CSC tæt på overenskomstaftale med fagforbund

It-giganten CSC forhandler med flere fagforbund om ny overenskomst, der forventes underskrevet inden jul.

Artikel top billede

Bølgerne gik højt foran CSC i Valby i juni, hvor konflikten med Prosa var på sit højeste.

It-giganten CSC kan have en underskrevet overenskomstaftale på plads med flere fagforbund, der tilsammen repræsenterer omkring 500 ansatte, inden fredag eftermiddag.
 
Dermed når julefreden måske at sænke sig over en af landets største it-virksomheder efter et hektisk år med arbejdskonflikt og masser af kaotiske problemer med økonomi og kunder.
 
Samtidig undgår virksomhed og medarbejdere en ny konflikt magen til årets store slag, der i sommers førte til fagforbundet Prosas tab af to overenskomster efter fire en halv måneds lockout og strejke. 
 
Meget tæt på aftale 
Computerworld erfarer, at firmaets akademiker- og ingeniør-organiserede medarbejdere i øjeblikket forhandler med CSC's ledelse om en overenskomst på et møde, der har åben bagkant.

Når parterne har en aftale på plads, er det de Prosa-organiseredes tur til at nå frem til en underskrevet overenskomst sammen med CSC.
 
Begge overenskomstaftaler er ifølge Computerworlds oplysninger "meget tæt på" at være på plads. 
 
Computerworld har tidligere fortalt, at de igangværende forhandlinger er kommet i stand på baggrund af en invitation fra CSC til fagforbundene.
 
Her var det et krav fra it-giganten at aftalen skulle være på plads netop inden jul. Et ønske, der ifølge Computerworlds oplysninger er blevet understreget af et krav om at forhandle helt forfra med nye krav efter nytår, såfremt en overenskomstaftale ikke er på plads inden jul.  

Kan skåne kunder

Med underskrevne aftaler sikrer CSC sig nye overenskomster med medarbejderne inden de store, ordinære overenskomstforhandlinger i foråret 2012, hvor begge sider forventer at få langt mindre indflydelse på resultatet.
 
Deltagelse i ordinære overenskomstforhandlinger vil angiveligt kunne risikere at trække CSC ind i en eventuel konflikt, hvilket yderligere kan skade det forhold til kunderne, som blev hårdt prøvet under den lange arbejdskonflikt i sommers.
 
Computerworld har tidligere fortalt, at CSC angiveligt vil stille sig tilfreds med en overenskomst der er langt blidere for medarbejderne end den HK-aftale, som blev resultatet af årets langtrukne konflikt.
 
Her var firmaets primære mål at forbedre konkurrenceevnen ved at sætte de ansatte ned i løn, op i tid og droppe den såkaldte tryghedsaftale, som sikrede de ansatte op til 22 måners løn i tilfælde af masseafskedigelser.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S