Tænk dig godt om og spar kassen på virtualisering

Du er slet ikke færdig med at høste økonomiske gevinster på virtualiseringen, fordi der ligger mange skjulte besparelser i at køre med forskellige teknologier skræddersyet til dine behov.

Artikel top billede

Illustration: Antonis Papantoniou/iStockphoto.

Læs også:
Sådan kan du bruge dine fede gadgets på dit arbejde

Den virtuelle desktop bliver billigere end en pc

Gennem de seneste 10 år har virtualiserings-revolutionen skyllet over serverrummene i hele den vestlige verden.

I dag er halvdelen af alverdens servere blevet virtualiserede.

Store besparelser, lettere it-administration og grønnere it-forbrug har været nogle af de store succesoplevelser.

Alligevel er der ganske sikkert mere at komme efter, hvis du indstiller det kritiske sigtekorn på din egen infrastruktur.

Det mener virtual datacenter arkitekt René Vester fra konsulentvirksomheden Axcess, som Computerworld har mødt på Citrix' Synergy-konference i Barcelona, hvor omkring 4.000 it-folk fra hele kloden er stimlet sammen for at høre om virtualisering, clouds og andre hotte it-emner.

"Hele vejen fra datacentret til de virtuelle desktoppe og op i skyen er der massive besparelser at hente, hvis man strikker sin virtualiseringsstrategi rigtigt sammen. I bund og grund handler det om at tilpasse sin teknologi til sine medarbejderes specifikke behov - og ikke omvendt," forklarer René Vester.

Er det allerbedste strengt nødvendigt?

Så med andre ord handler det om at udforme en strategi for implementeringen af virtualiseringen, frem for blot at justere lidt hist og pist for at opnå mindre taktiske fordele på den korte bane.

Den strategi handler ifølge René Vester i høj grad om at kigge på muligheden for at køre med differentierede it-miljøer frem for at lægge alle sine æg i samme kurv - især, hvis man kun har øje for de allerdyreste guldæg.

"Det burde ikke være sværere at vedligeholde heterogene miljøer, da det i gåseøjne kun handler om at pakke applikationer ind i den ene eller den anden løsning," siger René Vester.

Men hvordan udformer man så sin virtualiseringsstrategi sådan helt konkret?

Når det kommer til serverne peger René Vester på, at virtualiseringsgiganten VMware har de klart bedste og feature-rigeste løsninger, men hele serverrummet behøver ifølge datacenter-arkitekten ikke nødvendigvis at køre på det fineste og dyreste software for at få hverdagen til at fungere.

"Virksomheder kunne eksempelvis kigge kritisk på, om ikke det ikke var godt nok, hvis halvdelen af de virtualiserede servere kørte på VMware-software, mens den anden halvdel kørte på løsninger fra Citrix eller Microsoft. Alene dér er der store licens-besparelser at hente," forklarer han.

Cloud versus eget jern

Han hævder, at det samme gælder i skyen, når din virksomhed skal håndtere sine applikationer på den mest hensigtsmæssige måde.

Det gældende spørgsmål er, hvornår det bedst kan betale sig at leje software i en opstartsperiode, og hvornår den optimale løsning er at køre applikationerne fra sit eget jern.

Den afvejning kommer igen an på, hvad applikationerne skal bruges til, og hvordan brugerne tilgår dem.

Han illustrerer sin pointe med et meget simpelt eksempel:

"Hvorfor eksempelvis bruge tid og penge på at hoste virksomhedens eget website, når hosting-leverandørerne er så meget bedre og billigere til at gøre det?"

Brugernes behov er vejviseren

Ved implementeringen af de meget moderne virtuelle desktoppe bliver tingene straks en smule mere komplicerede, men selv simple tricks kan gøre en stor forskel på bundlinjen.

"Udformningen af desktop-virtualiseringsstrategien handler også i høj grad om, hvordan applikationer skal køre, og hvilke krav brugerne har," fortæller René Vester og nævner samtidig, at i virksomhedens virtualiserings-business case skal man selvfølgelig også se på, hvilke applikationer, der rent faktisk kan og må køre fra en sky-tjeneste.

"Hvis nu tekstbehandlingsprogrammet Word kun måtte køre fra helt specifikke versioner af Windows, så er løsninger med delte serverressourcer som XenApp jo nærmest udelukket, selv om man med meget teknisk snilde godt kan få en løsning til at hænge sammen."

Måske er pc'en stadig god nok

Samtidig hævder René Vester, at på trods af rabatter ved køb af mange desktop-licenser fra samme leverandør, så giver det rigtig god mening at kombinere flere forskellige desktop-teknologier.

Skal du virkelig have virtuelle desktoppe?

Helt overordnet fremhæver han, at der er tre scenarier for, hvordan medarbejderne kan tilgå data og applikationer - og det er først og fremmest via den helt traditionelle og fuldfede pc.

Dernæst er det igennem delte servermiljøer som eksempelvis Citrix' XenApp, Oracles SunRay og Microsofts Remote Desktop Services.

Sidst men ikke mindst er der luksusudgaven med desktop virtualisering, hvor VMwares View og Citrix' XenDesktop er Lamborghini-modellerne.

"Hvis en it-administrator har 200 brugere, så giver det måske rigtig god mening, at 50 arbejder på pc'er, 100 er på delte servermiljøer, mens 50 brugere er på en virtuel desktop," siger René Vester og begrunder sit valg med hardware-indkøb.

"Forskellen mellem en delt servermiljø-løsning som XenApp og en virtuel desktop som XenDesktop er én til fire. Det betyder, at der skal købes fire gange så meget serverplads, licenserne er dyrere og vedligeholdelsen er også mere omfangsrig."

"Så når kontormedarbejderen Erna skal sidde og taste tal ind i ERP-system på arbejdspladsen, så har hun jo slet ikke brug for den fineste løsning. Samtidig skal man dog også være opmærksom på, at nogle medarbejdere reelt har brug for at køre med den fine, dyre løsning," siger René Vester om hele strategien med at køre forskellige desktop-miljøer ud til forskellige medarbejdere.

Venter på VMwares billige løsning

Han forstår dog godt, at selskaber som VMware og Citrix har travlt med at fortælle om alle de herlige og fleksible ting, som en virtuel desktop kan levere i forhold til den noget mere skrabede løsning, hvor brugerne deler ressourcerne i serverrummet.

For det er på de store, fine virtuelle desktop-løsninger, at selskaberne høster de store avancer.

Alligevel vil han på ingen måde afskrive "gamle" teknologier som XenApp, fordi den i mange tilfælde kan være som skræddersyet til kundens reelle behov i forhold til en XenDesktop-løsning, der måske er det rene overkill.

Han undrer sig samtidig over, at når det kommer til VMwares desktop-løsninger, så er der kun den dyre virtuelle desktop-løsning, View, på hylden.
 
"Egentlig er det mærkeligt, at VMware ikke også kommer med andre og billigere løsninger end View, der eksempelvis kunne have integration til Microsofts terminalservere, ligesom det er tilfældet med XenApp," forklarer han.

På den måde ville konkurrencen og priserne på desktop-miljøerne også blive intensiveret, hvilket igen vil være til din fordel.

Læs også:
Sådan kan du bruge dine fede gadgets på dit arbejde

Den virtuelle desktop bliver billigere end en pc

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S