Grønland får ADSL

Det grønlandske teleselskab, Tele Greenland, vil fra næste år tilbyde sine kunder hurtige internetforbindelser via ADSL. Tidligere har de 25.000 kunder måttet nøjes med ISDN.

Grønlænderne kan næste år glæde sig til at surfe hurtigt rundt på nettet, når Tele Greenland, der ejes af Grønlands Hjemmestyre, introducerer ADSL.

Selskabet har netop indgået kontrakt med Siemens om at levere ADSL-udstyret, der skal rulles ud allerede i år.

Tele Greenland håber at opnå samme succes med ADSL-produktet, som TDC har haft i Danmark.

- Vi bruger i forvejen Siemens til blandt andet GSM og vores digitale radiokæde. Derudover ved vi, at TDC anvender Siemens til ADSL, og produktet kørte med stor succes i Danmark, siger marketingchef i Tele Greenland, Anders Barslund.

Grønland er en hård nød at knække for et teleselskab med en overflade på 2.175.600 kvadratkilometer og en afstand fra nord til syd på 2.760 kilometer.

Alt er digitalt

Der er kun en befolkning på 56.000 til at udnytte telefonlinjerne, og grønlænderne har fordelt sig i 18 byer og over 70 bygder langs med kysterne.

Tele Greenland dækker alle beboede dele af Grønland, og mere end 98 procent af befolkningen tilbydes teleservices. Hidtil er grønlænderne kun blevet tilbudt ISDN-forbindelser, hvis de ville surfe hurtigt på nettet.

Det kunne lade sig gøre efter et omfattende digitaliseringsprogram, der blev afsluttet i 1997. Siden da har de cirka 100 telefoncentraler, den 2.000 km lange radiokæde, satellitsystemet og bygdeforbindelserne været fuldt digitale.

Teleselskabet betjente sidste år godt 25.000 fastnet-linjer og over 17.000 mobilabonnementer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil