Grønland får ADSL

Det grønlandske teleselskab, Tele Greenland, vil fra næste år tilbyde sine kunder hurtige internetforbindelser via ADSL. Tidligere har de 25.000 kunder måttet nøjes med ISDN.

Grønlænderne kan næste år glæde sig til at surfe hurtigt rundt på nettet, når Tele Greenland, der ejes af Grønlands Hjemmestyre, introducerer ADSL.

Selskabet har netop indgået kontrakt med Siemens om at levere ADSL-udstyret, der skal rulles ud allerede i år.

Tele Greenland håber at opnå samme succes med ADSL-produktet, som TDC har haft i Danmark.

- Vi bruger i forvejen Siemens til blandt andet GSM og vores digitale radiokæde. Derudover ved vi, at TDC anvender Siemens til ADSL, og produktet kørte med stor succes i Danmark, siger marketingchef i Tele Greenland, Anders Barslund.

Grønland er en hård nød at knække for et teleselskab med en overflade på 2.175.600 kvadratkilometer og en afstand fra nord til syd på 2.760 kilometer.

Alt er digitalt

Der er kun en befolkning på 56.000 til at udnytte telefonlinjerne, og grønlænderne har fordelt sig i 18 byer og over 70 bygder langs med kysterne.

Tele Greenland dækker alle beboede dele af Grønland, og mere end 98 procent af befolkningen tilbydes teleservices. Hidtil er grønlænderne kun blevet tilbudt ISDN-forbindelser, hvis de ville surfe hurtigt på nettet.

Det kunne lade sig gøre efter et omfattende digitaliseringsprogram, der blev afsluttet i 1997. Siden da har de cirka 100 telefoncentraler, den 2.000 km lange radiokæde, satellitsystemet og bygdeforbindelserne været fuldt digitale.

Teleselskabet betjente sidste år godt 25.000 fastnet-linjer og over 17.000 mobilabonnementer.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen