Dansk-udviklet mobiltelefon står i stampe

Det danske mobil-projekt Lumigon er efter flere forsinkelser og udskydelser stadig ikke klar med den telefon, der ellers var ventet for næsten et år siden.

Artikel top billede

Den danskudviklede Lumigon-telefon er i stor fare for at blive kvalt i fødslen, skriver Børsen.

Lumigon var ellers tænkt som et dansk bud på en Android-telefon, men nu risikerer det danske telefonprojekt at gå i graven allerede inden de første telefoner overhovedet er blevet sendt på gaden, skriver avisen.

Lumigon har trods flere års udvikling endnu ikke lanceret en telefon, der er blevet forsinket tidligere. Det kan du læse mere om her.

Ingen kontakt med teleselskaber

Børsen skriver, at selskabet endnu således endnu ikke har kontaktet de danske teleselskaber for at etablere et salgssamarbejde eller få testet telefonen.

Det var oprindeligt udmeldingen, at Lumigon-telefonen T1 skulle se dagens lys i begyndelsen af 2011. Den skulle følges af en anden model, S1.

Men i dag vil selskabet ikke engang sætte dato på en lancering.

"Udviklingen af en ny mobiltelefon helt fra bunden er en meget omfattende og kompliceret proces, og undervejs har der vist sig en række tekniske udfordringer, som skulle løses," siger Lumigons salgs- og marketingsdirektør, Pekka Kotiranta, til Børsen.

Avisen skriver, at selskabets danske investor, Peter Wilmar Christensen, har lagt flere penge i selskabet siden sin første investering.

"Der er nogle spændende ting på vej, og jeg har en rigtig god mavefornemmelse for, at der kommer noget godt ud af det," siger han til Børsen.

Han siger til avisen, at Lumigon er i kontakt med internationale teleselskaber, og at der vil komme konkrete meldinger fra selskabet inden årets udgang.

De fire store teleselskaber i Danmark, TDC, Telenor, 3 og Telia, siger, at de fortsat følger udviklingen med interesse.

Læs også:
Sådan kan dansk mobilprojekt undgå total fiasko.

Kikset lancering kan ramme dansk mobilprojekt hårdt

Danske Lumigon må udskyde smartphone-lancering.

Dansk it-nørd udfordrer de store mobil-producenter.

Fed lyd skal sælge dansk mobiltelefon.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Product Manager - Customer Engagement

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Midtjylland

    It-vest

    Sekretariatschef

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S