Sådan vil CSC redde kuldsejlet it-projekt hos Skat

Redningen til stort vingeskudt it-projekt hos Skat bliver fløjet ind fra udlandet af leverandøren, CSC's øverste ledelse.

Artikel top billede

Læs også:
CSC forsinker milliard-system hos Skat

CSC tvunget til at betale Skat 70.000 kroner dagligt

En gruppe af eksperter, der er samlet og fløjet ind fra England og USA, er midlet til at få kickstartet Skats opkrævnings- og betalingssystem, debitormotor, der er eksploderet.
 
"Jeg kan bekræfte, at CSC for at få en bedre fremdrift i debitor-motorprojektet har taget en række engelske og amerikanske specialister ind i projektet," siger it-projektchef Thomas Fredenslundfra Skat til Computerworld.

Systemet er til stor besvær for Skats arbejde med at inddrive penge og er blevet forsinket på ubestemt tid.

Den offentlige storkunde har undervejs i forløbet sågar beskyldt CSC for at bevidst at have tilsløret sandheden om projektet.
 
Team indsat i Norden
Også i CSC Globals regnskab omtales et hold sat ind i Norden. 

"For at fremskynde og sikre afhjælpningen af leveringsudfordringerne, som findes i de Nordiske regioner, har vi samlet og indsat et erfarent hold i regionen, som skal styre de korrigerende planer og tiltag, der er nødvendige," skriver selskabet uden specifikt at nævne Skat.

Et eksternt firma har i øvrigt gennemgået projektet og har ifølge Computerworlds oplysninger afleveret dets rapport til parterne.

Læs også:
CSC forsinker milliard-system hos Skat

CSC tvunget til at betale Skat 70.000 kroner dagligt

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S