Test: Antivirus-programmer til Android er elendige

En test viser, at de gratis antivirus-løsninger til din Android-telefon skader mere end de gavner. Kvaliteten er skræmmende dårlig.

Artikel top billede

Er gratis antivirusprogrammer til Android noget værd?

Svaret er et rungende nej.

Det kan man læse i en test fra det uafhængige tyske institut, AV-TEST, som har testet syv gratis antivirus-løsninger til den smarte mobil.

Testen blev foretaget på en tablet med Android-version 2.2.1, der benyttes af godt halvdelen af Android-brugerne.

Efter installation skulle programmerne scanne enheden samt finde og fjerne 10 kendte apps, der kendes for at indeholde malware.

Ingen af opgaverne blev løst tilfredsstillende.

Alle syv dumper

Seks af programmerne opdagede mindre end ti procent af de skadelige koder, mens et enkelt program, Zoner Antivirus Free, fandt 30 procent.

Zoner Antivirus Free fandt desuden otte af de ti skadelige apps, mens de resterende seks fandt en eller ingen.

De gratis antivirus-applikationer er hentet i milliontal verden over, men de dårlige testresultater betyder, at mange smartphone-brugere går rundt med en falsk tryghed. De tror, de er beskyttede, hvilket de altså ikke er.

"Antallet af brugere, der installerer disse gratis løsninger, viser, at mange tror på dem, selvom de ikke tilbyder nogen troværdig beskyttelse," konkluderes det i rapporten.

Til sammenligning klarer de gratis antivirus-programmer til pc'er sig i mange tilfælde lige så godt, eller næsten lige så godt som betalingsløsningerne.

AV-Test afprøvede også to betalingsløsninger til smartphonen fra firmaerne Kaspersky og F-Secure. De klarede opgaven væsentligt bedre end de gratis versioner.

Den udførlige rapport kan hentes på AV TEST's webside (PDF).
Følgende gratisprogrammer blev testet af AV TEST:

- Antivirus Free.

- BluePoint Antivirus Free.

- GuardX Antivirus.

- Kinetoo Malware Scan.

- LabMSF Antivirus beta.

- Privateer Lite.

- Zoner AntiVirus Free.

Læs også:

Det vælter ind med malware på din Android-mobil

Din Android er det perfekte mål for mobilmalware

Overblik: Så usikker er din Android-telefon

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job