Bestil taxi med ét klik

Julekalender #11: Tip til smartphone-apps hver dag op til jul. Åbn dagens låge.

Artikel top billede

Et absolut must-have på enhver smartphone er en app til hurtigt at bestille en hyrevogn. Og der findes allerede spandevis af den type apps. Også danske.

Fælles for mange af dem er, at du kan bestille taxi uden at ringe til centralen, og i de mest avancerede udgaver kan man følge bilens vej hen til afhentningsstedet på sin mobil.

Men hvis man er til lidt mere minimalistiske rammer, så kan Click A Taxi anbefales.

Som navnet antyder skal man kun trykke én gang for at bestille. Resten klarer GPS'en. Et andet plus er at man kan bruge den i udlandet, fordi datamængden er så lille, at det ikke trække alverden på regningen - selv med høje priser på udenlandsk roaming. 
Vi har tidligere skrevet om Click A Taxi på ComON.

Gode alternativer til Click A Taxi er Taxi Danmark og TaxiCaller.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen