A.P. Møller taber sag om gangsta-maersk.dk

Danmarks største virksomhed, A.P. Møller-Mærsk Gruppen, har tabt en domænesag til en 18-årig handelsskoleelev fra Løgumkloster, der havde registreret domænet gangsta-maersk.dk og lagt pornobilleder ud på det. Det måtte han godt, lyder kendelsen. Den unge mand hedder nemlig selv Mærsk.

Danmarks største virksomhed, A.P. Møller-Mærsk Gruppen, må strække våben og erkende, at det er tilladt at anvende topchefen Mærsk McKinney-Møllers fornavn i net-regi uden for rederi-gigantens aktiviteter.

I en ny afgørelse har Klagenævnet for Domænenavne nemlig givet den 18-årige handelsskole-elev Tommy Mærsk fra Løgumkloster tilladelse til at beholde sit domænenavn, gangsta-maersk.dk.

A.P. Møller-Mærsk Gruppen havde ellers krævet, at domænet blev fjernet fra jordens overflade - blandt andet fordi gangsta-maersk.dk indeholdt forskellige frække billeder, da rederiet opdagede dets eksistens. For tiden er domænet dog tomt.

Kan skade omdømme

Rederiet mener, at domænet kan skade dets omdømme, i det net-surfere ifølge selskabet kan foranlediges til at tro, at det har en finger med i det indhold, der til hver en tid ligger på gangsta-maersk.dk.

Tommy Mærsk havde desuden registreret domænenavnet maerskporn.com.

Han bedyrer, at han valgte gangsta-maersk.dk-navnet, fordi han syntes, at det "lød godt, og fordi jeg skulle have et sted at eksperimentere med hjemmesider på."

A.P. Møller-Mærsk Gruppen registrerede Mærsk-navnet som varemærke herhjemme i 1956 og har siden registreret det i mere end 100 lande.

Koncernen understreger, at Mærsk-navnet er synonymt med A.P. Møller-Mærsk Gruppens aktiviteter over hele verden.

Ingen forskel

Det gør dog ingen forskel for Klagenævnet for Domænenavne, der ved hjælp af en dåbsattest kan konstatere, at Tommy Mærsk faktisk er døbt sådan, og at han derfor har lov til at anvende sit navn, sålænge det sker på en loyal måde, der ikke giver grund til forveksling.

Og det mener Klagenævnet for Domænenavne ikke er tilfældet her. Nævnet vurderer, at der ikke er risiko for, at nogen vil tro, at gangsta-maersk.dk har noget at gøre med A.P.Møller-gruppen.

Tommy Mærsk bedyrer, at hans domæne naturligvis er til salg, hvis "prisen er den rigtige", som han konstaterer.

A.P Møller-Mærsk Gruppen ejer domænerne maersk.dk og maersk.com.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S