TDC nedlægger hundredvis af stillinger

Danmarks største teleselskab vil skære voldsomt i medarbejderstyrken.

Artikel top billede

TDC har 8.835 ansatte i Danmark. Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Opdateret: 500 fuldtidsstillinger i TDC skal nedlægges i 2012.
 
Det fremgår af et nyhedsbrev, som Dansk Metal har udsendt.
 
Dansk Metal organiserer en del af medarbejderne i TDC.

"Teleafdelingerne mener, at TDC helt kan undgå at gennemføre uønskede afskedigelser, hvis hovedaktionærerne ville holde lidt igen med at forgylde sig selv," skriver afdelingen Tele Øst, der organiserer sjællandske telemedarbejdere i Dansk Metal.

Fagforeningen henviser til, at TDC's ejere siden 2006 har trukket over 50 milliarder kroner ud af teleselskabet i forbindelse med udbetaling af udbytte.

Teleselskabet, der ved udgangen af september havde 8.835 ansatte i Danmark, blev i 2006 overtaget af fem kapitalfonde. 

55,4 milliarder kroner udbetalt i udbytte 
De fem kapitalfonde ejer i dag igennem selskabet NTCH 59,1 procent af TDC-aktierne. 
 
TDC har siden 2006 haft de fem kapitalfonde som hovedaktionær i selskabet, og frem til salget af aktier sidste år sad de på 87,9 procent af aktierne.
 
Netop det ejerskab er blevet kritiseret for at suge penge ud af TDC. En af kritikerne har været tidligere statsminister Poul Nyrup Rasmussen.
 
I perioden med kapitalfondene som hovedaktionær har TDC i alt udbetalt 55,4 milliarder kroner i udbytter. Heraf er mere end 48 milliarder kroner røget ned i kapitalfondenes kasse.
 
Bestyrelsesformand Vagn Sørensen har dog forsvaret udbytterne. Det gjorde han blandt andet i november 2010 over for Computerworld.
 
"Vi har haft en majoritetsaktionær, som har en gæld, der skal tilbagebetales, og og vi har andre aktionærer, som også meget gerne vil have udbytte," sagde Vagn Sørensen og henviste også til ATP's aktiepost i TDC.
 
Han afviste ved samme lejlighed, at de store udbytter havde placeret TDC i en spændetrøje uden ressourcer til at opgradere infrastrukturen.
 
Computerworld forsøger at få en kommentar fra TDC.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,