Nokia klar med sin første mini-bærbare

Verdens største mobilproducent, Nokia, er klar med sit første bud på en bærbar computer. Se den her.

Artikel top billede

Det er kun seks måneder siden, det blev bekræftet, at den finske mobil-gigant Nokia nu også ville til at lave bærbare computere, men allerede nu er det første produkt klar til at se dagens lys.

Nokia har netop frigjort billeder og informationer om Nokia Booklet 3G, som produktet hedder.

Blandt nøgle-specifiationerne finder man en batteriholdbarhed på op til 12 timer (hævdes det), et aluminiumsstel og en vægt på 1,25 kilo, 3G/HSPA og WiFi, et 10-tommer HD-ready glas-display og integreret A-GPS.

Maskinen indeholder en Atom-processor og kører Windows - nærmere detaljer på disse to områder er dog ikke offentliggjort, og det fremgår heller ikke, hvor mange RAM, der er, eller hvor stor en harddisk, Nokia Booklet 3G kommer med.

"Flere og flere vil have både alle computerens funktioner og alle de fordele som mobilitet giver," udtaler Klas Ström, der er produktchef i Nokia Skandinaven.

Som det fremgår af både specifikationerne og billederne, er der tale om en mini-bærbar, og dermed kommer Nokia til at konkurrere med lignende produkter fra blandt andre ASUS, Acer, MSI, LG, Lenovo og HP.

Da prisen ikke er offentliggjort, er det dog uvist, om Nokias nye bærbare skal lægge arm med de meget billige mini-bærbare eller de dyrere produkter som for eksempel Apples Macbook Air eller Sonys produkter i den boldgade.

Se Nokias præsentation af Nokia Booklet 3G:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S