Netværks-virtualisering

Artikel top billede

Tilbage til hovedartikel

Formålet med netværksvirtualisering er at optimere og administrere sit netværk i virtuelle lokalnetværk (VLAN) fra ét enkelt administrationsværktøj.

VLAN gør det eksempelvis muligt for it-administratoren at adskille sit store, switchede netværk i mindre bidder, så eksempelvis nogle af virksomhedens afdelinger har hurtige forbindelser til serverne, mens andre må nøjes med langsommere netværksadgang.

Server manager Mikael Korsgaard Jensen fra Herning Kommune peger på, at virtuelle netværk i VLAN's giver en hel række af gevinster, hvis det er implementeret korrekt.

"Først og fremmest begrænser det broadcast-effekten i netværket, hvilket på dansk er unødig støj. Det svarer til, at man undgår at gå ind i et rum med 50 mennesker og råbe efter en specifik person for i stedet at sende en sms til denne enkelte person, som man vil have fat i," siger Mikael Korsgaard Jensen.

Del og hersk

Mere teknisk forklarer han, at netværksvirtualisering kontrollerer antallet af enheder, der kan være på et netværk.

Så når han sender IP-pakker ud til enheder som specifikke pc'er eller printere, kan han undgå at spamme alle enhederne med IP-pakkerne, men derimod målrette sine IP-pakker til specifikke enheder.

"Man deler simpelthen enhederne op i segmenter og kan sende til ét segment ad gangen," siger Mikael Korsgaard Jensen.
Giver øget sikkerhed

Hernings server manager fortæller samtidig, at VLAN's også kan øge sikkerheden i en konstant mere kompleks it-infrasturktur.
Han illustrerer det i et eksempel, hvor kommunens administrative applikationer og skolernes ditto er på samme virtuelle servere.

"Reelt kører skolens administration og kommunens administration i samme virtuelle setup. Men en server på en kommuneskole kan ikke få adgang til kommunens administration, fordi vi har adskilt de to servere i fuldstændigt isolerede, virtuelle netværk," siger Mikael Korsgaard Jensen.

Pas på fejl 40

Han fremhæver den menneskelige faktor som en af de største fejlkilder ved netværksvirtualisering, fordi det somme tider kan være svært at holde tungen lige i munden med fysiske og virtuelle netværk.

"I gamle dage kunne man tage et netværkskabel og følge det hele vejen fra den ene ende til den anden. Sådan er det ikke helt i virtuelle netværk, hvor man skal konfigurere sine netværk på forhånd," fortæller han.

"Så hvis man kommer til at lave en konfigurationsfejl og åbne de forkerte virtuelle netværk til de forkerte servere, enheder og personer, ja, så er det jo ikke så godt," fortsætter han med det, som man med rette kunne kalde en jysk underdrivelse.

Tilbage til hovedartikel

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Intempus

Senior Python Backend Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Technical Solutions Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S