TDC-bestyrelsesformand forsvarer milliard-udbytter

Kritikere mener, at TDC er blevet malket af ejerne. TDC's bestyrelsesformand Vagn Sørensen svarer her på kritikken.

Artikel top billede

Bestyrelsesformand Vagn Sørensen fra TDC mener, at telekoncernen er godt rustet til fremtiden trods udbyttebetalinger for over 50 milliarder kroner siden 2006. Foto: Uffe Weng. (Foto: Uffe Weng)

TDC er i dag et mindre selskab, end da fem kapitalfonde i januar 2006 købte sig ind i selskabet.

Dengang havde telekoncernen aktieposter i en lang række udenlandske teleselskaber, men de passede ikke ind i TDC's nye strategi: Et nordisk fokus.

TDC solgte derfor ud af selskabets aktieposter spredt over Europa, og i september afsluttede selskabet den europæiske epoke, da schweiziske Sunrise blev solgt fra for mere end 18 milliarder kroner. En handel, som blev endeligt godkendt i torsdags. 

Salgene har været med til at finansiere de udbytter, som TDC har udbetalt til selskabets aktionærer siden januar 2006. Samlet set har TDC i perioden udbetalt 53,6 milliarder kroner, hvoraf de fem kapitalfonde fik 47,1 milliarder kroner. Det er af analytikere blevet karakteriseret som et meget stort udbytte.

"Vi har haft en majoritetsaktionær, som har en gæld, der skal tilbagebetales, og og vi har andre aktionærer, som også meget gerne vil have udbytte," siger TDC-bestyrelsesformand Vagn Sørensen og henviser til ATP's aktiepost i TDC.

TDC i en spændetrøje?

Kritikere ­- deriblandt teleanalytiker Torben Rune fra Netplan - mener dog, at pengene, som kapitalfondene har hevet ud af TDC, har trukket en spændetrøje ned over selskabet. Det vil sige, at selskabet kun har begrænsede muligheder for at investere i ny infrastruktur. Et synspunkt, som TDC-bestyrelsesformand Vagn Sørensen afviser.

"Det er helt forfejlet. For det første har vi i perioden investeret rigtig meget i vores teknologi, infrastruktur og net," siger han.

Han nævner, at TDC i 2009 spenderede 15 procent af omsætningen i den nordiske forretning på investeringer i nordisk infrastruktur. Samtidig har TDC haft ressourcerne til opkøb, pointerer han.

"Vi har absolut fundet penge til de ting, som vi gerne har villet gøre. Eksempelvis ved at købe Dongs fibernet," siger Vagn Sørensen.

Derudover fremhæver han, at hvis ledelsen i TDC peger på et opkøb, som ville være meget vigtigt for selskabets fremtid og er en god case, så er han "ikke i tvivl om, at ejerne vil give kapital til det". Men hele diskussionen om frasalg af TDC's aktiviteter bør have modvægt, mener han.

"Det lyder, som om, vi bare har skåret ned. Men det har vi ingenlunde. Vi har solgt fra uden for Norden, men vi har brugt en del af provenuet til at købe op i Norden og derved forstærket vores platform i Norden," fortæller han.

TDC købte sidste år kabelselskabet A+, bredbåndsselskabet Fullrate, mobilselskaberne Unotel og M1 samt Dongs fibernet.

"Vi har kigget efter, hvor der har været konsoliderings-muligheder i Norden, som vi med vores størrelse har kunnet tillade os at udnytte. De muligheder har vi taget for at konsolidere os yderligere, og de muligheder vil vi også fortsat være på udkig efter," fortæller TDC's bestyrelsesformand.

Computerworld har interviewet TDC's bestyrelsesformand, Vagn Sørensen, og bringer i denne uge flere artikler omkring TDC under kapitalfondene.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Senior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S