Derfor bliver Windows 8 ikke en lyn-succes

Kun de færreste danske virksomheder vil være klar til at skifte fra deres eksisterende styresystemer til Windows 8, når den nye Windows 8 lanceres. Grunden finder du her.

Artikel top billede

Læs også:

IDC: Windows 8 er ‘irrelevant' for pc-brugere

Microsofts meget omtalte Windows 8, der står til at blive lanceret i 2012, byder på et markant anderledes interface.

Softwaregiganten har været i tænkeboksen og forsøger at skabe et moderne styresystem, der passer ind i en tid, hvor en pc ikke længere bare er en pc - men i høj grad også tablets med touchskærme.

Men selv om alt den tilgang allerede har skabt en pæn interesse for Windows 8, er det næppe noget, der vil få ret mange virksomheder til at opgradere til det nye styresystem, når det kommer.

"Vi forventer ikke, at folk render ud og opgraderer helt vildt, fordi det her kommer," siger IDC-analytiker Anders Elbak til Computerworld.

Tidligere på dagen skrev vi om en international rapport fra IDC, der siger, at "Windows 8 bliver stort set irrelevant for brugerne af almindelige pc'er, og vi forventer nærmest ingen opgraderinger fra Windows 7 og til Windows 8 i den formfaktor."

Rapporten tager dog udgangspunkt i 2012-udbredelsen, og da Windows 8 først kommer efter sommerferien, er det derfor ikke så underligt, at styresystemet kun vil opnå en begrænset udbredelse næste år.

"Det er de færreste virksomheder, der hopper med på det nyeste styresystem, så snart det kommer ud. Og slet ikke når der stadig er forholdsvist mange, der opgraderer til Windows 7," lyder det fra den danske IDC-analytiker.

Danske virksomheder glade for Windows 7

I en dansk kontekst er Anders Elbak dog heller ikke i tvivl om, at Microsoft kommer til at kæmpe for at få virksomhederne til at opgradere fra Windows 7 til 8.

"Der er mange, der bliver hængene i det, de har, medmindre de har en grund til at skifte."

Han peger på, at grunden blandt andet kan være, at supporten på det eksisterende styresystem, eksempelvis XP, ophører, eller at man skal i gang med at indkøbe nye pc'er.

"Men det kommer selvfølgelig også an på, hvad Windows 8 reelt kan, og om der er noget nyt i det for folk med en almindelig, gammeldags pc."

Anders Elbak forklarer, at ligesom Vista fik det svært blandt andet på grund af den store tilfredshed med XP, så kan Windows 8 få det svært i kølvandet på Windows 7's succes.

"Der er meget, der tyder på, at der er stor tilfredshed med Windows 7, og dermed er der heller ikke den store interesse for at skifte bare for at skifte. Der er ikke mange virksomheder, der har et stort behov for at løbe ud og opgradere til Windows 8."

Læs også:

IDC: Windows 8 er ‘irrelevant' for pc-brugere

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS