Derfor bliver Windows 8 ikke en lyn-succes

Kun de færreste danske virksomheder vil være klar til at skifte fra deres eksisterende styresystemer til Windows 8, når den nye Windows 8 lanceres. Grunden finder du her.

Artikel top billede

Læs også:

IDC: Windows 8 er ‘irrelevant' for pc-brugere

Microsofts meget omtalte Windows 8, der står til at blive lanceret i 2012, byder på et markant anderledes interface.

Softwaregiganten har været i tænkeboksen og forsøger at skabe et moderne styresystem, der passer ind i en tid, hvor en pc ikke længere bare er en pc - men i høj grad også tablets med touchskærme.

Men selv om alt den tilgang allerede har skabt en pæn interesse for Windows 8, er det næppe noget, der vil få ret mange virksomheder til at opgradere til det nye styresystem, når det kommer.

"Vi forventer ikke, at folk render ud og opgraderer helt vildt, fordi det her kommer," siger IDC-analytiker Anders Elbak til Computerworld.

Tidligere på dagen skrev vi om en international rapport fra IDC, der siger, at "Windows 8 bliver stort set irrelevant for brugerne af almindelige pc'er, og vi forventer nærmest ingen opgraderinger fra Windows 7 og til Windows 8 i den formfaktor."

Rapporten tager dog udgangspunkt i 2012-udbredelsen, og da Windows 8 først kommer efter sommerferien, er det derfor ikke så underligt, at styresystemet kun vil opnå en begrænset udbredelse næste år.

"Det er de færreste virksomheder, der hopper med på det nyeste styresystem, så snart det kommer ud. Og slet ikke når der stadig er forholdsvist mange, der opgraderer til Windows 7," lyder det fra den danske IDC-analytiker.

Danske virksomheder glade for Windows 7

I en dansk kontekst er Anders Elbak dog heller ikke i tvivl om, at Microsoft kommer til at kæmpe for at få virksomhederne til at opgradere fra Windows 7 til 8.

"Der er mange, der bliver hængene i det, de har, medmindre de har en grund til at skifte."

Han peger på, at grunden blandt andet kan være, at supporten på det eksisterende styresystem, eksempelvis XP, ophører, eller at man skal i gang med at indkøbe nye pc'er.

"Men det kommer selvfølgelig også an på, hvad Windows 8 reelt kan, og om der er noget nyt i det for folk med en almindelig, gammeldags pc."

Anders Elbak forklarer, at ligesom Vista fik det svært blandt andet på grund af den store tilfredshed med XP, så kan Windows 8 få det svært i kølvandet på Windows 7's succes.

"Der er meget, der tyder på, at der er stor tilfredshed med Windows 7, og dermed er der heller ikke den store interesse for at skifte bare for at skifte. Der er ikke mange virksomheder, der har et stort behov for at løbe ud og opgradere til Windows 8."

Læs også:

IDC: Windows 8 er ‘irrelevant' for pc-brugere

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks