Bekymring: Robotter står for danske børshandler

Det er i meget stor stil computere, der står for handlerne på Københavns Fondsbørs. Det vækker bekymring.

Artikel top billede

Forprogrammerede computer-robotter står for fire ud af 10 handler på fondsbørsen i København, skriver Børsen.
 
De forprogrammerede robotter arbejder efter komplicerede algoritmer. Siden 2006 er andelen af computerhandler på fondsbørsen ifølge avisen steget fra seks procent til i dag 40,8 procent.
 
Det er ikke godt, mener Mads H. Zink, der er afdelingsdirektør i Danske Markets.
 
Han undrer sig ifølge avisen over, at der ikke er nogen form for regulering af de handlende computere.
 
Mads H. Zink siger til Børsen, at 98 ud af 100 af de automatiske computerbud og -udbud ofte bliver slettet igen.
 
"Det vil sige, at den dybde, som man ser i markedet, meget ofte er helt forkert og ubrugelig. Alt i alt gør computerhandlerne markedet meget mere volatilt og usikkert og er efter min mening ren gift for markedet," siger han til avisen.
 
Bjørn Sibbern, administrerende direktør for Københavns Fondsbørs, er enig, men han ønsker ifølge Børsen ikke at gribe ind.
 
Han siger, at fondsbørsen allerede har gennemført en række tiltag, der skal sikre gennemskueligheden og mindske antallet af de såkaldte algoritme-ordrer.
 
Det tæller blandt andet bedre overvågningssystem og et gebyr.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior IT-Specialist med speciale i sikkerhedsprodukter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS