EU: Google og Facebook må ikke bare bruge dine data

EU vil stramme den måde, som ikke-europæiske firmaer som Facebook og Google kan anvende dine data på.

Artikel top billede

EU-Kommissionen er på vej med en stor reform af EU's såkaldte databeskyttelses-direktiv, som sigter mod at stramme den måde, hvorpå virksomheder fra lande uden for EU anvender data om de europæiske forbrugere.

EU-kommissær Vivian Reding begrunder reformen af direktivet med, at det er vigtigt, at alle data om de europæiske forbrugere er beskyttet - uanset hvor de virksomheder, der behandler disse data, holder til huse.

Den formelle direktiv-ændring ventes at finde sted i sommeren 2012.

Det nye direktiv ventes at få direkte konsekvenser for alle leverandører af cloud-tjenester og sociale netværk, som opererer i EU-landene - det vil blandt andre sige Google, Facebook og Microsoft.

'Safe harbor'-aftale

EU og USA har i dag en fælles såkaldt 'safe harbor'-aftale, som gør det muligt for amerikanske virksomheder at håndtere data fra EU, så længe de respekterer en række særlige betingelser med fokus på privacy.

Betingelserne tæller blandt andet en regel om, at den enkelte forbruger skal have besked om, hvordan vedkommendes data anvendes, ligesom den europæiske forbruger skal have mulighed for at rette i og slette data.

Med reformen vil EU blandt andet forsøge at sikre, at hver enkelt forbruger giver sin udtrykkelige tilladelse til, at ikke-europæiske virksomheder kan anvende deres personlige oplysninger.

De europæiske regler er i dag ikke i tråd med den amerikanske lovgivning, hvor den såkaldte Patriot Act tvinger amerikanske virksomheder til at give de amerikanske myndigheder adgang til al information på deres servere - også de udenlandske.

Ligeledes skal de amerikanske virksomheder holde tæt med deres eventuelle viden om, at de amerikanske myndigheder har været på besøg og kigget gennem data.

Du kan læse mere om EU-planerne her.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Teknisk Projektleder

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningskonsulent med fokus på Forsvarets ERP-løsning, DeMars

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS