Dansk-udviklet mobiltelefon står i stampe

Det danske mobil-projekt Lumigon er efter flere forsinkelser og udskydelser stadig ikke klar med den telefon, der ellers var ventet for næsten et år siden.

Artikel top billede

Den danskudviklede Lumigon-telefon er i stor fare for at blive kvalt i fødslen, skriver Børsen.

Lumigon var ellers tænkt som et dansk bud på en Android-telefon, men nu risikerer det danske telefonprojekt at gå i graven allerede inden de første telefoner overhovedet er blevet sendt på gaden, skriver avisen.

Lumigon har trods flere års udvikling endnu ikke lanceret en telefon, der er blevet forsinket tidligere. Det kan du læse mere om her.

Ingen kontakt med teleselskaber

Børsen skriver, at selskabet endnu således endnu ikke har kontaktet de danske teleselskaber for at etablere et salgssamarbejde eller få testet telefonen.

Det var oprindeligt udmeldingen, at Lumigon-telefonen T1 skulle se dagens lys i begyndelsen af 2011. Den skulle følges af en anden model, S1.

Men i dag vil selskabet ikke engang sætte dato på en lancering.

"Udviklingen af en ny mobiltelefon helt fra bunden er en meget omfattende og kompliceret proces, og undervejs har der vist sig en række tekniske udfordringer, som skulle løses," siger Lumigons salgs- og marketingsdirektør, Pekka Kotiranta, til Børsen.

Avisen skriver, at selskabets danske investor, Peter Wilmar Christensen, har lagt flere penge i selskabet siden sin første investering.

"Der er nogle spændende ting på vej, og jeg har en rigtig god mavefornemmelse for, at der kommer noget godt ud af det," siger han til Børsen.

Han siger til avisen, at Lumigon er i kontakt med internationale teleselskaber, og at der vil komme konkrete meldinger fra selskabet inden årets udgang.

De fire store teleselskaber i Danmark, TDC, Telenor, 3 og Telia, siger, at de fortsat følger udviklingen med interesse.

Læs også:
Sådan kan dansk mobilprojekt undgå total fiasko.

Kikset lancering kan ramme dansk mobilprojekt hårdt

Danske Lumigon må udskyde smartphone-lancering.

Dansk it-nørd udfordrer de store mobil-producenter.

Fed lyd skal sælge dansk mobiltelefon.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision