Tidligere HP-bestyrelsesformand død - blot 58 år

Den tidligere magtfulde bestyrelsesformand for HP, Patricia Dunn, er død.

Artikel top billede

Den tidligere bestyrelsesformand for Hewlett-Packard, Patricia Dunn, døde mandag i sit hjem i Californien efter længere tids kræftsygdom.

Hun blev blot 58 år.

Patricia Dunn var blandt de mest magtfulde kvinder i globalt erhvervsliv i 1990'erne og 2000'erne og stod blandt andet i spidsen for ansættelsen af HP's så succesfulde direktør, Mark Hurd, der dog senere blev fyret på grund af en sex-relareret sag, som du kan læse mere om her.

Patricia Dunn afløste i 2005 HP's Carly Fiorina som magtfuld bestyrelsesformand for det enorme selskab.

Denne post sad hun på, indtil en stor spionage-skandale, der involverede store dele af HP's bestyrelse, kostede hende posten i 2006. Det kan du læse mere om her.

Her blev hun og andre beskyldt for at have hyret et detektiv-bureau, der blandt andet skulle overvåge de øvrige bestyrelsesmedlemmers kommunikation.

Du kan læse mere om denne spionage-skandale her.

Patricia Dunn fastholdt helt tiden, at hun intet kendte til overvågningen.

Til slut blev de formelle sigtelser af Patricia Dunn droppet.

Patricia Dunn var oprindeligt uddannet journalist og var i en periode topchef for Barclays Global Investors. Hun trak sig fra denne stilling i 2002 for at gå i behandling for brystkræft.

Patricia Dunn trådte ind i HP's bestyrelse i 1998.

Læs også:

Spionsag mod tidligere HP-formand droppes.

HP betaler 84 millioner kroner i spionforlig.

Spion-anklaget HP-chef: Jeg er uskyldig.

HP-formand forlader omgående bestyrelsen .

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job