Nu kommer næste bølge af ultrabooks væltende

Flere af de helt store pc-producenter er klar til at lancere ultrabooks. Se nogle af de nye maskiner her.

Artikel top billede

Læs også:

Fem fede ultrabooks: Så meget får du får pengene

Tidligere på året kunne vi fortælle om de første produkter inden for kategorien ultrabooks.

Allerede nu er den næste bølge af ultrabooks på vej.

Organisationen bag den gigantiske CES-messe i Las Vegas venter ifølge PC Pro, at der vil blive præsenteret 30 til 50 nye ultrabooks, når messen finder sted i starten af januar.

At det bliver det helt store tema på messen er der næppe heller tvivl om, da det er Intel-topchef Paul Otellini, der holder keynoten.

Det var netop Intel, der i sin tid sparkede gang i ultrabook-produktkategorien.

Vi har tidligere set nærmere på maskinerne Asus UX21/31, Lenovo IdeaPad U300s, Acer Aspire S3, Toshiba Portégé Z830 og LG P220.

Blandt de lanceringer, der nu er på vej, er blandt andet HP's Folio 13.

Maskinen er 18 millimeter tyk, har en 13.3-tommer HD-skærm, vejer 1,5 kilo og er prissat til 900 dollars, når den sendes på markedet den 7. december. Den danske pris kendes endnu ikke.

Engadget har allerede haft fingrene i en Folio 13 med en 128 GB SSD, en Core i5-processor, 4 GB RAM. Den umiddelbare dom er yderst positiv, men Engadget har endnu ikke haft lejlighed til at teste eksempelvis den påståede batteritid på op til ni timer.

En stribe ultrabooks på trapperne

Også Dell og Samsung, der allerede har tynde bærbare på hylderne, har tænkt sig at lancere deciderede ultrabooks inden for de kommende måneder. Det skriver Digitimes.

Ingen af selskaberne har dog endnu vist konkrete produkter frem.

iSuppli, der udgiver rapporter om hardware-markederne, har vurderet, at ultrabooks vil udgøre mere end 40 procent af alle bærbare computere, der sælges på verdensplan i 2015.

Læs også:

Fem fede ultrabooks: Så meget får du får pengene

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics