Grønland får ADSL

Det grønlandske teleselskab, Tele Greenland, vil fra næste år tilbyde sine kunder hurtige internetforbindelser via ADSL. Tidligere har de 25.000 kunder måttet nøjes med ISDN.

Grønlænderne kan næste år glæde sig til at surfe hurtigt rundt på nettet, når Tele Greenland, der ejes af Grønlands Hjemmestyre, introducerer ADSL.

Selskabet har netop indgået kontrakt med Siemens om at levere ADSL-udstyret, der skal rulles ud allerede i år.

Tele Greenland håber at opnå samme succes med ADSL-produktet, som TDC har haft i Danmark.

- Vi bruger i forvejen Siemens til blandt andet GSM og vores digitale radiokæde. Derudover ved vi, at TDC anvender Siemens til ADSL, og produktet kørte med stor succes i Danmark, siger marketingchef i Tele Greenland, Anders Barslund.

Grønland er en hård nød at knække for et teleselskab med en overflade på 2.175.600 kvadratkilometer og en afstand fra nord til syd på 2.760 kilometer.

Alt er digitalt

Der er kun en befolkning på 56.000 til at udnytte telefonlinjerne, og grønlænderne har fordelt sig i 18 byer og over 70 bygder langs med kysterne.

Tele Greenland dækker alle beboede dele af Grønland, og mere end 98 procent af befolkningen tilbydes teleservices. Hidtil er grønlænderne kun blevet tilbudt ISDN-forbindelser, hvis de ville surfe hurtigt på nettet.

Det kunne lade sig gøre efter et omfattende digitaliseringsprogram, der blev afsluttet i 1997. Siden da har de cirka 100 telefoncentraler, den 2.000 km lange radiokæde, satellitsystemet og bygdeforbindelserne været fuldt digitale.

Teleselskabet betjente sidste år godt 25.000 fastnet-linjer og over 17.000 mobilabonnementer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS