Bekymring: Robotter står for danske børshandler

Det er i meget stor stil computere, der står for handlerne på Københavns Fondsbørs. Det vækker bekymring.

Artikel top billede

Forprogrammerede computer-robotter står for fire ud af 10 handler på fondsbørsen i København, skriver Børsen.
 
De forprogrammerede robotter arbejder efter komplicerede algoritmer. Siden 2006 er andelen af computerhandler på fondsbørsen ifølge avisen steget fra seks procent til i dag 40,8 procent.
 
Det er ikke godt, mener Mads H. Zink, der er afdelingsdirektør i Danske Markets.
 
Han undrer sig ifølge avisen over, at der ikke er nogen form for regulering af de handlende computere.
 
Mads H. Zink siger til Børsen, at 98 ud af 100 af de automatiske computerbud og -udbud ofte bliver slettet igen.
 
"Det vil sige, at den dybde, som man ser i markedet, meget ofte er helt forkert og ubrugelig. Alt i alt gør computerhandlerne markedet meget mere volatilt og usikkert og er efter min mening ren gift for markedet," siger han til avisen.
 
Bjørn Sibbern, administrerende direktør for Københavns Fondsbørs, er enig, men han ønsker ifølge Børsen ikke at gribe ind.
 
Han siger, at fondsbørsen allerede har gennemført en række tiltag, der skal sikre gennemskueligheden og mindske antallet af de såkaldte algoritme-ordrer.
 
Det tæller blandt andet bedre overvågningssystem og et gebyr.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job