Artikel top billede

Minister: Derfor hugger vi kniven i Teknologirådet

Et bredt flertal i Folketinget skærer pengene til Teknologirådet væk. Minister forklarer hvorfor.

Et bredt flertal i Folketinget har besluttet at nedlægge Teknologirådet og skære bevillingen på 10 millioner kroner om året væk.

I stedet skal pengene bruges til forskning.

Computerworld har bedt uddannelsesminister Morten Østergaard (R) uddybe baggrunden for beslutningen, der har affødt en del kritik.

"Tiden er en anden end dengang i 1995, hvor rådet blev oprettet," fortæller Morten Østergaard indledningsvis.

Han forklarer, at teknologi og it i dag er indlejret i stort set alting - og på alle områder.

Bedre brugt på forskning

Derfor har han sammen med et enigt Folketing besluttet at nedlægge Teknologirådet, hvis arbejde han i øvrigt intet har at udsætte på.

Pointen er at pengene simpelthen er bedre brugt på forskning.

Teknologirådet oplyser at de selv har skaffet 13 millioner kroner i EU-forskningsmidler. Så det er vel egentlig en dårlig forretning ud fra et forskningssynspunkt at nedlægge det?

"Jeg anerkender fuldt ud, at de har være dygtige til at skaffe midler. Men det ændrer ikke ved at vi skal finde pengene på budgettet," siger Morten Østergaard.

Mange har kritiseret beslutningen om lukningen lige fra Dansk Industri til fagforeninger. Ligesom rådets arbejde er internationalt anerkendt. Har de bare ikke set lyset?

"Jeg tror, det er meget få ting. vi kan nedlægge, hvor der ikke vil være nogle der bliver kede af det."

"Det har ikke været en let beslutning."

"Men vi har altså en meget stram økonomi og knappe ressourcer," svarer Morten Østergaard.

Hvem skal nu udarbejde de kritiske og uafhængige analyser? KMD Analyse?

"Det synes jeg er et meget bredt spørgsmål."

"Man skal have uafhængig rådgivning fra mange steder. Og rådgivning fra sag til sag. Angående rådgivning til Folketinget så må det også ske fra gang til gang," siger ministeren.

Desuden peger Morten Østergaard på, at pengene faktisk kommer til at gå til uafhængig forskning, der i sidste ende også skaber viden.

Endelig oplyser ministeren at der er nedsat en Task Force, der ser på, hvordan man kan videreføre nogle af opgaverne i et andet regi.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere