Sådan har RTX Telecom fået stoppet årelang nedtur

Det danske telefirma RTX Telecom har været igennem en hård kur for at vende mange års underskud til overskud.

Artikel top billede

Fyringer, lukning af en afdeling og ændret fokus er den tur, som virksomheden RTX Telecom har været igennem de seneste år.

Nu har turen udløst det første overskud, efter otte regnskaber på stribe med røde tal og et samlet underskud på næsten en kvart milliard kroner.
 
"Det er en klassisk turnaround, hvor man begynder med at skære omkostningerne til og skærer de tabsgivende forretningsområder fra," fortæller administrerende direktør Jesper Mailind fra RTX Telecom.
 
Virksomheden med base i Aalborg udfører forskning og udvikling på vegne af andre virksomheder i forretningsenheden RTX Technology, mens det andet ben i firmaet, RTX Products, står bag produkter til trådløs IP-telefoni og trådløse telefoner til Skype-telefoni.
 
Lukkede afdeling
Efter de mange år med røde tal kunne selskabet forleden meddele, at resultatet for 2010/11 endte med et overskud på 3,9 millioner kroner efter skat.
 
"Vi begyndte reelt set på den her turnaround i 2009 med at slanke organisation og ledelse, og fokus blev rettet mod at lukke de dele af forretningen, der ikke indbragte penge. I stedet rettede vi fokus mod de steder, hvor vi tror på vækst," siger Jesper Mailind.
 
Da RTX for et år siden fremlagde regnskabet for 2009/10, annoncerede selskabet samtidigt, at afdelingen RTX Network Systems blev lukket ned efter tab og uden udsigt til overskud.
 
Selskabet oplevede i det seneste regnskabsår en tilbagegang i omsætningen på syv procent til 205 millioner kroner. Blandt andet fordi RTX Network Systems blev lukket ned.
 
Derimod spillede det hårdtprøvede internationale økonomiske klima ikke ind.
 
"Vi er ikke blevet påvirket af det internationale økonomiske klima endnu, men det ser noget mere usikkert ud i det år, som vi er på vej ind i nu," siger Jesper Mailind.
 
Han henviser til gældskrisen i Sydeuropa samt det anspændte politiske klima i USA.
 
Vækst i trådløse teknologier
Men Jesper Mailind ser trods alt positivt på fremtiden.
 
"Der er en meget positiv trend i, at flere og flere ting bliver trådløse. Vi kommer til at se en meget stor vækst i anvendelse af trådløs teknologi, og vi vil også se en vækst i 'low power'-trådløse teknologier," siger han og fremhæver, at her har virksomheden sit speciale.
 
RTX har storkunder som Microsoft, hvor selskabet står for trådløs teknologi til spilkonsollen Xbox 360, ligesom Philips Healthcare er en anden kunde.

Læs også: Dansk telefirma i plus efter otte år med underskud

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S