CSC tæt på overenskomstaftale med fagforbund

It-giganten CSC forhandler med flere fagforbund om ny overenskomst, der forventes underskrevet inden jul.

Artikel top billede

Bølgerne gik højt foran CSC i Valby i juni, hvor konflikten med Prosa var på sit højeste.

It-giganten CSC kan have en underskrevet overenskomstaftale på plads med flere fagforbund, der tilsammen repræsenterer omkring 500 ansatte, inden fredag eftermiddag.
 
Dermed når julefreden måske at sænke sig over en af landets største it-virksomheder efter et hektisk år med arbejdskonflikt og masser af kaotiske problemer med økonomi og kunder.
 
Samtidig undgår virksomhed og medarbejdere en ny konflikt magen til årets store slag, der i sommers førte til fagforbundet Prosas tab af to overenskomster efter fire en halv måneds lockout og strejke. 
 
Meget tæt på aftale 
Computerworld erfarer, at firmaets akademiker- og ingeniør-organiserede medarbejdere i øjeblikket forhandler med CSC's ledelse om en overenskomst på et møde, der har åben bagkant.

Når parterne har en aftale på plads, er det de Prosa-organiseredes tur til at nå frem til en underskrevet overenskomst sammen med CSC.
 
Begge overenskomstaftaler er ifølge Computerworlds oplysninger "meget tæt på" at være på plads. 
 
Computerworld har tidligere fortalt, at de igangværende forhandlinger er kommet i stand på baggrund af en invitation fra CSC til fagforbundene.
 
Her var det et krav fra it-giganten at aftalen skulle være på plads netop inden jul. Et ønske, der ifølge Computerworlds oplysninger er blevet understreget af et krav om at forhandle helt forfra med nye krav efter nytår, såfremt en overenskomstaftale ikke er på plads inden jul.  

Kan skåne kunder

Med underskrevne aftaler sikrer CSC sig nye overenskomster med medarbejderne inden de store, ordinære overenskomstforhandlinger i foråret 2012, hvor begge sider forventer at få langt mindre indflydelse på resultatet.
 
Deltagelse i ordinære overenskomstforhandlinger vil angiveligt kunne risikere at trække CSC ind i en eventuel konflikt, hvilket yderligere kan skade det forhold til kunderne, som blev hårdt prøvet under den lange arbejdskonflikt i sommers.
 
Computerworld har tidligere fortalt, at CSC angiveligt vil stille sig tilfreds med en overenskomst der er langt blidere for medarbejderne end den HK-aftale, som blev resultatet af årets langtrukne konflikt.
 
Her var firmaets primære mål at forbedre konkurrenceevnen ved at sætte de ansatte ned i løn, op i tid og droppe den såkaldte tryghedsaftale, som sikrede de ansatte op til 22 måners løn i tilfælde af masseafskedigelser.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse