Rigmand har købt 5,5 procent af IBM i al stilhed

Amerikansk rigmand har i al stilhed opkøbt IBM-aktier for 60 milliarder kroner siden marts.

Artikel top billede

Den amerikanske rigmand og superinvestor Warren Buffet har i al stilhed opkøbt IBM-aktier for i alt knap 60 milliarder kroner siden marts.

Det svarer til, at den 81-årige investor gennem sit investeringsselskab Berkshire Hathaway nu ejer 5,5 procent af IBM.

Warren Buffet - der er god ven med Microsofts Bill Gates - har ellers historisk holdt fingrene langt væk fra teknologi-selskaber.

Han har tidligere sagt, at han ikke forstår it-selskaberne og deres produkter godt nok til, at han har turdet investere store summer i dem.

Investeringen i IBM er således den første rigtigt store investering, som han har foretaget i et it-selskab.

"Jeg kender ikke til andre store selskaber, der er så konkrete om, hvad målet er, og hvordan det skal nås," sagde Warren Buffet mandag aften i et interview med tv-stationen CNBC, hvor han løftede sløret for sin investering.

Sjælden investeringsnæse

Den 81-årige Warren Buffet har opbygget sin gigantiske formue på at have en sjælden næse for at lægge sine penge dér, hvor der er maksimal afkast, men minimal risiko.

Hans investering i IBM er dermed en cadeau til IBM-topchef Sam Palmisano, der trækker sig fra posten om kort tid. Hvorfor kan du læse her.

Sam Palmisano har gennem sine ni år som topchef for selskabet arbejdet målrettet på at transformere det fra hardware-producent til leverandør af it-services og konsulent-arbejde.

Denne manøvre har været ganske succesfuld. I hvert fald har IBM i et stykke tid haft pæn vækst, som selskabet ikke mener er slut endnu.

Berkshire Hathaway ejer desuden Intel-aktier for et større millionbeløb, der dog er pebernødder set i forhold til selskabets samlede portefølje.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS