Googles køb af Motorola Mobility bliver gransket

Googles planlagte køb af Motorola bliver ikke uden videre godkendt.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor køber Google mobilproducenten Motorola

Computerworld News Service: Europa-Kommissionen har bedt Google om flere informationer om virksomhedens planlagte opkøb af Motorola Mobility til næsten 73 milliarder kroner.

Kommissionen fortæller desuden, at godkendelsesprocessen er udsat, indtil den har fået alle de dokumenter, den skal bruge.

Forespørgslen betyder, at deadlinen 10. januar for første fase af godkendelsesprocessen ikke kan overholdes. En ny dato vil blive annonceret, når Google har indleveret hele dokumentationen, siger Kommissionen.

Kommissionen skal bruge særlige dokumenter, der er essentielle for evalueringen af transaktionen, fortalte EU-talskvinden via e-mail, uden dog at uddybe hvilke præcise detaljer, Kommissionen har brug for.

Google bekræfter, at Kommissionen har bedt om flere informationer, men siger, at der er tale om en ren rutine-forespørgsel.

Virksomheden er "sikker på, at Kommissionen vil komme til den konklusion, at opkøbet er positivt for konkurrencen, og vi vil arbejde tæt sammen med dem i den videre godkendelsesproces," siger en talskvinde per e-mail.

I september bad det amerikanske justitsministerium på samme måde Google om flere informationer om de mulige konsekvenser af aftalen.

Derfor vil Google have Motorola

Google annoncerede sin plan om at opkøbe Motorola Mobililty i august, da virksomhedens administrerende direktør, Larry Page, fortalte, at Google havde planer om at "øge beskyttelsen af Android mod anti-konkurrence-trusler fra Microsoft, Apple og andre virksomheder."

Aftalen rejste spørgsmål om, hvordan andre producenter som HTC og Samsung, der står for salget af størstedelen af Android-baserede smartphones, ville reagere.

Men Android-lejren er stærkere end nogensinde før med 52,5 procent af markedet for smartphones solgt i årets tredje kvartal, fortæller Gartner.

Androids dominerende position kan give anledning til bekymringer blandt lovgivere, men Motorolas sidder kun på en mindre del af det europæiske smartphone-marked, og det reducerer de mulige, negative konsekvenser, vurderer Mark Newman, der er chief research officer hos makedsanalyse-firmaet Informa Telecoms & Media.

I sidste måned fik aftalen accept fra Motorola Mobiles aktionærer. Omkring 99 procent stemte for forslaget under et særligt møde, og det repræsenterede omkring 74 procent af Motorolas samlede antal udestående aktier per 11. oktober, fortalte virksomheden dengang.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læs også:

Derfor køber Google mobilproducenten Motorola

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S