Nu kommer næste bølge af ultrabooks væltende

Flere af de helt store pc-producenter er klar til at lancere ultrabooks. Se nogle af de nye maskiner her.

Artikel top billede

Læs også:

Fem fede ultrabooks: Så meget får du får pengene

Tidligere på året kunne vi fortælle om de første produkter inden for kategorien ultrabooks.

Allerede nu er den næste bølge af ultrabooks på vej.

Organisationen bag den gigantiske CES-messe i Las Vegas venter ifølge PC Pro, at der vil blive præsenteret 30 til 50 nye ultrabooks, når messen finder sted i starten af januar.

At det bliver det helt store tema på messen er der næppe heller tvivl om, da det er Intel-topchef Paul Otellini, der holder keynoten.

Det var netop Intel, der i sin tid sparkede gang i ultrabook-produktkategorien.

Vi har tidligere set nærmere på maskinerne Asus UX21/31, Lenovo IdeaPad U300s, Acer Aspire S3, Toshiba Portégé Z830 og LG P220.

Blandt de lanceringer, der nu er på vej, er blandt andet HP's Folio 13.

Maskinen er 18 millimeter tyk, har en 13.3-tommer HD-skærm, vejer 1,5 kilo og er prissat til 900 dollars, når den sendes på markedet den 7. december. Den danske pris kendes endnu ikke.

Engadget har allerede haft fingrene i en Folio 13 med en 128 GB SSD, en Core i5-processor, 4 GB RAM. Den umiddelbare dom er yderst positiv, men Engadget har endnu ikke haft lejlighed til at teste eksempelvis den påståede batteritid på op til ni timer.

En stribe ultrabooks på trapperne

Også Dell og Samsung, der allerede har tynde bærbare på hylderne, har tænkt sig at lancere deciderede ultrabooks inden for de kommende måneder. Det skriver Digitimes.

Ingen af selskaberne har dog endnu vist konkrete produkter frem.

iSuppli, der udgiver rapporter om hardware-markederne, har vurderet, at ultrabooks vil udgøre mere end 40 procent af alle bærbare computere, der sælges på verdensplan i 2015.

Læs også:

Fem fede ultrabooks: Så meget får du får pengene

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg