Turbovækst: Antallet af fiberkunder eksploderer

Jo hurtigere, jo bedre. Kunderne strømmer til fiberudbyderne.

Artikel top billede

Foto: Anders Engelbøl.

En ny, stor global undersøgelse af fibermarkedet viser, at bredbånds-teknologien er i kraftig vækst.
 
Undersøgelsen, der er udført af analysefirmaet Idate Consulting & Research, viser, at antallet af hjem koblet på fiberforbindelser steg med 53 procent fra udgangen af 2009 til udgangen af 2010.
 
Dermed var der sidst i 2010 godt 61 millioner fiberabonnenter på verdensplan.
 
De kommende år vil operatører ifølge analysefirmaet rulle fiber aggressivt ud. På den baggrund lyder vurderingen, at 493 millioner hjem vil have adgang til fiber i 2015. 

I dag er der godt to milliarder mennesker, der benytter internettet på verdensplan.

Hovedparten af fibervæksten vil dog ikke finde sted i Vesteuropa, men derimod i Asien. Mere end halvdelen af alle hjem med fiberadgang vil ligge i Asien, mens 15 procent vil være i Vesteuropa.
 
Energiselskaber udruller
I Danmark er det primært energiselskaberne, der har udrullet fiber til hjemmene.
 
De seneste tal fra Dansk Energi, der repræsenterer energiselskaberne, viser, at op mod 700.000 hjem er tæt beliggende på et fiberkabel fra et af landets energiselskaber.
 
Derudover ejer TDC et fibernet i hovedstadsregionen, som især er udrullet i Nordsjælland. Tidligere var TDC's fibernet ejet af energikoncernen Dong.
 
TDC har desuden lagt fiber ind i alle nybyggerier de sidste fem til seks år. Mere end 200.000 hjem har fået et fiberkabel på denne måde, men nettet er ikke aktiveret.

Der er i alt 2,5 millioner husstande i Danmark, og den mest udbredte form for bredbånd er xDSL via telefonstikket. 1,2 million danske hjem har et xDSL-abonnement.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist - Beskyt Danmark med os i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S