A.P. Møller taber sag om gangsta-maersk.dk

Danmarks største virksomhed, A.P. Møller-Mærsk Gruppen, har tabt en domænesag til en 18-årig handelsskoleelev fra Løgumkloster, der havde registreret domænet gangsta-maersk.dk og lagt pornobilleder ud på det. Det måtte han godt, lyder kendelsen. Den unge mand hedder nemlig selv Mærsk.

Danmarks største virksomhed, A.P. Møller-Mærsk Gruppen, må strække våben og erkende, at det er tilladt at anvende topchefen Mærsk McKinney-Møllers fornavn i net-regi uden for rederi-gigantens aktiviteter.

I en ny afgørelse har Klagenævnet for Domænenavne nemlig givet den 18-årige handelsskole-elev Tommy Mærsk fra Løgumkloster tilladelse til at beholde sit domænenavn, gangsta-maersk.dk.

A.P. Møller-Mærsk Gruppen havde ellers krævet, at domænet blev fjernet fra jordens overflade - blandt andet fordi gangsta-maersk.dk indeholdt forskellige frække billeder, da rederiet opdagede dets eksistens. For tiden er domænet dog tomt.

Kan skade omdømme

Rederiet mener, at domænet kan skade dets omdømme, i det net-surfere ifølge selskabet kan foranlediges til at tro, at det har en finger med i det indhold, der til hver en tid ligger på gangsta-maersk.dk.

Tommy Mærsk havde desuden registreret domænenavnet maerskporn.com.

Han bedyrer, at han valgte gangsta-maersk.dk-navnet, fordi han syntes, at det "lød godt, og fordi jeg skulle have et sted at eksperimentere med hjemmesider på."

A.P. Møller-Mærsk Gruppen registrerede Mærsk-navnet som varemærke herhjemme i 1956 og har siden registreret det i mere end 100 lande.

Koncernen understreger, at Mærsk-navnet er synonymt med A.P. Møller-Mærsk Gruppens aktiviteter over hele verden.

Ingen forskel

Det gør dog ingen forskel for Klagenævnet for Domænenavne, der ved hjælp af en dåbsattest kan konstatere, at Tommy Mærsk faktisk er døbt sådan, og at han derfor har lov til at anvende sit navn, sålænge det sker på en loyal måde, der ikke giver grund til forveksling.

Og det mener Klagenævnet for Domænenavne ikke er tilfældet her. Nævnet vurderer, at der ikke er risiko for, at nogen vil tro, at gangsta-maersk.dk har noget at gøre med A.P.Møller-gruppen.

Tommy Mærsk bedyrer, at hans domæne naturligvis er til salg, hvis "prisen er den rigtige", som han konstaterer.

A.P Møller-Mærsk Gruppen ejer domænerne maersk.dk og maersk.com.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo