Bekymring: Robotter står for danske børshandler

Det er i meget stor stil computere, der står for handlerne på Københavns Fondsbørs. Det vækker bekymring.

Artikel top billede

Forprogrammerede computer-robotter står for fire ud af 10 handler på fondsbørsen i København, skriver Børsen.
 
De forprogrammerede robotter arbejder efter komplicerede algoritmer. Siden 2006 er andelen af computerhandler på fondsbørsen ifølge avisen steget fra seks procent til i dag 40,8 procent.
 
Det er ikke godt, mener Mads H. Zink, der er afdelingsdirektør i Danske Markets.
 
Han undrer sig ifølge avisen over, at der ikke er nogen form for regulering af de handlende computere.
 
Mads H. Zink siger til Børsen, at 98 ud af 100 af de automatiske computerbud og -udbud ofte bliver slettet igen.
 
"Det vil sige, at den dybde, som man ser i markedet, meget ofte er helt forkert og ubrugelig. Alt i alt gør computerhandlerne markedet meget mere volatilt og usikkert og er efter min mening ren gift for markedet," siger han til avisen.
 
Bjørn Sibbern, administrerende direktør for Københavns Fondsbørs, er enig, men han ønsker ifølge Børsen ikke at gribe ind.
 
Han siger, at fondsbørsen allerede har gennemført en række tiltag, der skal sikre gennemskueligheden og mindske antallet af de såkaldte algoritme-ordrer.
 
Det tæller blandt andet bedre overvågningssystem og et gebyr.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S