Wikileaks-sladrehank bliver stillet for militær domstol

23-årige Bradley Manning skal snart for en militær domstol, hvor han blandt andet er anklaget for at have lækket en kvart million fortrolige dokumenter til Wikileaks.

Artikel top billede

Den 23-årige amerikanske soldat, Bradley Manning, kan snart se frem en egentlig retssag, efter han har siddet 560 dage i fængsel - heraf 250 dage i isolation. Foto: Skærmdump fra YouTube.

Den amerikanske soldat Bradley Manning kan efter halvandet års ophold i Hotel Gitterly se frem til at skulle stå foran en dommer i militær retssag den 16. december.
 
Bradley Manning er anklaget for at være manden, der lækkede fortrolige diplomatiske og militære dokumenter til sladrehanks-tjenesten Wikileaks, hvilket førte til hans arrestation i juli 2010. 
Soldaten med det blakkede rygte skal den 16. december ind til en såkaldt Artikel 32-høring i Fort Meade, Maryland, hvilket betegnes som det første skridt ind i en egentlig krigsret, der kan ende med livstidsfængsel for den 23-årige soldat.
 
Det skriver The Telegraph.
 
Flere dokumenter i spil
Retssagen i Maryland bliver således det første spadestik i sagen, hvor han er anklaget for at have hjulpet fjenden ved at overrække whistleblower-tjenesten Wikileaks omkring 250.000 dokumenter i en sag, der senere blev kendt verden over som Cablegate.
 
Derudover er Bradley Manning blandt andet anklaget for at have lækket optagelser af et siden berømt og berygtet amerikansk luftangreb i Baghdad den 12. juli 2007, hvor to Reuters-journalister og flere civile umiddelbart blev dræbt efter et uprovokeret angreb.
 
Afsløringen af Bradley Manning kom efter en chat den 20. maj 2010 med en tidligere hacker, Adrian Lamo, hvor Bradley Manning ifølge hackeren afslørede, at han lå inde med de mange kontroversielle dokumenter og havde lækket dem til Wikileaks.
 
Undervejs mod retssagen har anklageren droppet at få Bradley Manning dødsdømt.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S