Test: Antivirus-programmer til Android er elendige

En test viser, at de gratis antivirus-løsninger til din Android-telefon skader mere end de gavner. Kvaliteten er skræmmende dårlig.

Artikel top billede

Er gratis antivirusprogrammer til Android noget værd?

Svaret er et rungende nej.

Det kan man læse i en test fra det uafhængige tyske institut, AV-TEST, som har testet syv gratis antivirus-løsninger til den smarte mobil.

Testen blev foretaget på en tablet med Android-version 2.2.1, der benyttes af godt halvdelen af Android-brugerne.

Efter installation skulle programmerne scanne enheden samt finde og fjerne 10 kendte apps, der kendes for at indeholde malware.

Ingen af opgaverne blev løst tilfredsstillende.

Alle syv dumper

Seks af programmerne opdagede mindre end ti procent af de skadelige koder, mens et enkelt program, Zoner Antivirus Free, fandt 30 procent.

Zoner Antivirus Free fandt desuden otte af de ti skadelige apps, mens de resterende seks fandt en eller ingen.

De gratis antivirus-applikationer er hentet i milliontal verden over, men de dårlige testresultater betyder, at mange smartphone-brugere går rundt med en falsk tryghed. De tror, de er beskyttede, hvilket de altså ikke er.

"Antallet af brugere, der installerer disse gratis løsninger, viser, at mange tror på dem, selvom de ikke tilbyder nogen troværdig beskyttelse," konkluderes det i rapporten.

Til sammenligning klarer de gratis antivirus-programmer til pc'er sig i mange tilfælde lige så godt, eller næsten lige så godt som betalingsløsningerne.

AV-Test afprøvede også to betalingsløsninger til smartphonen fra firmaerne Kaspersky og F-Secure. De klarede opgaven væsentligt bedre end de gratis versioner.

Den udførlige rapport kan hentes på AV TEST's webside (PDF).
Følgende gratisprogrammer blev testet af AV TEST:

- Antivirus Free.

- BluePoint Antivirus Free.

- GuardX Antivirus.

- Kinetoo Malware Scan.

- LabMSF Antivirus beta.

- Privateer Lite.

- Zoner AntiVirus Free.

Læs også:

Det vælter ind med malware på din Android-mobil

Din Android er det perfekte mål for mobilmalware

Overblik: Så usikker er din Android-telefon

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

BEC Financial Technologies

Business analyst (Senior)- Scoutz

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

Københavnsområdet

Region Midtjylland

UI-designer med fokus på designproduktion

Midtjylland

KMD A/S

Domain and Sales Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job