Bekymring: Robotter står for danske børshandler

Det er i meget stor stil computere, der står for handlerne på Københavns Fondsbørs. Det vækker bekymring.

Artikel top billede

Forprogrammerede computer-robotter står for fire ud af 10 handler på fondsbørsen i København, skriver Børsen.
 
De forprogrammerede robotter arbejder efter komplicerede algoritmer. Siden 2006 er andelen af computerhandler på fondsbørsen ifølge avisen steget fra seks procent til i dag 40,8 procent.
 
Det er ikke godt, mener Mads H. Zink, der er afdelingsdirektør i Danske Markets.
 
Han undrer sig ifølge avisen over, at der ikke er nogen form for regulering af de handlende computere.
 
Mads H. Zink siger til Børsen, at 98 ud af 100 af de automatiske computerbud og -udbud ofte bliver slettet igen.
 
"Det vil sige, at den dybde, som man ser i markedet, meget ofte er helt forkert og ubrugelig. Alt i alt gør computerhandlerne markedet meget mere volatilt og usikkert og er efter min mening ren gift for markedet," siger han til avisen.
 
Bjørn Sibbern, administrerende direktør for Københavns Fondsbørs, er enig, men han ønsker ifølge Børsen ikke at gribe ind.
 
Han siger, at fondsbørsen allerede har gennemført en række tiltag, der skal sikre gennemskueligheden og mindske antallet af de såkaldte algoritme-ordrer.
 
Det tæller blandt andet bedre overvågningssystem og et gebyr.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job