TDC nedlægger hundredvis af stillinger

Danmarks største teleselskab vil skære voldsomt i medarbejderstyrken.

Artikel top billede

TDC har 8.835 ansatte i Danmark. Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Opdateret: 500 fuldtidsstillinger i TDC skal nedlægges i 2012.
 
Det fremgår af et nyhedsbrev, som Dansk Metal har udsendt.
 
Dansk Metal organiserer en del af medarbejderne i TDC.

"Teleafdelingerne mener, at TDC helt kan undgå at gennemføre uønskede afskedigelser, hvis hovedaktionærerne ville holde lidt igen med at forgylde sig selv," skriver afdelingen Tele Øst, der organiserer sjællandske telemedarbejdere i Dansk Metal.

Fagforeningen henviser til, at TDC's ejere siden 2006 har trukket over 50 milliarder kroner ud af teleselskabet i forbindelse med udbetaling af udbytte.

Teleselskabet, der ved udgangen af september havde 8.835 ansatte i Danmark, blev i 2006 overtaget af fem kapitalfonde. 

55,4 milliarder kroner udbetalt i udbytte 
De fem kapitalfonde ejer i dag igennem selskabet NTCH 59,1 procent af TDC-aktierne. 
 
TDC har siden 2006 haft de fem kapitalfonde som hovedaktionær i selskabet, og frem til salget af aktier sidste år sad de på 87,9 procent af aktierne.
 
Netop det ejerskab er blevet kritiseret for at suge penge ud af TDC. En af kritikerne har været tidligere statsminister Poul Nyrup Rasmussen.
 
I perioden med kapitalfondene som hovedaktionær har TDC i alt udbetalt 55,4 milliarder kroner i udbytter. Heraf er mere end 48 milliarder kroner røget ned i kapitalfondenes kasse.
 
Bestyrelsesformand Vagn Sørensen har dog forsvaret udbytterne. Det gjorde han blandt andet i november 2010 over for Computerworld.
 
"Vi har haft en majoritetsaktionær, som har en gæld, der skal tilbagebetales, og og vi har andre aktionærer, som også meget gerne vil have udbytte," sagde Vagn Sørensen og henviste også til ATP's aktiepost i TDC.
 
Han afviste ved samme lejlighed, at de store udbytter havde placeret TDC i en spændetrøje uden ressourcer til at opgradere infrastrukturen.
 
Computerworld forsøger at få en kommentar fra TDC.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S