Microsoft-milliardær vil bygge et rumskib

Microsoft-medstifter Paul Allen kaster en milliard kroner i rumprojekt.

Artikel top billede

Man tager to jumbojet...

Læs også:

Microsoft-stifter: Sådan forsøgte Gates at snyde mig

Rummet kalder Microsoft-medstifter og milliardær Paul Allen.

Ifølge Wall Street Journal er han klar til at lægge mindst 200 millioner dollars - mere end en milliard kroner - af sin formue i et projekt, der skal udvikle en ny type rumskib.

Paul Allen mener, det kan gå hen at blive en rigtig god forretning, hvis hans Stratolaunch-projekt kan gøre det billigere at transportere satellitter ud i rummet.

Planen er at bygge verdens største flyvemaskine, der kan flyve dem derop.

Maskinen skal bygges af dele fra gamle Boeing 747, også kendt som jumbojet, og den kommer til at veje over 500 tons og have et vingefang på 117 meter.

Ideen er sætte to 747'ere sammen med en kæmpevinge, smide seks styk 747-motorer på og hænge en raket i midten, der kan skyde fartøjet i kredsløb.

Det er ikke første gang, Paul Allen rumsterer med private rumskibe, og hans Spaceship One var pioner inden for rumfartsturisme.

Stratolaunch-projektet forventer at prøveflyve rumfartøjet om fem år. Læs mere på Stratolaunchs hjemmeside.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Statens IT

Statens IT søger 3 fuldtidskoordinatorer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job