Vinderen: Et konsulenthus med en milliard i omsætning

De bedste arbejdspladser i it-branchen er netop blevet kåret. Læs her om vinderen, der blev nummer fire sidste år

Artikel top billede

Direktør Keld Jersild Olsen.

Læs også: Her er Danmarks bedste it-arbejdspladser

Analyseinstituttet Great Place To Work har netop kåret de bedste arbejdspladser i den danske it-branche ved et pris-show på Axelborg i København.

Vinderen blev NetDesign.

Virksomheden overhalede både sidste års 2'er og 3'er og hev dermed prisen som Danmarks Bedste It-arbejdsplads 2011 hjem foran konkurrenter som Microsoft og Mjølner Infomatics.

Gennem fem år

IT-Branchens Bedste Arbejdspladser er en selvstændig kategori under konkurrencen Danmarks Bedste Arbejdspladser, som Great Place to Work Institute og Berlingske Nyhedsmagasin har gennemført siden 2001.

NetDesign har deltaget i konkurrencen gennem fem år, men det er første gang, at prisen følger dem hjem til lokalerne i Farum. Sidste år endte virksomheden på en fjerdeplads, så noget må der være sket i det forgangne år.

Først og fremmest har NetDesign fået ny direktør. Da Keld Jersild Olsen blot har siddet tre måneder i direktørstolen, mener han ikke, at han her til aften kan tage æren for arbejdskulturen hos NetDesign.

"Æren tilfalder min forgænger, medarbejderne og hele det ledelsesteam, som har fokuseret på det her," siger han til Computerworld.

Jeg lover at holde fast

Nok har han med sine tre måneder i virksomheden ikke haft den store indflydelse på arbejdskulturen i NetDesign hidtil. Men det gode arbejdsmiljø ligger ham på sinde, og det er noget, han lover at arbejde videre med.

"Jeg vil fortsætte de ting, der er blevet til under den forrige ledelse. Jeg vil hverken reducere eller trække noget tilbage. Vi fortsætter alle tiltagene. Men vi skal også tænke nyt og fortsætte med at udvikle os. Jeg lytter til gode ideer fra medarbejderne og andre steder i branchen," siger direktøren, der dog vil vente lidt med at tage fat på arbejdet igen. I aften vil han nå at glæde sig over prisen.

Og vinderen blev

NetDesign er ikke den eneste it-virksomhed, der i aften forlader pris-showet på Axelborg med titlen som Danmarks bedste it-arbejdsplads. Konkurrencen indeholder også en dyst mellem de mindre virksomheder i branchen.

Vinder i kategorien Danmarks Bedste Mindre Arbejdsplads blev konsulenthuset Conscia. Her er de fleste ansatte ude hos kunderne det meste af ugen, så derfor tæller det meget, at alle mødes om fredagen til fælles morgenmad.

"Allerede i 2008 satte vi os det strategiske mål, at vi ville være Danmarks bedste arbejdsplads for de dygtigste netværksfolk," siger Mogens Bransholm, administrerende direktør, Conscia.

Et spørgsmål om tillid

Mogens Bransholm sætter blandt andet højt, at der skal være plads til personlighed.

"Med plads til personlighed mener jeg, at vi skal have stor respekt for, at folk er forskellige, og så regerer vi med tillidsbaseret ledelse, det vil sige, at vi kontrollerer ikke folk, men går ud fra, at de træffer de rigtige beslutninger," siger Mogens Bransholm.

Rigtige beslutninger kan ifølge direktøren omfatte alt fra valg af computer og mobiltelefon til at møde sent og gå tidligt og så måske i stedet give den en skalle om aftenen.

Læs meget mere om Danmarks bedste it-arbejdspladser i det nummer af Computerworld, der udkommer den 25. november.

Læs også: Her er Danmarks bedste it-arbejdspladser

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S