Bornholm får kæmpe fibernet til 200 millioner kroner

200 millioner kroner pumpes i nyt fibernet på Bornholm.

Artikel top billede

Foto: Anders Engelbøl.

Et mindre bornholmsk fiberprojekt er pludselig vokset til et stort projekt på hele øen.
 
De tre selskaber Bornholms Fibernet, SE (tidligere Syd Energi) og Østkraft er gået sammen om at etablere et fibernet på øen. Prisen lyder på 190 millioner kroner.
 
Bornholms Fibernet er et fiberselskab, som oprindeligt ville udrulle fibernet til 1.000 hjem i de fire byer Hasle, Sorthat, Muleby og Nyker, men projektet udvides nu til flere andre byer.
 
Større gravearbejde 
De tre byer Østermarie, Østerlars og Vestermarie vil ligesom øens største by, Rønne, også blive koblet på fibernettet.

Flere steder er der allerede lagt tomme rør til fiber ned, mens et større gravearbejde ved Rønne begynder i 2012.
 
Øens borgmester, Winni Grosbøll, er begejstret for projektet.

Hun er samtidig næstformand i Østkraft, som er involveret i projektet.
 
"Det er en god nyhed for Bornholm, at lokale kræfter kan og vil løfte så stort et projekt. Det får stor betydning for vækstmulighederne i vores erhvervsliv og dermed for vores bestræbelser på at stoppe og vende nedgangen i befolkningstallet," udtaler hun i en pressemeddelelse.
 
Hun benytter samtidig pressemeddelelsen til at kritisere den teleinfrastruktur, der er på øen. Det vil sige TDC's kobbernet.
 
"Det har længe set ud som om moderniseringen på teleområdet ville gå uden om Bornholm, men det gør nu vi selv noget ved," siger hun.

Slagsmål om statsstøtte

TDC har tidligere afvist, at Bornholm skulle være specielt underforsynet med bredbånd.
 
Netop Borhnolm og Bornholms Fibernet har tidligere været en juridisk slagmark.
 
Bornholms Fibernet fik tidligere i år statsstøtte til at anlægge et fibernet i Hasle, Sorthat, Muleby og Nyker.

Forinden havde TDC protesteret imod statsstøtten med henvisning til, at det var konkurrenceforvridende.
 
TDC fandt det videre mistænkeligt, at det lokale energiselskab Østkraft optrådte som partner i projektet, fordi Østkraft er ejet af kommunen. Kommunalt ejede elselskaber må ikke lægge fiber ned til forbrugere.
 
Over halvdelen kobles på
I dagens pressemeddelelse fra fiberpartnerne understreges det også, at Østkraft kun vil rulle fiber ud til de beboere, der deltager i det store EcoGrid projekt.

Det indebærer, at 2.000 elforbrugere skal deltage i et europæisk projekt om intelligent strømstyring.

Behovet for fiber på Bornholm i forbindelse med EcoGrid har tidligere været vendt i Energistyrelsen. Her blev der rejst tvivl om behovet for fiber til at gennemføre projektet.
 
SE, der pumper 10 millioner kroner i projektet, er medejer af fiberselskabet Waoo, der tilbyder tv, telefoni og internet. Netop Waoo bliver indholdsleverandør på det nye bornholmske fibernet.
 
Gravearbejdet vil finde sted fra 2012 til 2016, og planen er, at over 60 procent af alle hjemmene på øen bliver koblet på.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job