A.P. Møller taber sag om gangsta-maersk.dk

Danmarks største virksomhed, A.P. Møller-Mærsk Gruppen, har tabt en domænesag til en 18-årig handelsskoleelev fra Løgumkloster, der havde registreret domænet gangsta-maersk.dk og lagt pornobilleder ud på det. Det måtte han godt, lyder kendelsen. Den unge mand hedder nemlig selv Mærsk.

Danmarks største virksomhed, A.P. Møller-Mærsk Gruppen, må strække våben og erkende, at det er tilladt at anvende topchefen Mærsk McKinney-Møllers fornavn i net-regi uden for rederi-gigantens aktiviteter.

I en ny afgørelse har Klagenævnet for Domænenavne nemlig givet den 18-årige handelsskole-elev Tommy Mærsk fra Løgumkloster tilladelse til at beholde sit domænenavn, gangsta-maersk.dk.

A.P. Møller-Mærsk Gruppen havde ellers krævet, at domænet blev fjernet fra jordens overflade - blandt andet fordi gangsta-maersk.dk indeholdt forskellige frække billeder, da rederiet opdagede dets eksistens. For tiden er domænet dog tomt.

Kan skade omdømme

Rederiet mener, at domænet kan skade dets omdømme, i det net-surfere ifølge selskabet kan foranlediges til at tro, at det har en finger med i det indhold, der til hver en tid ligger på gangsta-maersk.dk.

Tommy Mærsk havde desuden registreret domænenavnet maerskporn.com.

Han bedyrer, at han valgte gangsta-maersk.dk-navnet, fordi han syntes, at det "lød godt, og fordi jeg skulle have et sted at eksperimentere med hjemmesider på."

A.P. Møller-Mærsk Gruppen registrerede Mærsk-navnet som varemærke herhjemme i 1956 og har siden registreret det i mere end 100 lande.

Koncernen understreger, at Mærsk-navnet er synonymt med A.P. Møller-Mærsk Gruppens aktiviteter over hele verden.

Ingen forskel

Det gør dog ingen forskel for Klagenævnet for Domænenavne, der ved hjælp af en dåbsattest kan konstatere, at Tommy Mærsk faktisk er døbt sådan, og at han derfor har lov til at anvende sit navn, sålænge det sker på en loyal måde, der ikke giver grund til forveksling.

Og det mener Klagenævnet for Domænenavne ikke er tilfældet her. Nævnet vurderer, at der ikke er risiko for, at nogen vil tro, at gangsta-maersk.dk har noget at gøre med A.P.Møller-gruppen.

Tommy Mærsk bedyrer, at hans domæne naturligvis er til salg, hvis "prisen er den rigtige", som han konstaterer.

A.P Møller-Mærsk Gruppen ejer domænerne maersk.dk og maersk.com.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Vallensbæk Kommune

    Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S