Sony: Sådan skal Playstation Vita slå Nintendo 3Ds

Sony lancerer Vita og er dermed klar til at tage kampen op med Nintendo 3Ds.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan foregik gigantisk Playstation-angreb

Computerworld News Service: Sony Playstation Vita er godt positioneret til at undgå samme problemer som hovedkonkurrenten på området for håndholdte spillemaskiner, Nintendo 3Ds, sagde lederen for Sonys spillekonsoller i denne uge.

Vita, som kommer i butikkerne i Japan på lørdag og til Nordamerika og Europa i begyndelsen af næste år, er målrettet hardcore gamere og har en række stærke titler tilknyttet, siger Andrew House, der er leder af Sony Computer Entertainment, som er virksomhedens spil-division.

Andrew House siger, at han ikke tror, at prisen på Vita, som koster omkring 70 procent mere end 3Ds i Japan, vil afskrække køberne, så længe spilleoplevelsen er god.

"Det handler om at give folk følelsen af, at de får noget for pengene," siger han til journalister i virksomhedens hovedkvarter i Tokyo.

Andrew House tilføjer, at forsalget i Japan har været "ekstremt godt" og blev udsolgt hurtigt, selv om han ikke vil fortælle detaljer om tallene.

Vita bliver lanceret i Nordamerika og Europa 22. februar.

Sony kunne godt bruge en stærk lancering nu, hvor virksomheden står over for et underskud på knap seks milliarder kroner i dette regnskabsår, der ender i april.

Konsollen indeholder en OLED (organic light-emitting diode)-touchscreen, touchpad, to analoge joysticks, en avanceret processor og grafikenhed, såvel som GPS og dual-kamera.

Sådan gik det for Nintendo

Nintendo, der er Sonys vigtigste rival på området for håndholdte konsoller, fejlede ved lanceringen af virksomhedens 3Ds-konsol tidligere i år.

Nintendo var tvunget til at skære op mod 40 procent af prisen på produktet over hele verden, og virksomheden har haft svært ved at komme op med spændende software-titler til systemet.

Sony misser julesæsonen på flere, store markeder, men virksomheden vil ikke ændre prisen på Vita inden lanceringen. Den mindste version vil komme til at koste 24.980 yen, knap 1,900 kroner, i Japan.

Begge virksomheder er desuden under pres fra den øgede popularitet for spil på smartphones og tablet-computere.

Andrew House, som tidligere var chef for Sonys marketing, blev forfremmet til administrerende direktør for Sony Computer Entertainment i september.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læs også:

Sådan foregik gigantisk Playstation-angreb

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS