Tidligere HP-bestyrelsesformand død - blot 58 år

Den tidligere magtfulde bestyrelsesformand for HP, Patricia Dunn, er død.

Artikel top billede

Den tidligere bestyrelsesformand for Hewlett-Packard, Patricia Dunn, døde mandag i sit hjem i Californien efter længere tids kræftsygdom.

Hun blev blot 58 år.

Patricia Dunn var blandt de mest magtfulde kvinder i globalt erhvervsliv i 1990'erne og 2000'erne og stod blandt andet i spidsen for ansættelsen af HP's så succesfulde direktør, Mark Hurd, der dog senere blev fyret på grund af en sex-relareret sag, som du kan læse mere om her.

Patricia Dunn afløste i 2005 HP's Carly Fiorina som magtfuld bestyrelsesformand for det enorme selskab.

Denne post sad hun på, indtil en stor spionage-skandale, der involverede store dele af HP's bestyrelse, kostede hende posten i 2006. Det kan du læse mere om her.

Her blev hun og andre beskyldt for at have hyret et detektiv-bureau, der blandt andet skulle overvåge de øvrige bestyrelsesmedlemmers kommunikation.

Du kan læse mere om denne spionage-skandale her.

Patricia Dunn fastholdt helt tiden, at hun intet kendte til overvågningen.

Til slut blev de formelle sigtelser af Patricia Dunn droppet.

Patricia Dunn var oprindeligt uddannet journalist og var i en periode topchef for Barclays Global Investors. Hun trak sig fra denne stilling i 2002 for at gå i behandling for brystkræft.

Patricia Dunn trådte ind i HP's bestyrelse i 1998.

Læs også:

Spionsag mod tidligere HP-formand droppes.

HP betaler 84 millioner kroner i spionforlig.

Spion-anklaget HP-chef: Jeg er uskyldig.

HP-formand forlader omgående bestyrelsen .

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S