Bekymring: Robotter står for danske børshandler

Det er i meget stor stil computere, der står for handlerne på Københavns Fondsbørs. Det vækker bekymring.

Artikel top billede

Forprogrammerede computer-robotter står for fire ud af 10 handler på fondsbørsen i København, skriver Børsen.
 
De forprogrammerede robotter arbejder efter komplicerede algoritmer. Siden 2006 er andelen af computerhandler på fondsbørsen ifølge avisen steget fra seks procent til i dag 40,8 procent.
 
Det er ikke godt, mener Mads H. Zink, der er afdelingsdirektør i Danske Markets.
 
Han undrer sig ifølge avisen over, at der ikke er nogen form for regulering af de handlende computere.
 
Mads H. Zink siger til Børsen, at 98 ud af 100 af de automatiske computerbud og -udbud ofte bliver slettet igen.
 
"Det vil sige, at den dybde, som man ser i markedet, meget ofte er helt forkert og ubrugelig. Alt i alt gør computerhandlerne markedet meget mere volatilt og usikkert og er efter min mening ren gift for markedet," siger han til avisen.
 
Bjørn Sibbern, administrerende direktør for Københavns Fondsbørs, er enig, men han ønsker ifølge Børsen ikke at gribe ind.
 
Han siger, at fondsbørsen allerede har gennemført en række tiltag, der skal sikre gennemskueligheden og mindske antallet af de såkaldte algoritme-ordrer.
 
Det tæller blandt andet bedre overvågningssystem og et gebyr.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura