Vestlige regeringer står bag flere og flere it-angreb

It-angreb, der er udført af nationalstater, sker i stigende omfang i de vestlige demokratier og ikke kun i totalitærstater.

Artikel top billede

Læs også:
Ny tendens: Hackerne har nye kæmpemål i sigte

Udenlandsk spionage mod dansk it-virksomhed

Stuxnet ramte Irans atom-centrifuger

Hvad har Iran, Nordkorea, USA og Tyskland til fælles?

Svaret er, at alle landene udfører it-angreb mod borgere eller mod andre lande, lyder vurderingen fra et sikkerhedsfirma.

"2011 har budt på en helt ny slags it-kriminelle bagmænd, der hverken går efter penge eller berømmelse," siger Michael Dahl, landechef for sikkerhedsfirmaet F-Secure.

"Vi har set en række spektakulære it-angreb udført af nationalstater, der ikke bare tæller totalitære styrer, men også vestlige regeringer. Udviklingen er dybt bekymrende, og den bør sende det internationale retssamfund på overarbejde," mener han.

Angrebene fra regeringsmagter er ifølge F-Secure kendetegnet ved overvågning af borgerne eller ødelæggelse af infrastrukturer.

Fra nørder til statsoverhoveder

It-angrebene har gennem de sidste tyve år ændret sig fra at være nørdede teenager-drenge, som skulle imponere hinanden med digitale bedrifter uden andet formål end at komme igennem sikkerhedshegnene i virksomheder eller organisationer.

Sidenhen er kriminaliteten blevet mere organiseret med udgangspunkt i at tjene penge.

Også etiske eller holdningsmæssige spørgsmål har drevet it-kriminalitet, eksempelvis i forbindelse med grupper som Anonymous og LulzSec.

Til den portefølje skal man nu lægge en ny kategori bestående af nationalstater.

Tyskland i opbrud om privacy

Et af de lande, som F-Secure fremhæver, er Tyskland, der er under skarp anklage for systematisk overvågning af borgerne i det store land.

I Tyskland har flere delstater allerede indrømmet, at man gennem flere år har benyttet malware, der er udviklet for statens penge, til overvågning af personer, som er indblandet i kriminalitet.

Det handler om et program, som de tyske myndigheder først og fremmest bruger til at aflytte ip-telefoni med, men som angiveligt åbner en bagdør på computeren og selv er i stand til at hente og installere yderligere software.

Striden i Tyskland står nu om, hvorvidt overvågningen er sket inden for lovens rammer.

Den kontroversielle hacker-gruppe Chaos Computer Club i Tyskland har skilt koden ad i programmet, og de hævder, at overvågningen er så omfattende, at loven bliver brudt.

Den tyske justitsminister har beordret en undersøgelse, mens den tyske indenrigsminister har afvist, at der bliver brugt et sådant program på statsligt niveau.

Den tyske sag kan have spredt sig til den arabiske del af verden.

I forbindelse med opgøret i Egypten har oprørerne fundet oplysninger på den egyptiske efterretningstjenestes computere, der indikerer, at et firma fra Tyskland har givet et tilbud på software, som kan bruges til overvågning af borgere i landet.

USA og Israel er under anklage

Af andre kendte eksempler er det omfattende Stuxnet-angreb, der blev afsløret i 2010, og som antagelig var rettet mod Bushehr-atomkraftværket eller Natanz-atomanlægget i Iran.

"Der er kraftige indicier, som peger på, at det var en fælles indsats mellem regeringerne i USA og Israel, og angrebet viste med tydelighed, at regeringer i samarbejde bruger it-kriminalitet i organiseret form for at ramme mål, som enten er fysisk vanskeligt tilgængelige eller for politisk kontroversielle at angribe med traditionelle metoder," lyder det fra Michael Dahl.

Hvad sker der med retssikkerheden?

De mange eksempler på systematisk overvågning i lande, som man ikke umiddelbart forbinder med denne type kriminalitet, stiller spørgsmålstegn ved retssikkerheden for den enkelte borger.

"Det internationale samfund er nødt til at reagere," siger Michael Dahl:

"Man skulle mene, at det internationale samfund har en stor interesse i at sikre borgere over hele verden en helt grundlæggende retssikkerhed imod statsstøttede it-angreb."

"Det er helt afgørende, at der bliver taget et initiativ nu, for ellers tør jeg ikke tænke på, hvor næste skridt i udviklingen tager os hen," siger han.

Læs også:
Ny tendens: Hackerne har nye kæmpemål i sigte

Udenlandsk spionage mod dansk it-virksomhed

Stuxnet ramte Irans atom-centrifuger

Annonce

Statens IT

It-medarbejder til sårbarhedshåndtering

Københavnsområdet

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Senior Projektleder til sundhedssektoren

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S