Wikileaks-sladrehank bliver stillet for militær domstol

23-årige Bradley Manning skal snart for en militær domstol, hvor han blandt andet er anklaget for at have lækket en kvart million fortrolige dokumenter til Wikileaks.

Artikel top billede

Den 23-årige amerikanske soldat, Bradley Manning, kan snart se frem en egentlig retssag, efter han har siddet 560 dage i fængsel - heraf 250 dage i isolation. Foto: Skærmdump fra YouTube.

Den amerikanske soldat Bradley Manning kan efter halvandet års ophold i Hotel Gitterly se frem til at skulle stå foran en dommer i militær retssag den 16. december.
 
Bradley Manning er anklaget for at være manden, der lækkede fortrolige diplomatiske og militære dokumenter til sladrehanks-tjenesten Wikileaks, hvilket førte til hans arrestation i juli 2010. 
Soldaten med det blakkede rygte skal den 16. december ind til en såkaldt Artikel 32-høring i Fort Meade, Maryland, hvilket betegnes som det første skridt ind i en egentlig krigsret, der kan ende med livstidsfængsel for den 23-årige soldat.
 
Det skriver The Telegraph.
 
Flere dokumenter i spil
Retssagen i Maryland bliver således det første spadestik i sagen, hvor han er anklaget for at have hjulpet fjenden ved at overrække whistleblower-tjenesten Wikileaks omkring 250.000 dokumenter i en sag, der senere blev kendt verden over som Cablegate.
 
Derudover er Bradley Manning blandt andet anklaget for at have lækket optagelser af et siden berømt og berygtet amerikansk luftangreb i Baghdad den 12. juli 2007, hvor to Reuters-journalister og flere civile umiddelbart blev dræbt efter et uprovokeret angreb.
 
Afsløringen af Bradley Manning kom efter en chat den 20. maj 2010 med en tidligere hacker, Adrian Lamo, hvor Bradley Manning ifølge hackeren afslørede, at han lå inde med de mange kontroversielle dokumenter og havde lækket dem til Wikileaks.
 
Undervejs mod retssagen har anklageren droppet at få Bradley Manning dødsdømt.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S