Dansk-udviklet mobiltelefon står i stampe

Det danske mobil-projekt Lumigon er efter flere forsinkelser og udskydelser stadig ikke klar med den telefon, der ellers var ventet for næsten et år siden.

Artikel top billede

Den danskudviklede Lumigon-telefon er i stor fare for at blive kvalt i fødslen, skriver Børsen.

Lumigon var ellers tænkt som et dansk bud på en Android-telefon, men nu risikerer det danske telefonprojekt at gå i graven allerede inden de første telefoner overhovedet er blevet sendt på gaden, skriver avisen.

Lumigon har trods flere års udvikling endnu ikke lanceret en telefon, der er blevet forsinket tidligere. Det kan du læse mere om her.

Ingen kontakt med teleselskaber

Børsen skriver, at selskabet endnu således endnu ikke har kontaktet de danske teleselskaber for at etablere et salgssamarbejde eller få testet telefonen.

Det var oprindeligt udmeldingen, at Lumigon-telefonen T1 skulle se dagens lys i begyndelsen af 2011. Den skulle følges af en anden model, S1.

Men i dag vil selskabet ikke engang sætte dato på en lancering.

"Udviklingen af en ny mobiltelefon helt fra bunden er en meget omfattende og kompliceret proces, og undervejs har der vist sig en række tekniske udfordringer, som skulle løses," siger Lumigons salgs- og marketingsdirektør, Pekka Kotiranta, til Børsen.

Avisen skriver, at selskabets danske investor, Peter Wilmar Christensen, har lagt flere penge i selskabet siden sin første investering.

"Der er nogle spændende ting på vej, og jeg har en rigtig god mavefornemmelse for, at der kommer noget godt ud af det," siger han til Børsen.

Han siger til avisen, at Lumigon er i kontakt med internationale teleselskaber, og at der vil komme konkrete meldinger fra selskabet inden årets udgang.

De fire store teleselskaber i Danmark, TDC, Telenor, 3 og Telia, siger, at de fortsat følger udviklingen med interesse.

Læs også:
Sådan kan dansk mobilprojekt undgå total fiasko.

Kikset lancering kan ramme dansk mobilprojekt hårdt

Danske Lumigon må udskyde smartphone-lancering.

Dansk it-nørd udfordrer de store mobil-producenter.

Fed lyd skal sælge dansk mobiltelefon.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Danoffice IT

Business Analyst

Fyn

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Midtjylland

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS