Nu kommer næste bølge af ultrabooks væltende

Flere af de helt store pc-producenter er klar til at lancere ultrabooks. Se nogle af de nye maskiner her.

Artikel top billede

Læs også:

Fem fede ultrabooks: Så meget får du får pengene

Tidligere på året kunne vi fortælle om de første produkter inden for kategorien ultrabooks.

Allerede nu er den næste bølge af ultrabooks på vej.

Organisationen bag den gigantiske CES-messe i Las Vegas venter ifølge PC Pro, at der vil blive præsenteret 30 til 50 nye ultrabooks, når messen finder sted i starten af januar.

At det bliver det helt store tema på messen er der næppe heller tvivl om, da det er Intel-topchef Paul Otellini, der holder keynoten.

Det var netop Intel, der i sin tid sparkede gang i ultrabook-produktkategorien.

Vi har tidligere set nærmere på maskinerne Asus UX21/31, Lenovo IdeaPad U300s, Acer Aspire S3, Toshiba Portégé Z830 og LG P220.

Blandt de lanceringer, der nu er på vej, er blandt andet HP's Folio 13.

Maskinen er 18 millimeter tyk, har en 13.3-tommer HD-skærm, vejer 1,5 kilo og er prissat til 900 dollars, når den sendes på markedet den 7. december. Den danske pris kendes endnu ikke.

Engadget har allerede haft fingrene i en Folio 13 med en 128 GB SSD, en Core i5-processor, 4 GB RAM. Den umiddelbare dom er yderst positiv, men Engadget har endnu ikke haft lejlighed til at teste eksempelvis den påståede batteritid på op til ni timer.

En stribe ultrabooks på trapperne

Også Dell og Samsung, der allerede har tynde bærbare på hylderne, har tænkt sig at lancere deciderede ultrabooks inden for de kommende måneder. Det skriver Digitimes.

Ingen af selskaberne har dog endnu vist konkrete produkter frem.

iSuppli, der udgiver rapporter om hardware-markederne, har vurderet, at ultrabooks vil udgøre mere end 40 procent af alle bærbare computere, der sælges på verdensplan i 2015.

Læs også:

Fem fede ultrabooks: Så meget får du får pengene

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job