Nokia på vej med sin første tablet

Verdens største mobilproducent, finske Nokia, har en tablet-computer på vej. Læs her, hvem der skal levere styresystemet.

Artikel top billede

Nokia-topchef Stephen Elop. Foto: Nokia. (Foto: NOKIA /)

Der er blevet rift om tablet-markedet, efter at Apple lancerede sin første iPad i januar 2010.
 
Sony, Samsung, LG og HTC er blot nogle af de elektronik-giganter, der har kastet sig ind i det hurtigt voksende tablet-marked.
 
Og nu melder verdens største mobilproducent, Nokia, at firmaet også vil producere tablets.
 
Det skriver Cnet.com på baggrund af en historie i den franske avis Les Echos.
 
"I juni 2012 vil vi have en tablet, der kører med Windows 8," fortalte Nokias franske topchef, Paul Amsellem, til Les Echos.
 
Efterfølgende har Nokia ikke ønsket at kommentere tablet-lanceringen.
 
Nokia har i forvejen et partnerskab med Microsoft inden for smartphone-markedet. I denne måned sender Nokia sine første smartphones med Windows Phone-systemet ud i butikkerne - de skal tage konkurrencen op med Googles Android og Apples iOS.
 
Den finske mobilproducent har tidligere uden held produceret bærbare pc'er.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job