Bestil taxi med ét klik

Julekalender #11: Tip til smartphone-apps hver dag op til jul. Åbn dagens låge.

Artikel top billede

Et absolut must-have på enhver smartphone er en app til hurtigt at bestille en hyrevogn. Og der findes allerede spandevis af den type apps. Også danske.

Fælles for mange af dem er, at du kan bestille taxi uden at ringe til centralen, og i de mest avancerede udgaver kan man følge bilens vej hen til afhentningsstedet på sin mobil.

Men hvis man er til lidt mere minimalistiske rammer, så kan Click A Taxi anbefales.

Som navnet antyder skal man kun trykke én gang for at bestille. Resten klarer GPS'en. Et andet plus er at man kan bruge den i udlandet, fordi datamængden er så lille, at det ikke trække alverden på regningen - selv med høje priser på udenlandsk roaming. 
Vi har tidligere skrevet om Click A Taxi på ComON.

Gode alternativer til Click A Taxi er Taxi Danmark og TaxiCaller.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse