Googles køb af Motorola Mobility bliver gransket

Googles planlagte køb af Motorola bliver ikke uden videre godkendt.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor køber Google mobilproducenten Motorola

Computerworld News Service: Europa-Kommissionen har bedt Google om flere informationer om virksomhedens planlagte opkøb af Motorola Mobility til næsten 73 milliarder kroner.

Kommissionen fortæller desuden, at godkendelsesprocessen er udsat, indtil den har fået alle de dokumenter, den skal bruge.

Forespørgslen betyder, at deadlinen 10. januar for første fase af godkendelsesprocessen ikke kan overholdes. En ny dato vil blive annonceret, når Google har indleveret hele dokumentationen, siger Kommissionen.

Kommissionen skal bruge særlige dokumenter, der er essentielle for evalueringen af transaktionen, fortalte EU-talskvinden via e-mail, uden dog at uddybe hvilke præcise detaljer, Kommissionen har brug for.

Google bekræfter, at Kommissionen har bedt om flere informationer, men siger, at der er tale om en ren rutine-forespørgsel.

Virksomheden er "sikker på, at Kommissionen vil komme til den konklusion, at opkøbet er positivt for konkurrencen, og vi vil arbejde tæt sammen med dem i den videre godkendelsesproces," siger en talskvinde per e-mail.

I september bad det amerikanske justitsministerium på samme måde Google om flere informationer om de mulige konsekvenser af aftalen.

Derfor vil Google have Motorola

Google annoncerede sin plan om at opkøbe Motorola Mobililty i august, da virksomhedens administrerende direktør, Larry Page, fortalte, at Google havde planer om at "øge beskyttelsen af Android mod anti-konkurrence-trusler fra Microsoft, Apple og andre virksomheder."

Aftalen rejste spørgsmål om, hvordan andre producenter som HTC og Samsung, der står for salget af størstedelen af Android-baserede smartphones, ville reagere.

Men Android-lejren er stærkere end nogensinde før med 52,5 procent af markedet for smartphones solgt i årets tredje kvartal, fortæller Gartner.

Androids dominerende position kan give anledning til bekymringer blandt lovgivere, men Motorolas sidder kun på en mindre del af det europæiske smartphone-marked, og det reducerer de mulige, negative konsekvenser, vurderer Mark Newman, der er chief research officer hos makedsanalyse-firmaet Informa Telecoms & Media.

I sidste måned fik aftalen accept fra Motorola Mobiles aktionærer. Omkring 99 procent stemte for forslaget under et særligt møde, og det repræsenterede omkring 74 procent af Motorolas samlede antal udestående aktier per 11. oktober, fortalte virksomheden dengang.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læs også:

Derfor køber Google mobilproducenten Motorola

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Djurslands Bank

IT-udvikler

Midtjylland

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

Sparekassen Danmark

Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS