Nu kommer næste bølge af ultrabooks væltende

Flere af de helt store pc-producenter er klar til at lancere ultrabooks. Se nogle af de nye maskiner her.

Artikel top billede

Læs også:

Fem fede ultrabooks: Så meget får du får pengene

Tidligere på året kunne vi fortælle om de første produkter inden for kategorien ultrabooks.

Allerede nu er den næste bølge af ultrabooks på vej.

Organisationen bag den gigantiske CES-messe i Las Vegas venter ifølge PC Pro, at der vil blive præsenteret 30 til 50 nye ultrabooks, når messen finder sted i starten af januar.

At det bliver det helt store tema på messen er der næppe heller tvivl om, da det er Intel-topchef Paul Otellini, der holder keynoten.

Det var netop Intel, der i sin tid sparkede gang i ultrabook-produktkategorien.

Vi har tidligere set nærmere på maskinerne Asus UX21/31, Lenovo IdeaPad U300s, Acer Aspire S3, Toshiba Portégé Z830 og LG P220.

Blandt de lanceringer, der nu er på vej, er blandt andet HP's Folio 13.

Maskinen er 18 millimeter tyk, har en 13.3-tommer HD-skærm, vejer 1,5 kilo og er prissat til 900 dollars, når den sendes på markedet den 7. december. Den danske pris kendes endnu ikke.

Engadget har allerede haft fingrene i en Folio 13 med en 128 GB SSD, en Core i5-processor, 4 GB RAM. Den umiddelbare dom er yderst positiv, men Engadget har endnu ikke haft lejlighed til at teste eksempelvis den påståede batteritid på op til ni timer.

En stribe ultrabooks på trapperne

Også Dell og Samsung, der allerede har tynde bærbare på hylderne, har tænkt sig at lancere deciderede ultrabooks inden for de kommende måneder. Det skriver Digitimes.

Ingen af selskaberne har dog endnu vist konkrete produkter frem.

iSuppli, der udgiver rapporter om hardware-markederne, har vurderet, at ultrabooks vil udgøre mere end 40 procent af alle bærbare computere, der sælges på verdensplan i 2015.

Læs også:

Fem fede ultrabooks: Så meget får du får pengene

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job