Dansk-udviklet mobiltelefon står i stampe

Det danske mobil-projekt Lumigon er efter flere forsinkelser og udskydelser stadig ikke klar med den telefon, der ellers var ventet for næsten et år siden.

Artikel top billede

Den danskudviklede Lumigon-telefon er i stor fare for at blive kvalt i fødslen, skriver Børsen.

Lumigon var ellers tænkt som et dansk bud på en Android-telefon, men nu risikerer det danske telefonprojekt at gå i graven allerede inden de første telefoner overhovedet er blevet sendt på gaden, skriver avisen.

Lumigon har trods flere års udvikling endnu ikke lanceret en telefon, der er blevet forsinket tidligere. Det kan du læse mere om her.

Ingen kontakt med teleselskaber

Børsen skriver, at selskabet endnu således endnu ikke har kontaktet de danske teleselskaber for at etablere et salgssamarbejde eller få testet telefonen.

Det var oprindeligt udmeldingen, at Lumigon-telefonen T1 skulle se dagens lys i begyndelsen af 2011. Den skulle følges af en anden model, S1.

Men i dag vil selskabet ikke engang sætte dato på en lancering.

"Udviklingen af en ny mobiltelefon helt fra bunden er en meget omfattende og kompliceret proces, og undervejs har der vist sig en række tekniske udfordringer, som skulle løses," siger Lumigons salgs- og marketingsdirektør, Pekka Kotiranta, til Børsen.

Avisen skriver, at selskabets danske investor, Peter Wilmar Christensen, har lagt flere penge i selskabet siden sin første investering.

"Der er nogle spændende ting på vej, og jeg har en rigtig god mavefornemmelse for, at der kommer noget godt ud af det," siger han til Børsen.

Han siger til avisen, at Lumigon er i kontakt med internationale teleselskaber, og at der vil komme konkrete meldinger fra selskabet inden årets udgang.

De fire store teleselskaber i Danmark, TDC, Telenor, 3 og Telia, siger, at de fortsat følger udviklingen med interesse.

Læs også:
Sådan kan dansk mobilprojekt undgå total fiasko.

Kikset lancering kan ramme dansk mobilprojekt hårdt

Danske Lumigon må udskyde smartphone-lancering.

Dansk it-nørd udfordrer de store mobil-producenter.

Fed lyd skal sælge dansk mobiltelefon.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos