TDC nedlægger hundredvis af stillinger

Danmarks største teleselskab vil skære voldsomt i medarbejderstyrken.

Artikel top billede

TDC har 8.835 ansatte i Danmark. Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Opdateret: 500 fuldtidsstillinger i TDC skal nedlægges i 2012.
 
Det fremgår af et nyhedsbrev, som Dansk Metal har udsendt.
 
Dansk Metal organiserer en del af medarbejderne i TDC.

"Teleafdelingerne mener, at TDC helt kan undgå at gennemføre uønskede afskedigelser, hvis hovedaktionærerne ville holde lidt igen med at forgylde sig selv," skriver afdelingen Tele Øst, der organiserer sjællandske telemedarbejdere i Dansk Metal.

Fagforeningen henviser til, at TDC's ejere siden 2006 har trukket over 50 milliarder kroner ud af teleselskabet i forbindelse med udbetaling af udbytte.

Teleselskabet, der ved udgangen af september havde 8.835 ansatte i Danmark, blev i 2006 overtaget af fem kapitalfonde. 

55,4 milliarder kroner udbetalt i udbytte 
De fem kapitalfonde ejer i dag igennem selskabet NTCH 59,1 procent af TDC-aktierne. 
 
TDC har siden 2006 haft de fem kapitalfonde som hovedaktionær i selskabet, og frem til salget af aktier sidste år sad de på 87,9 procent af aktierne.
 
Netop det ejerskab er blevet kritiseret for at suge penge ud af TDC. En af kritikerne har været tidligere statsminister Poul Nyrup Rasmussen.
 
I perioden med kapitalfondene som hovedaktionær har TDC i alt udbetalt 55,4 milliarder kroner i udbytter. Heraf er mere end 48 milliarder kroner røget ned i kapitalfondenes kasse.
 
Bestyrelsesformand Vagn Sørensen har dog forsvaret udbytterne. Det gjorde han blandt andet i november 2010 over for Computerworld.
 
"Vi har haft en majoritetsaktionær, som har en gæld, der skal tilbagebetales, og og vi har andre aktionærer, som også meget gerne vil have udbytte," sagde Vagn Sørensen og henviste også til ATP's aktiepost i TDC.
 
Han afviste ved samme lejlighed, at de store udbytter havde placeret TDC i en spændetrøje uden ressourcer til at opgradere infrastrukturen.
 
Computerworld forsøger at få en kommentar fra TDC.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Aller Media A/S

Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

KMD A/S

BI Enterprise Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S