Tidligere HP-bestyrelsesformand død - blot 58 år

Den tidligere magtfulde bestyrelsesformand for HP, Patricia Dunn, er død.

Artikel top billede

Den tidligere bestyrelsesformand for Hewlett-Packard, Patricia Dunn, døde mandag i sit hjem i Californien efter længere tids kræftsygdom.

Hun blev blot 58 år.

Patricia Dunn var blandt de mest magtfulde kvinder i globalt erhvervsliv i 1990'erne og 2000'erne og stod blandt andet i spidsen for ansættelsen af HP's så succesfulde direktør, Mark Hurd, der dog senere blev fyret på grund af en sex-relareret sag, som du kan læse mere om her.

Patricia Dunn afløste i 2005 HP's Carly Fiorina som magtfuld bestyrelsesformand for det enorme selskab.

Denne post sad hun på, indtil en stor spionage-skandale, der involverede store dele af HP's bestyrelse, kostede hende posten i 2006. Det kan du læse mere om her.

Her blev hun og andre beskyldt for at have hyret et detektiv-bureau, der blandt andet skulle overvåge de øvrige bestyrelsesmedlemmers kommunikation.

Du kan læse mere om denne spionage-skandale her.

Patricia Dunn fastholdt helt tiden, at hun intet kendte til overvågningen.

Til slut blev de formelle sigtelser af Patricia Dunn droppet.

Patricia Dunn var oprindeligt uddannet journalist og var i en periode topchef for Barclays Global Investors. Hun trak sig fra denne stilling i 2002 for at gå i behandling for brystkræft.

Patricia Dunn trådte ind i HP's bestyrelse i 1998.

Læs også:

Spionsag mod tidligere HP-formand droppes.

HP betaler 84 millioner kroner i spionforlig.

Spion-anklaget HP-chef: Jeg er uskyldig.

HP-formand forlader omgående bestyrelsen .

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics