt år senere behandles i Byretten i København.

Det fremgik i øvrigt af Camilla Bondes procedure, at der faktisk stod i betingelserne for de tilladelser, Motorola fik den 16. oktober 2001, at der kun måtte bruges trunked mode.

De to tilladelser, som IT- og Telestyrelsen udstedte, er henholdsvis for frekvenserne og en operatørtilladelse. Denne dobbelt-tilladelse var i længden uhensigtsmæssig, og styrelsen er senere gået bort fra denne måde at uddele tilladelser.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS