Googles køb af Motorola Mobility bliver gransket

Googles planlagte køb af Motorola bliver ikke uden videre godkendt.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor køber Google mobilproducenten Motorola

Computerworld News Service: Europa-Kommissionen har bedt Google om flere informationer om virksomhedens planlagte opkøb af Motorola Mobility til næsten 73 milliarder kroner.

Kommissionen fortæller desuden, at godkendelsesprocessen er udsat, indtil den har fået alle de dokumenter, den skal bruge.

Forespørgslen betyder, at deadlinen 10. januar for første fase af godkendelsesprocessen ikke kan overholdes. En ny dato vil blive annonceret, når Google har indleveret hele dokumentationen, siger Kommissionen.

Kommissionen skal bruge særlige dokumenter, der er essentielle for evalueringen af transaktionen, fortalte EU-talskvinden via e-mail, uden dog at uddybe hvilke præcise detaljer, Kommissionen har brug for.

Google bekræfter, at Kommissionen har bedt om flere informationer, men siger, at der er tale om en ren rutine-forespørgsel.

Virksomheden er "sikker på, at Kommissionen vil komme til den konklusion, at opkøbet er positivt for konkurrencen, og vi vil arbejde tæt sammen med dem i den videre godkendelsesproces," siger en talskvinde per e-mail.

I september bad det amerikanske justitsministerium på samme måde Google om flere informationer om de mulige konsekvenser af aftalen.

Derfor vil Google have Motorola

Google annoncerede sin plan om at opkøbe Motorola Mobililty i august, da virksomhedens administrerende direktør, Larry Page, fortalte, at Google havde planer om at "øge beskyttelsen af Android mod anti-konkurrence-trusler fra Microsoft, Apple og andre virksomheder."

Aftalen rejste spørgsmål om, hvordan andre producenter som HTC og Samsung, der står for salget af størstedelen af Android-baserede smartphones, ville reagere.

Men Android-lejren er stærkere end nogensinde før med 52,5 procent af markedet for smartphones solgt i årets tredje kvartal, fortæller Gartner.

Androids dominerende position kan give anledning til bekymringer blandt lovgivere, men Motorolas sidder kun på en mindre del af det europæiske smartphone-marked, og det reducerer de mulige, negative konsekvenser, vurderer Mark Newman, der er chief research officer hos makedsanalyse-firmaet Informa Telecoms & Media.

I sidste måned fik aftalen accept fra Motorola Mobiles aktionærer. Omkring 99 procent stemte for forslaget under et særligt møde, og det repræsenterede omkring 74 procent af Motorolas samlede antal udestående aktier per 11. oktober, fortalte virksomheden dengang.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læs også:

Derfor køber Google mobilproducenten Motorola

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S