Sådan har RTX Telecom fået stoppet årelang nedtur

Det danske telefirma RTX Telecom har været igennem en hård kur for at vende mange års underskud til overskud.

Artikel top billede

Fyringer, lukning af en afdeling og ændret fokus er den tur, som virksomheden RTX Telecom har været igennem de seneste år.

Nu har turen udløst det første overskud, efter otte regnskaber på stribe med røde tal og et samlet underskud på næsten en kvart milliard kroner.
 
"Det er en klassisk turnaround, hvor man begynder med at skære omkostningerne til og skærer de tabsgivende forretningsområder fra," fortæller administrerende direktør Jesper Mailind fra RTX Telecom.
 
Virksomheden med base i Aalborg udfører forskning og udvikling på vegne af andre virksomheder i forretningsenheden RTX Technology, mens det andet ben i firmaet, RTX Products, står bag produkter til trådløs IP-telefoni og trådløse telefoner til Skype-telefoni.
 
Lukkede afdeling
Efter de mange år med røde tal kunne selskabet forleden meddele, at resultatet for 2010/11 endte med et overskud på 3,9 millioner kroner efter skat.
 
"Vi begyndte reelt set på den her turnaround i 2009 med at slanke organisation og ledelse, og fokus blev rettet mod at lukke de dele af forretningen, der ikke indbragte penge. I stedet rettede vi fokus mod de steder, hvor vi tror på vækst," siger Jesper Mailind.
 
Da RTX for et år siden fremlagde regnskabet for 2009/10, annoncerede selskabet samtidigt, at afdelingen RTX Network Systems blev lukket ned efter tab og uden udsigt til overskud.
 
Selskabet oplevede i det seneste regnskabsår en tilbagegang i omsætningen på syv procent til 205 millioner kroner. Blandt andet fordi RTX Network Systems blev lukket ned.
 
Derimod spillede det hårdtprøvede internationale økonomiske klima ikke ind.
 
"Vi er ikke blevet påvirket af det internationale økonomiske klima endnu, men det ser noget mere usikkert ud i det år, som vi er på vej ind i nu," siger Jesper Mailind.
 
Han henviser til gældskrisen i Sydeuropa samt det anspændte politiske klima i USA.
 
Vækst i trådløse teknologier
Men Jesper Mailind ser trods alt positivt på fremtiden.
 
"Der er en meget positiv trend i, at flere og flere ting bliver trådløse. Vi kommer til at se en meget stor vækst i anvendelse af trådløs teknologi, og vi vil også se en vækst i 'low power'-trådløse teknologier," siger han og fremhæver, at her har virksomheden sit speciale.
 
RTX har storkunder som Microsoft, hvor selskabet står for trådløs teknologi til spilkonsollen Xbox 360, ligesom Philips Healthcare er en anden kunde.

Læs også: Dansk telefirma i plus efter otte år med underskud

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S