Grønland får ADSL

Det grønlandske teleselskab, Tele Greenland, vil fra næste år tilbyde sine kunder hurtige internetforbindelser via ADSL. Tidligere har de 25.000 kunder måttet nøjes med ISDN.

Grønlænderne kan næste år glæde sig til at surfe hurtigt rundt på nettet, når Tele Greenland, der ejes af Grønlands Hjemmestyre, introducerer ADSL.

Selskabet har netop indgået kontrakt med Siemens om at levere ADSL-udstyret, der skal rulles ud allerede i år.

Tele Greenland håber at opnå samme succes med ADSL-produktet, som TDC har haft i Danmark.

- Vi bruger i forvejen Siemens til blandt andet GSM og vores digitale radiokæde. Derudover ved vi, at TDC anvender Siemens til ADSL, og produktet kørte med stor succes i Danmark, siger marketingchef i Tele Greenland, Anders Barslund.

Grønland er en hård nød at knække for et teleselskab med en overflade på 2.175.600 kvadratkilometer og en afstand fra nord til syd på 2.760 kilometer.

Alt er digitalt

Der er kun en befolkning på 56.000 til at udnytte telefonlinjerne, og grønlænderne har fordelt sig i 18 byer og over 70 bygder langs med kysterne.

Tele Greenland dækker alle beboede dele af Grønland, og mere end 98 procent af befolkningen tilbydes teleservices. Hidtil er grønlænderne kun blevet tilbudt ISDN-forbindelser, hvis de ville surfe hurtigt på nettet.

Det kunne lade sig gøre efter et omfattende digitaliseringsprogram, der blev afsluttet i 1997. Siden da har de cirka 100 telefoncentraler, den 2.000 km lange radiokæde, satellitsystemet og bygdeforbindelserne været fuldt digitale.

Teleselskabet betjente sidste år godt 25.000 fastnet-linjer og over 17.000 mobilabonnementer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S