Test: Antivirus-programmer til Android er elendige

En test viser, at de gratis antivirus-løsninger til din Android-telefon skader mere end de gavner. Kvaliteten er skræmmende dårlig.

Artikel top billede

Er gratis antivirusprogrammer til Android noget værd?

Svaret er et rungende nej.

Det kan man læse i en test fra det uafhængige tyske institut, AV-TEST, som har testet syv gratis antivirus-løsninger til den smarte mobil.

Testen blev foretaget på en tablet med Android-version 2.2.1, der benyttes af godt halvdelen af Android-brugerne.

Efter installation skulle programmerne scanne enheden samt finde og fjerne 10 kendte apps, der kendes for at indeholde malware.

Ingen af opgaverne blev løst tilfredsstillende.

Alle syv dumper

Seks af programmerne opdagede mindre end ti procent af de skadelige koder, mens et enkelt program, Zoner Antivirus Free, fandt 30 procent.

Zoner Antivirus Free fandt desuden otte af de ti skadelige apps, mens de resterende seks fandt en eller ingen.

De gratis antivirus-applikationer er hentet i milliontal verden over, men de dårlige testresultater betyder, at mange smartphone-brugere går rundt med en falsk tryghed. De tror, de er beskyttede, hvilket de altså ikke er.

"Antallet af brugere, der installerer disse gratis løsninger, viser, at mange tror på dem, selvom de ikke tilbyder nogen troværdig beskyttelse," konkluderes det i rapporten.

Til sammenligning klarer de gratis antivirus-programmer til pc'er sig i mange tilfælde lige så godt, eller næsten lige så godt som betalingsløsningerne.

AV-Test afprøvede også to betalingsløsninger til smartphonen fra firmaerne Kaspersky og F-Secure. De klarede opgaven væsentligt bedre end de gratis versioner.

Den udførlige rapport kan hentes på AV TEST's webside (PDF).
Følgende gratisprogrammer blev testet af AV TEST:

- Antivirus Free.

- BluePoint Antivirus Free.

- GuardX Antivirus.

- Kinetoo Malware Scan.

- LabMSF Antivirus beta.

- Privateer Lite.

- Zoner AntiVirus Free.

Læs også:

Det vælter ind med malware på din Android-mobil

Din Android er det perfekte mål for mobilmalware

Overblik: Så usikker er din Android-telefon

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job