A.P. Møller taber sag om gangsta-maersk.dk

Danmarks største virksomhed, A.P. Møller-Mærsk Gruppen, har tabt en domænesag til en 18-årig handelsskoleelev fra Løgumkloster, der havde registreret domænet gangsta-maersk.dk og lagt pornobilleder ud på det. Det måtte han godt, lyder kendelsen. Den unge mand hedder nemlig selv Mærsk.

Danmarks største virksomhed, A.P. Møller-Mærsk Gruppen, må strække våben og erkende, at det er tilladt at anvende topchefen Mærsk McKinney-Møllers fornavn i net-regi uden for rederi-gigantens aktiviteter.

I en ny afgørelse har Klagenævnet for Domænenavne nemlig givet den 18-årige handelsskole-elev Tommy Mærsk fra Løgumkloster tilladelse til at beholde sit domænenavn, gangsta-maersk.dk.

A.P. Møller-Mærsk Gruppen havde ellers krævet, at domænet blev fjernet fra jordens overflade - blandt andet fordi gangsta-maersk.dk indeholdt forskellige frække billeder, da rederiet opdagede dets eksistens. For tiden er domænet dog tomt.

Kan skade omdømme

Rederiet mener, at domænet kan skade dets omdømme, i det net-surfere ifølge selskabet kan foranlediges til at tro, at det har en finger med i det indhold, der til hver en tid ligger på gangsta-maersk.dk.

Tommy Mærsk havde desuden registreret domænenavnet maerskporn.com.

Han bedyrer, at han valgte gangsta-maersk.dk-navnet, fordi han syntes, at det "lød godt, og fordi jeg skulle have et sted at eksperimentere med hjemmesider på."

A.P. Møller-Mærsk Gruppen registrerede Mærsk-navnet som varemærke herhjemme i 1956 og har siden registreret det i mere end 100 lande.

Koncernen understreger, at Mærsk-navnet er synonymt med A.P. Møller-Mærsk Gruppens aktiviteter over hele verden.

Ingen forskel

Det gør dog ingen forskel for Klagenævnet for Domænenavne, der ved hjælp af en dåbsattest kan konstatere, at Tommy Mærsk faktisk er døbt sådan, og at han derfor har lov til at anvende sit navn, sålænge det sker på en loyal måde, der ikke giver grund til forveksling.

Og det mener Klagenævnet for Domænenavne ikke er tilfældet her. Nævnet vurderer, at der ikke er risiko for, at nogen vil tro, at gangsta-maersk.dk har noget at gøre med A.P.Møller-gruppen.

Tommy Mærsk bedyrer, at hans domæne naturligvis er til salg, hvis "prisen er den rigtige", som han konstaterer.

A.P Møller-Mærsk Gruppen ejer domænerne maersk.dk og maersk.com.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job