Netværks-virtualisering

Artikel top billede

Tilbage til hovedartikel

Formålet med netværksvirtualisering er at optimere og administrere sit netværk i virtuelle lokalnetværk (VLAN) fra ét enkelt administrationsværktøj.

VLAN gør det eksempelvis muligt for it-administratoren at adskille sit store, switchede netværk i mindre bidder, så eksempelvis nogle af virksomhedens afdelinger har hurtige forbindelser til serverne, mens andre må nøjes med langsommere netværksadgang.

Server manager Mikael Korsgaard Jensen fra Herning Kommune peger på, at virtuelle netværk i VLAN's giver en hel række af gevinster, hvis det er implementeret korrekt.

"Først og fremmest begrænser det broadcast-effekten i netværket, hvilket på dansk er unødig støj. Det svarer til, at man undgår at gå ind i et rum med 50 mennesker og råbe efter en specifik person for i stedet at sende en sms til denne enkelte person, som man vil have fat i," siger Mikael Korsgaard Jensen.

Del og hersk

Mere teknisk forklarer han, at netværksvirtualisering kontrollerer antallet af enheder, der kan være på et netværk.

Så når han sender IP-pakker ud til enheder som specifikke pc'er eller printere, kan han undgå at spamme alle enhederne med IP-pakkerne, men derimod målrette sine IP-pakker til specifikke enheder.

"Man deler simpelthen enhederne op i segmenter og kan sende til ét segment ad gangen," siger Mikael Korsgaard Jensen.
Giver øget sikkerhed

Hernings server manager fortæller samtidig, at VLAN's også kan øge sikkerheden i en konstant mere kompleks it-infrasturktur.
Han illustrerer det i et eksempel, hvor kommunens administrative applikationer og skolernes ditto er på samme virtuelle servere.

"Reelt kører skolens administration og kommunens administration i samme virtuelle setup. Men en server på en kommuneskole kan ikke få adgang til kommunens administration, fordi vi har adskilt de to servere i fuldstændigt isolerede, virtuelle netværk," siger Mikael Korsgaard Jensen.

Pas på fejl 40

Han fremhæver den menneskelige faktor som en af de største fejlkilder ved netværksvirtualisering, fordi det somme tider kan være svært at holde tungen lige i munden med fysiske og virtuelle netværk.

"I gamle dage kunne man tage et netværkskabel og følge det hele vejen fra den ene ende til den anden. Sådan er det ikke helt i virtuelle netværk, hvor man skal konfigurere sine netværk på forhånd," fortæller han.

"Så hvis man kommer til at lave en konfigurationsfejl og åbne de forkerte virtuelle netværk til de forkerte servere, enheder og personer, ja, så er det jo ikke så godt," fortsætter han med det, som man med rette kunne kalde en jysk underdrivelse.

Tilbage til hovedartikel

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S